Chiefs pokonali 49ers w dogrywce Super Bowl, aby umocnić status dynastii. Trzecim MVP został Patrick Mahomes

LAS VEGAS — Po raz pierwszy od 19 lat liga NFL ma powtarzającego się mistrza. Kansas City Chiefs, świeżo po zdobyciu trzeciego Super Bowl w ciągu pięciu sezonów, ugruntowali swój status nowoczesnej dynastii ligi zwycięstwem 25-22 po dogrywce nad San Francisco 49ers w niedzielę na stadionie Allegiant w Las Vegas.

Ten gol, podobnie jak dwa ostatnie zdobyte przez Kansas City Chiefs i gwiazdę rozgrywającego Patricka Mahomesa, padł po emocjonującym powrocie w drugiej połowie – tym razem z bohaterskim podejściem po dogrywce.

Bramka z gry Jake’a Moody’ego z 27 jardów po pierwszym posiadaniu po dogrywce zapewniła 49ers prowadzenie 22-19, ale Chiefs odpowiedzieli atakiem z 75 jardów w 13 meczach, który wygrali po podaniu z 3 jardów od Mahomesa do Mecole Hardman .

To był kolejny obowiązkowy występ Kansas City, drużyny, która dzięki Mahomesowi zyskała reputację najniebezpieczniejszej drużyny, gdy w końcu łapie piłkę. Na niecałe dwie minuty przed końcem czwartej kwarty Chiefs prowadzili 19-16, kiedy w 11 zagraniach przeszli 75 jardów, a Harrison Butker strzelił z gry z 29 jardów. Kluczową akcją była trzecia i 7-bramka na 16 sekund przed końcem, kiedy Mahomes uderzył Travisa Kelce'a po dośrodkowaniu, zdobywając 22 jardy, co ułatwiło Chiefs wykonanie puntu.

Jest to czwarte zwycięstwo Chiefs w Super Bowl i trzecie zwycięstwa zespołu pod wodzą trenera Andy'ego Reida, który wraz z Billem Walshem i Joe Gibbsem remisuje po raz trzeci w historii. Więcej mają tylko Bill Belichick (sześć) i Chuck Noll (cztery).

„Trzy to duża liczba, jeśli chodzi o rasy” – powiedział w tym tygodniu Kelce, dodając, że bardziej chciał wygrać Super Bowl niż którykolwiek z trzech poprzednich, w których grał. Zdobycie trzech tytułów w ciągu pięciu lat stawia Chiefs w innej rozmowie, która obejmuje jedne z najlepszych występów w historii ligi.

Głębiej

Po niedawnym występie w Super Bowl linia potencjalnych klientów Chiefs przypomina „Drogę Patriota”.

Mahomes został trzecim MVP Super Bowl, podając 34 z 46 na 333 jardy, dwa przyłożenia i jeden przechwyt, co dało wynik 99,3 podań. Dołącza do Toma Brady'ego (pięć) i Joe Montany (trzy) jako jedyni gracze, którzy zdobyli trzy nagrody MVP Super Bowl.

Mistrzostwa stawiają także Mahomesa – który w swojej sześcioletniej karierze w play-offach zdobył 15-3 punkty – do elitarnego grona: jest obecnie jednym z pięciu rozgrywających w historii ligi, który wygrał co najmniej trzy Super Bowl, dołączając do Brady’ego (siedem), i Montana (cztery), Terry Bradshaw (cztery) i Troy Aikman (trzy). Aikman i Mahomes (28 lat) jako jedyni zdobyli trzy nagrody przed 30. urodzinami. W ciągu ostatnich dwóch sezonów Mahomes notował 7:0, zdobywając 13 przyłożeń i tylko jeden przechwyt.

READ  Zakłady na piłkę nożną w meczu - strategie i porady

Kiedy na podium po meczu nadawca CBS Jim Nantz wspomniał, że Chiefs byli słabsi w trzech ostatnich meczach posezonowych, Mahomes powiedział: „Wiedz tylko, że Chiefs z Kansas City nigdy nie są słabsi. Wiedz tylko to”.

Kelce dodał: „Nie moglibyśmy tu dotrzeć bez tego celu przez cały rok. A teraz mamy okazję zrobić to trzy razy z rzędu”.

To druzgocąca porażka dla 49ers, zwłaszcza dla trenera Kyle’a Shanahana, który dodaje kolejny rozdział bólu serca po Super Bowl do tej niezwykłej serii. Jako koordynator ofensywy Atlanty w 2017 roku Shanahan znajdował się po złej stronie największej przewagi w historii Super Bowl, kiedy Patriots podnieśli się z deficytu 28-3 w trzeciej kwarcie i ogłuszyli Falcons w jedynym innym meczu o mistrzostwo, w którym doszło do dogrywki . . Niedzielna porażka była drugą porażką Shanahana w Super Bowl w roli głównego trenera. Cztery lata temu 49ers stracili 10-punktową przewagę w czwartej kwarcie nad Chiefs w Super Bowl LIV, ostatecznie przegrywając 31-20.

Susza w mistrzostwach San Francisco trwa już 29 sezonów. Po zdobyciu pięciu trofeów Lombardi w ciągu 13 lat od 1982 do 1995 r., od tamtej pory 49ers przegrali wszystkie trzy występy na Super Bowl (po sezonach 2012, 2019 i 2023).

Przed tegorocznymi mistrzostwami ostatnim mistrzem Super Bowl, któremu udało się obronić tytuł, byli Patriots z 2004 roku. To, co stało się rutyną w ciągu pierwszych kilku dekad ery Super Bowl – w pierwszych 39 edycjach gry było ośmiu powtarzających się zwycięzców – przestało istnieć, co stanowi produkt uboczny rosnącego parytetu w całej lidze i wskaźnik tego, jak obciążające Super Bowl Jest. Móc.

Głębiej

Jak pobudka w Boże Narodzenie pomogła Chiefs wrócić do Super Bowl

Tytuł ten stanowi zwieńczenie oszałamiającego wzrostu popularności Kansas City pod koniec sezonu, które miało najgorszy sezon zasadniczy od czasu, gdy Mahomes został starterem w 2018 roku. Nękani nietypowo niespójnym atakiem, w tym najgorszym w lidze 44 punktami zdobytymi przez przyjmujących, The Chiefs tracili zaledwie 9 punktów -6 po przegranej z Raiders u siebie w Boże Narodzenie. Wyglądało to na tyle fatalnie, że dyrektor generalny Kansas City Chiefs, Brett Veach, zastanawiał się, czy jego drużynie uda się przetrwać sezon posezonowy.

READ  Pojawia się Jon Gruden z uroczą fryzurą i przepraszającą wymówką

„Widzimy to co roku, gdy zespół dobrze rozpoczyna rozgrywki i nie przechodzi do play-offów” – powiedział w tym tygodniu Veach.

Jednak Chiefs nie przegrali ponownie przez cały rok, kończąc sezon zasadniczy dwoma zwycięstwami, a następnie odnosząc cztery zwycięstwa z rzędu w fazie play-off. To, co rozpoczęło się w mroźnych temperaturach w Kansas City, zapierającym dech w piersiach zwycięstwem nad Dolphins w czwartym najzimniejszym meczu w historii NFL, było kontynuowane dwoma odważnymi zwycięstwami na wyjeździe w Buffalo i Baltimore – pierwszymi prawdziwymi zwycięstwami na wyjeździe Mahomesa w fazie play-off – i osiąga kulminację z niedzielnym powrotem do Las Vegas.

To najbardziej niezwykły tytuł w obecnej karierze Chiefs, nie tylko ze względu na zmagania z drużyną w sezonie zasadniczym, ale także z powodu intensywnego światła reflektorów, które nie dawało drużynie spokoju przez większą część roku. Związek Kelsey z gwiazdą pop Taylor Swift stał się zjawiskiem samym w sobie, a jej występy na meczach w sezonie zasadniczym i play-offach – trafiając we wszystkich czterech podczas posezonowej rundy Kansas City, w tym w niedzielny Super Bowl po sobotnim występie w Tokio – stały się jednym z najważniejsze informacje. Największe historie w sporcie.

Zapytany, czego nauczył się o miażdżeniu celebrytów w ciągu ostatnich kilku miesięcy, Kelce uśmiechnął się i odpowiedział w tygodniu poprzedzającym mecz: „Bycie sławnym na całym świecie znacznie różni się od bycia sławnym w Kansas City”.

Głębiej

Rok Travisa Kelce’a: SNL, New Heights, Taylor Swift i kolejny Super Bowl

W niedzielę 49ers zdominowali pierwszą połowę, utrzymując się w okopach, zwłaszcza gdy Chiefs posiadali piłkę. Zabójcza linia obrony San Francisco sprawiała, że ​​Mahomes nieustannie uciekał z kieszeni, co skutkowało jego dwukrotnym zwolnieniem i regularnym wymuszaniem szybkich podań. Dla kontrastu, gra Chiefs nigdy nie była zsynchronizowana, a jedynie gol z gry w końcówce pozwolił San Francisco na zmniejszenie prowadzenia San Francisco do 10-0.

READ  Aniołowie wzywają Sama Bachmana, ich prawą rękę u góry

Chiefs zakończyli pierwszą kwartę z zaledwie 16 jardami – w porównaniu do 125 jardów w San Francisco – i nie byli w stanie zaangażować Kelce'a. Kelce miał wczesną piłkę typu bubble na jeden jard, co było jego jedynym golem z gry w ciągu pierwszych 30 minut meczu.

Po tym, jak kopacz Moody strzelił najdłuższego wówczas gola z gry w historii Super Bowl – 55 jardów w pierwszej kwarcie – 49ers zdobyli pierwsze przyłożenie w meczu na 4:23 przed końcem drugiej kwarty, gdy skrzydłowy Jauan Jennings zszedł z boiska od Birdie, uderzył McCaffreya na odległość 21 jardów. Było to odważne i innowacyjne zagranie ze strony Shanahana i pierwsze podanie przyziemienia w trzyletniej karierze Jenningsa.

San Francisco objęło prowadzenie 10-3 w pierwszej połowie, a Kansas City było sfrustrowane. Kamery CBS uchwyciły kolizję Kelce'a z Reidem na linii bocznej podczas napiętej wymiany zdań.

Ich szanse nigdy nie wyglądały bardziej obiecująco po pierwszej akcji trzeciej kwarty, kiedy Mahomes oddał swój pierwszy przechwyt w ciągu ostatnich dwóch sezonów.

Jednak losy meczu uległy zmianie po błędzie 49ers w trzeciej kwarcie, kiedy powracający Darrell Luter Jr. nie trafił w 35 jardów San Francisco. Zawodnik Chiefs Jaylen Watson wyzdrowiał, a Mahomes potrzebował całej gry, aby wykorzystać sytuację: sekundę później trafił odbierającego Marqueza Valdesa-Scantlinga i zdobył przyłożenie z 16 jardów.

Nagle, po przegrywaniu przez cały mecz, Chiefs wyszli na prowadzenie. Historia się powtarzała.

Jennings zdobył dla 49ers drugie przyłożenie tego wieczoru z czasem 11:22 na początku czwartej kwarty, ale po zablokowaniu dodatkowego punktu Chiefs byli w stanie zremisować kolejnym golem z gry, który zakończył 12 zagrań na dystansie 69 jardów. prowadzić. prowadź, zanim wygrasz go w dogrywce.

„To jeden z najbardziej ekscytujących Super Bowl, jakie kiedykolwiek widziałem” – powiedział właściciel Chiefs, Clark Hunt, podczas prezentacji Lombardi Trophy.