Źle zrobiłem, że zignorowałem Zigbee i Z-Wave. Są najlepszą częścią mojego inteligentnego domu.

Zbliżenie / Tam, gdzie dla autora wszystko się zaczęło, nawet jeśli wtedy jeszcze o tym nie wiedział.

Obrazy Getty’ego

W ciągu ostatnich pięciu lat zamontowałem dziesiątki gadżetów inteligentnego domu w dwóch domach i dwóch mieszkaniach. Mam w myślach listę marek, które szanuję i tych, których nigdy więcej nie kupię. W mojej obecnej obudowie możesz stać w jednym miejscu i mieć sześć różnych typów sygnałów odbijających się wokół ciebie, powstrzymując zakłócenia między urządzeniami.

Co mogę powiedzieć? Mam obsesję na punkcie pewnego rodzaju przygotowania i kreatywności. Takie, które w przypadku braku prądu jest zupełnie nieistotne.

Kiedy zaczynałem pracę w Ars latem 2022 roku, nadchodziła kolejna generacja standardów inteligentnego domu. Matter – interoperacyjny system konfiguracji i zarządzania urządzeniami oraz Thread – sieć radiowa, która zapewni bezpieczną komunikację na duże odległości, zoptymalizowaną pod kątem małych baterii. Razem stworzą dom, który choć dobrze połączony, może również działać całkowicie w ramach sieci domowej i z łatwością przełączać się między kontrolowanymi ekosystemami. Wiedziałem, że ta technologia nie pojawi się od razu, ale pomyślałem, że to właściwy moment, aby zacząć patrzeć w przyszłość, zostawić za sobą stare standardy i zagłębić się w coś nowego.

Zamiast tego materiał i włókno to jeden wielki bałagan i piszę teraz, aby powiedzieć, że się myliłem, a przynajmniej byłem ignorantem, ignorowając dobre rzeczy, które faktycznie istnieją: Zigbee i Z-Wave. Spędzałem czas korzystając z Wi-Fi, Bluetooth i różnych kombinacji tych dwóch. Są przydatne w przypadku urządzeń bogatych w dane i rzeczy, które mogą pozostać podłączone. Zigbee i Z-Wave były już obecne, ale na pierwszy rzut oka zawsze sprawiały wrażenie dusznych, niewyraźnych i nieco europejskich. Ale teraz, w 2024 roku, podziwiam jedno i drugie i wierzę, że nadal mają miejsce w naszych domach.

READ  Studio Dying Light Techland zapowiada nową grę RPG fantasy kierowaną przez talent Wiedźmina

Obrazy Getty’ego

Hue Bulbs uderzyło mnie koniem trojańskim i jestem wdzięczny

Dwie marki wykonały mądrą robotę łącząc się ZigBee We własnej technologii, bez robienia ogromnej ilości: Philips Hue i Ikea. Oświetlenie Hue było dla mnie i wielu innych pierwszym krokiem w kierunku automatyzacji domu. Wtedy, w 2018 roku, patrząc na rachunki, wiedziałem, że żarówki Hue działają w ramach własnej sieci ad hoc, ale nie wiedziałem dokładnie, jak to zrobić. Wiem tylko, że z biegiem czasu żarówki Hue okazały się najbardziej niezawodnymi urządzeniami, gdziekolwiek je instalowałem.

Jeśli mostek Hue ma zasilanie i Ethernet, a diody LED są od siebie oddalone jak w domu, to działa. Nie utraciła sygnału, podobnie jak kamera Nest nad dawnym garażem, w połowie aktualizacji i wymagała zresetowania 6-metrowej drabiny i wielu rozmów telefonicznych z pomocą techniczną. Nie wymagały one, podobnie jak dwa zakupione przeze mnie urządzenia Tuya, rejestracji jako kanadyjski programista IoT, aby uzyskać lokalną kontrolę (długa historia). Nigdy nie próbowałem włączać żarówki Hue, jeśli działa nieprawidłowo, a potem zaczynam się zastanawiać, czy to wina mojego routera, awarii Amazon Web Services, czy po prostu kiepskiej małej anteny wewnątrz urządzenia.

Tak, produkty Hue nie są tanie, a aplikacja Hue od czasu do czasu wysyła mi powiadomienie o nowych funkcjach i wyprzedażach świątecznych, ale mogę wyłączyć powiadomienia. Nigdy nie było ważnego powiadomienia, bo nigdy nic nie poszło nie tak. I chociaż wtedy o tym nie wiedziałem, zawsze istniała możliwość zresetowania żarówek i włączenia ich na zwykłym Zigbee, nawet jeśli utracone zostały niektóre drobniejsze szczegóły, takie jak schematy zanikania i wiele żarówek.

Kiedy miałem okazję zrecenzować Homey Pro, musiałem zbadać i bardziej bezpośrednio współpracować z Zigbee i jego mniej znanym kuzynem (przynajmniej w USA), Z-Wave. Zespół Homey wysłał mi kilka urządzeń do przetestowania koncentratora, w tym czujnik ruchu i magnetyczny czujnik drzwi lub okna. Trochę zwlekałem z konfiguracją, nieco zdenerwowany wszystkim, co przeczytałem o centrach, mentoringu i sieciach „samoleczenia”.

READ  MLB uruchamia nową aplikację na Apple Vision Pro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *