Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych wzywa do zadośćuczynienia za niewolnictwo

Sekretarz generalny ONZ António Guterres wezwał do odszkodowań dla niewolników z powodu transatlantyckiego handlu niewolnikami, który pozbawił niewolników „edukacji, opieki zdrowotnej, możliwości i dobrobytu”.

„Wzywamy do stworzenia ram sprawiedliwości naprawczej, które pomogłyby przezwyciężyć pokolenia wykluczenia i dyskryminacji” – powiedział Guterres. Powiedział w poniedziałekPrzypadający w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Niewolnictwa i Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami.

Powiedział: „Apelujemy o zapewnienie przestrzeni i warunków niezbędnych do uzdrowienia, reform i sprawiedliwości”.

Europejscy kupcy siłą przewieźli na swoich statkach ponad 12,5 miliona Afrykanów i sprzedali w niewolę. Niektórzy kupcy czerpali zyski z pracy niewolników. Ci, którzy przeżyli podróże, zostali umieszczeni na farmach w Brazylii i na Karaibach.

„Położyło to podwaliny pod system brutalnej dyskryminacji opartej na białej supremacji, który nadal odbija się echem” – powiedział Guterres. „Potomkowie zniewolonych Afrykanów i osoby pochodzenia afrykańskiego nadal walczą o równe prawa i wolności na całym świecie”.

W wydanym w zeszłym roku raporcie ONZ stwierdzono, że kraje mogą rozważyć finansowe zadośćuczynienie za zniewolenie osób pochodzenia afrykańskiego, przyznano jednak, że proces zgłaszania roszczeń prawnych oraz identyfikowania ofiar i sprawców jest złożony.

„Zgodnie z międzynarodowym prawem dotyczącym praw człowieka rekompensata za jakąkolwiek ekonomicznie oszacowaną szkodę, odpowiednią i proporcjonalną do powagi naruszenia i okoliczności każdego przypadku, może również stanowić formę zadośćuczynienia”. Według raportu Wydany we wrześniu.

„W kontekście historycznych krzywd i szkód wyrządzonych w wyniku kolonializmu i niewolnictwa ocena szkód gospodarczych może być bardzo trudna ze względu na długi okres czasu, jaki upłynął oraz trudność w zidentyfikowaniu sprawców i ofiar” – czytamy w raporcie.

Hilary Pickles, przewodnicząca Komisji ds. odszkodowań Wspólnoty Karaibów (CARICOM), powtórzyła uwagi Guterresa.

„To ruch, który w końcu zasygnalizuje zbiorowe zwycięstwo ludzkości, zwycięstwo dobra nad złem” – powiedział Pickles. Według Reutera. Komisja ds. Reparacji Karaibów została powołana w celu dochodzenia reparacji od byłych potęg kolonialnych, takich jak Portugalia, Francja i Wielka Brytania.

READ  Nastoletni mistrz Ukrainy dronów „szczęśliwy, że kogoś zniszczyliśmy”

Prawa autorskie 2024 Nexstar Media Inc. wszystkie prawa są zachowane. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *