UE wzywa Chiny na szczycie, by nie pomagały Rosji w wojnie na Ukrainie

BRUKSELA / PEKIN (Reuters) – Przywódcy Unii Europejskiej i Chin spotkali się w piątek na pierwszym od dwóch lat szczycie, gdy Bruksela naciskała na Pekin, aby ten zapewnił, że nie dostarczy broni Rosji i pomoże Moskwie ominąć zachodnie sankcje nałożone na inwazję na Ukraina. .

W nieznanym, otwartym języku urzędnicy UE bliscy przygotowań do szczytu powiedzieli, że jakakolwiek pomoc udzielona Rosji zaszkodzi międzynarodowej reputacji Chin i zagrozi stosunkom z ich największymi partnerami handlowymi – Europą i Stanami Zjednoczonymi.

Przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej Ursula von der Leyen i Charles Michel wraz z koordynatorem polityki zagranicznej UE Josepem Borrellem rozpoczęli wirtualne rozmowy z premierem Chin Li Keqiangiem. W piątek zaplanowano ich przemówienie z prezydentem Xi Jinpingiem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Urzędnik UE powiedział w piątek, że stanowisko Chin w sprawie Rosji to „kwestia miliona dolarów”. Inny zauważył, że w zeszłym roku ponad jedna czwarta światowego handlu Chin była z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi, w porównaniu z zaledwie 2,4% z Rosją.

„Czy przedłużamy tę wojnę, czy pracujemy razem, aby ją zakończyć? To jest główne pytanie szczytu” – powiedział urzędnik.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi ponowił wezwanie Chin do rozmów pokojowych w tym tygodniu, dodając, że uzasadnione obawy wszystkich stron powinny zostać uwzględnione.

Chiny i Unia Europejska chcą zakończyć wojnę, powiedział Wang Yue, ekspert ds. Europy z pekińskiego Uniwersytetu Renmin.

„Wyobrażam sobie, że Chiny chcą wykorzystać ten szczyt do przedyskutowania z Unią Europejską, jak stworzyć akceptowalne warunki dla Putina, by ustąpił ze swojego obecnego stanowiska” – powiedział.

Same Chiny obawiają się, że kraje europejskie odbierają bardziej jastrzębie sygnały w polityce zagranicznej niż Stany Zjednoczone i wezwały UE do „wykluczenia ingerencji z zewnątrz” w jej stosunkach z Chinami.

READ  Izrael zgadza się na wymianę więźniów i zakładników i czeka na reakcję Hamasu, twierdzi analityk CNN

Stosunki były napięte już przed wojną ukraińską.

Unia Europejska gwałtownie przeszła w 2019 r. z miękkiego języka dyplomatycznego na określenie Chin jako systemowego konkurenta, ale widzi w nich potencjalnego partnera w walce ze zmianami klimatycznymi lub epidemią.

Bruksela i Pekin zawarły pod koniec 2020 r. umowę inwestycyjną, której celem jest rozwianie niektórych obaw Unii Europejskiej dotyczących wzajemnego dostępu do rynku. Jednak obecnie została zawieszona po tym, jak sankcje Brukseli wobec chińskich urzędników w związku z zarzutami łamania praw człowieka w regionie Sinciang skłoniły Pekin do umieszczenia na czarnej liście osób i podmiotów z UE.

Od tego czasu Chiny wstrzymały również import z Litwy po tym, jak państwo bałtyckie Unii Europejskiej zezwoliło Tajwanowi na otwarcie de facto ambasady w swojej stolicy, co rozzłościło Pekin, który uważa demokratycznie rządzoną wyspę za swoje terytorium. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Robina Emmotta. Pisanie Philipa Blinkinsopa; Montaż przez Sandrę Mahler i Williama McClaina

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *