Wycieczka wokół filarów stworzenia! Oszałamiający film z NASA podróżującej przez pnie międzygwiazdowego gazu i pyłu w mgławicy oddalonej o 6500 lat świetlnych.

Jeśli kiedykolwiek chciałeś wejść w przestrzeń kosmiczną, to może być najbliżej.

W tej oszałamiającej animacji NASA pozwala widzowi przejść przez pnie „Filarów Stworzenia” w mgławicy oddalonej o 6500 lat świetlnych od Ziemi.

To najbardziej szczegółowy i kompleksowy film przedstawiający obłoki gwiazdotwórcze, jakie kiedykolwiek widziano, określane jako „wysokie wąsy” kosmicznego pyłu i gazu.

Było to możliwe dzięki połączeniu obserwacji z dwóch najpotężniejszych teleskopów kosmicznych NASA, Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) i Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Korzystając z widma podczerwonego Teleskopu Jamesa Webba, możesz nawet zajrzeć do wnętrza trzech kolumn o długości roku świetlnego, aby zobaczyć narodziny młodych gwiazd.

Wycieczka wokół filarów stworzenia!  Oszałamiający film z NASA podróżującej przez pnie międzygwiazdowego gazu i pyłu w mgławicy oddalonej o 6500 lat świetlnych.

Ta animacja powstała w wyniku połączenia obserwacji z Teleskopu Hubble’a i Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Na tym obrazku widać porównanie dwóch różnych notatek

Jakie są filary stworzenia?

Filary Stworzenia przypominają upiorne dłonie, które są ogromnymi pasmami kosmicznego pyłu i gazu.

Jest częścią Mgławicy Orzeł – znajdującej się 6500 lat świetlnych od Ziemi – i wiadomo, że jest źródłem powstawania gwiazd.

Mgławica odkryta przez szwajcarskiego astronoma Jean-Philippe Louisa de Chessot w 1745 roku znajduje się w gwiazdozbiorze Węża.

Ta przełomowa animacja po raz pierwszy oddaje trójwymiarową strukturę tych masywnych formacji, umożliwiając widzowi przelot w przestrzeni lat świetlnych.

Nie jest to jednak jedynie wyobrażeniowe wrażenie artysty, ale dzieło badań naukowych.

Korzystając z obserwacji poczynionych przez Annę McLeod, adiunkta na Uniwersytecie w Durham, NASA była w stanie dokładnie zrekonstruować układ kolumn.

Oglądając w 3D wyraźnie widać, że kolumny nie są równoległe, ale w rzeczywistości rozciągają się na dużym obszarze przestrzeni.

„Przelatując przez filary i pomiędzy nimi, widzowie doświadczają ich trójwymiarowej struktury i widzą, jak różnią się one w świetle widzialnym wyświetlanym przez Hubble’a i Webba” – mówi Frank Summers, główny naukowiec ds. wizualizacji w Instytucie Nauki o Teleskopach Kosmicznych (STScI). Wyświetlacz na podczerwień.

READ  Artemis I: gigantyczna rakieta księżycowa NASA wraca na wyrzutnię

Filary Stworzenia są częścią Mgławicy Orzeł, struktury znajdującej się niecałe 7000 lat świetlnych od Ziemi – po raz pierwszy zaobserwowanej przez Kosmiczny Teleskop Tesco Hubble’a w 1985 roku.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w widmie podczerwonym
To starożytne zdjęcie zostało wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a i wykorzystuje widmo światła widzialnego

Ta animacja powstała poprzez połączenie obserwacji z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (po lewej), który wykonuje zdjęcia w widmie podczerwonym, ze zdjęciami widma światła widzialnego z Teleskopu Hubble’a (po prawej)

Jednak najnowsza animacja łączy zdjęcia wykonane przez Hubble’a z najnowszymi obserwacjami z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Nie tylko ukazuje to filary stworzenia z największą szczegółowością, jaką kiedykolwiek uchwycono, ale także zapewnia nowe spojrzenie na powstawanie gwiazd takich jak nasze Słońce.

Każdy z trzech filarów składa się z zimnego wodoru cząsteczkowego i obłoków pyłu międzygwiazdowego.

Te rozległe obłoki rozciągają się na wolne lata świetlne – czyli w trzech czwartych drogi od naszego Słońca do najbliższej gwiazdy – co czyni je idealnymi gwiezdnymi żłobkami.

Filary Stworzenia leżą 6500 lat świetlnych od nas, w regionalnej przestrzeni znanej jako Mgławica Orzeł

Filary Stworzenia leżą 6500 lat świetlnych od nas, w regionalnej przestrzeni znanej jako Mgławica Orzeł

Dzięki animacji 3D widzowie mogą zobaczyć, że kolumny nie są płaskie, ale w rzeczywistości rozmieszczone są na dużym obszarze regionalnym

Dzięki animacji 3D widzowie mogą zobaczyć, że kolumny nie są płaskie, ale w rzeczywistości rozmieszczone są na dużym obszarze regionalnym

Podczas gdy wnętrze tych konstrukcji jest ukryte w widmie światła widzialnego, światło podczerwone przenika przez gęsty pył.

„Kontrast pomaga im zrozumieć, dlaczego więcej niż jeden teleskop kosmiczny obserwuje różne aspekty tego samego obiektu” – mówi Summers.

Wykorzystując Teleskop Jamesa Webba do zbierania informacji w widmie podczerwonym, jesteśmy w stanie zajrzeć do obłoków pyłu i obserwować młode gwiazdy na różnych etapach wzrostu.

W animacji widać je jako jasne punkty światła widoczne przez kurz lub wyraźnie widoczne w widmie podczerwieni.

Obrazy w podczerwieni pozwalają naukowcom zajrzeć do obłoków pyłu i zobaczyć protogwiazdy we wczesnych stadiach powstawania

Obrazy w podczerwieni pozwalają naukowcom zajrzeć do obłoków pyłu i zobaczyć protogwiazdy we wczesnych stadiach powstawania

W jednym pióropuszu możemy zobaczyć zupełnie nową gwiazdę wyrzucającą w przestrzeń chmurę materii, podczas gdy w większym pióropuszu możemy zobaczyć „protogwiazdę” (bardzo młodą gwiazdę, która wciąż gromadzi masę).

„Kiedy łączymy obserwacje z teleskopów kosmicznych NASA na różnych długościach fal światła, poszerzamy naszą wiedzę o Wszechświecie” – mówi Mark Clampin, dyrektor Wydziału Astrofizyki w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

Region Filary Stworzenia w dalszym ciągu dostarcza nam nowych spostrzeżeń, które pogłębiają naszą wiedzę na temat powstawania gwiazd.

„Teraz dzięki tej nowej wizualizacji każdy może doświadczyć tego bogatego i urzekającego krajobrazu w nowy sposób”.

Filary Stworzenia zapewniają jeden z najsłynniejszych widoków kosmicznych w historii astronomii

Oryginalne zdjęcie słynnych Kolumn Stworzenia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a zostało wykonane dwie dekady temu i od razu stało się jednym z najbardziej ikonicznych i sugestywnych zdjęć.

Wybitne struktury, wraz z pobliską gromadą gwiazd NGC 6611, tworzą części obszaru gwiazdotwórczego zwanego Mgławicą Orzeł, znanego również jako Messier 16 lub M16.

Filary Stworzenia przypominają widmową rękę i są częścią Mgławicy Orzeł – znajdującej się 6500 lat świetlnych od Ziemi – znanej ze źródła powstawania gwiazd.

Filary Stworzenia przypominają widmową rękę i są częścią Mgławicy Orzeł – znajdującej się 6500 lat świetlnych od Ziemi – i wiadomo, że jest źródłem powstawania gwiazd

Mgławica i powiązane z nią obiekty znajdują się około 7000 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Węża.

Filary Stworzenia to klasyczny przykład kształtów kolumnowych, które rozwijają się w gigantycznych obłokach gazu i pyłu, które są miejscami narodzin nowych gwiazd.

Filary powstają, gdy masywne, nowo powstałe niebiesko-białe gwiazdy O i B emitują intensywne promieniowanie ultrafioletowe i wiatry gwiazdowe, które wydmuchują mniej gęstą materię ze swojego sąsiedztwa.

Jednak gęstsze skupiska gazu i pyłu mogą dłużej wytrzymać tę korozję.

Za tymi grubymi kieszeniami pyłu materiał jest chroniony przed ostrym, oślepiającym blaskiem gwiazd O i B.

READ  Jeśli myślałeś, że gra Rashida w Street Fighter 6 wynikała z błędu wejściowego, a nie galaktycznego nastawienia, to się myliłeś…

Ta osłona tworzy ciemne „ogony” lub „trąby słonia”, które widzimy jako ciemne ciało pióropusza skierowanego w stronę od jasnych gwiazd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *