Rosjanie opuszczają bazę w Czarnobylu i walczą gdzie indziej

KIJÓW, Ukraina (AP) – Rosyjskie wojska przekazały Ukraińcom kontrolę nad elektrownią atomową w Czarnobylu i opuściły silnie zanieczyszczone miejsce wczesnym rankiem w piątek, ponad miesiąc po jej przejęciu, poinformowali ukraińscy urzędnicy. Kijów i inne fronty.

Ukraińska państwowa spółka energetyczna Energoatom powiedziała, że ​​opuściła Czarnobyl po otrzymaniu „znacznej” ilości oddziałów radiacyjnych z kopania rowów w dżungli w strefie wyzwolenia wokół zamkniętego zakładu. Ale nie potwierdził tego niezależnie.

Odchylenie to wynika z rosnących oznak, że Kreml pośrednio wykorzystuje mówienie o spowolnieniu ekspansji na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński powiedział, że wycofanie się Rosji z północnej i centralnej części kraju jest jedynie wybiegiem militarnym i że siły wyłaniają się do nowej potężnej ofensywy na południowym wschodzie.

„Znamy ich motywy”, powiedział Zhelensky w swoim wieczornym przemówieniu wideo. „Wiemy, że oddalają się od obszarów, w których ich atakujemy, aby skupić się na innych najważniejszych rzeczach, które są dla nas trudne”.

– Przed nami wojny – powiedział.

Tymczasem konwój 45 autobusów udał się do Mariupola w kolejnej próbie ewakuacji ludzi z oblężonego miasta portowego po tym, jak rosyjskie wojsko zgodziło się na ograniczone zawieszenie broni w tym rejonie. Jednak według ukraińskiego rządu siły rosyjskie zablokowały autobusy i tylko 631 osób mogło opuścić miasto prywatnymi samochodami.

Dwanaście ukraińskich ciężarówek mogło dostarczyć pomoc humanitarną do Mariupola, ale towary zostały przejęte przez wojska rosyjskie – poinformowała w czwartek wicepremier Irina Vareshuk.

To miasto jest miejscem największych cierpień wojennych. Dziesiątki tysięcy ludzi zdołały uciec z Mariupola korytarzami humanitarnymi w ciągu ostatnich kilku tygodni, zmniejszając populację przedwojenną z około 430 000 do 100 000 w zeszłym tygodniu, ale inne działania humanitarne zostały udaremnione przez ciągłe rosyjskie ataki.

Na piątek zaplanowano nową rundę rozmów, podczas której w pięciotygodniowej wojnie zginęły tysiące, a 4 miliony Ukraińców zostało deportowanych.

READ  Boeing 737 Max 9s: FAA zatwierdza ścieżkę powrotu uziemionego samolotu do służby

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) twierdzi, że rosyjskie siły poinformowały Ukrainie na piśmie, że przekazała Ukraińcom kontrolę nad regionem, miejscem największej katastrofy nuklearnej na świecie.

Ostatnie wojska rosyjskie opuściły fabrykę w Czarnobylu wczesnym rankiem w piątek, według ukraińskiej agencji rządowej odpowiedzialnej za strefę wyłączenia.

Departament Energii nie podał żadnych szczegółów na temat stanu żołnierzy, którzy byli narażeni na promieniowanie i nie podał, ilu zostało nim dotkniętych. MAEA stwierdziła, że ​​nie ma natychmiastowych komentarzy ze strony Kremla i nie może potwierdzić doniesień o dużej liczbie wojsk rosyjskich. Powiedział, że szuka więcej informacji.

We wczesnych etapach inwazji 24 lutego siły rosyjskie zdobyły bazę w Czarnobylu, budząc obawy, że mogą spowodować uszkodzenia lub zakłócenia wywołane promieniowaniem. Ekipy budowlane nadzorują bezpieczne przechowywanie gruzu zakopanego w betonie i zużytych prętów paliwowych z reaktora jądrowego, który eksplodował w 1986 roku.

Edwin Lyman, ekspert nuklearny z amerykańskiego Związku Zatroskanych Naukowców, powiedział, że jest „mało prawdopodobne”, aby u dużej liczby żołnierzy rozwinęła się ciężka choroba popromienna, ale nie może być tego pewny bez dalszych szczegółów.

Powiedział, że skażone materiały mogły zostać zakopane lub pokryte nową wierzchnią warstwą gleby podczas czyszczenia Czarnobyla, a niektórzy gracze mogli być narażeni na promieniowanie „gorących punktów” podczas kopania. Inni mogli uważać się za zagrożonych, powiedział.

Na początku tego tygodnia Rosjanie powiedzieli, że znacznie ograniczą operacje wojskowe w Kijowie i północnym mieście Czernihów, zwiększając zaufanie między obiema stronami i ułatwiając rozmowy.

Ale na przedmieściach Kijowa gubernator regionu Ołeksandr Balwiuk powiedział w czwartek w mediach społecznościowych, że siły rosyjskie ostrzeliwały Irbinę i Makarów, a wokół Hostomy toczą się wojny. Pavliuk powiedział, że były ukraińskie kontrataki i kilka rosyjskich odwrotów wokół wschodnich przedmieść Brovari.

Czernihów został zaatakowany. Ukraińska komisarz ds. praw człowieka Ludmiła Denisowa powiedziała, że ​​co najmniej jedna osoba zginęła, a cztery inne zostały ranne w rosyjskim ostrzale humanitarnych autobusów wysłanych do Czerniowiec w celu ewakuacji żywności, wody i innych zapasów.

READ  Oto 5 procesorów graficznych, które powinieneś kupić zamiast RTX 4060 Ti

Ukraina ogłasza naloty rosyjskiej artylerii na północno-wschodnie miasto Charków i jego okolice.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwraca uwagę, że Rosja nie ograniczyła operacji wojskowych na Ukrainie, a raczej reorganizuje się, ponownie rozmieszcza swoje siły i wzmacnia ofensywę w Donbasie.

„Rosja wielokrotnie kłamała na temat swoich zamiarów” – powiedział Stoltenberg. Jednocześnie wywierana jest presja na Kijów i inne miasta, a „możemy spodziewać się więcej operacji ofensywnych, które spowodują więcej cierpienia” – powiedział.

Donbas to główny rosyjskojęzyczny obszar przemysłowy, w którym od 2014 roku promoskiewscy separatyści walczą z siłami ukraińskimi. W ostatnich dniach Kreml powiedział, że zmiana intencji wojennych jest teraz jego „głównym celem”. Przejmuje kontrolę nad Donbasem, który obejmuje regiony Doniecka i Ługańska, w tym Mariupol.

Denis Bushlin, czołowy przywódca rebeliantów w Doniecku, nakazał utworzenie rządu miejskiego, który miałby rywalizować z Mariupolem, co według rosyjskich państwowych agencji prasowych jest oznaką zamiaru Rosji do kierowania i zarządzania miastem.

Ponieważ rozmowy między Ukrainą a Rosją mają zostać wznowione za pośrednictwem wideo, nie ma nadziei, że obie strony w każdej chwili rozwiążą konflikt.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział po rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że warunki zawieszenia broni jeszcze nie „dojrzały” i nie jest gotowy na spotkanie z Żeleńskim do czasu zakończenia negocjacji. .

Wśród innych wydarzeń liczba ofiar śmiertelnych we wtorek rosyjskiego ataku rakietowego na ukraińskie służby ratunkowe, rządowy budynek w południowym mieście Mikołajów, wzrosła do 20.

Czołowy urzędnik brytyjskiego wywiadu powiedział, że przygnębieni rosyjscy żołnierze na Ukrainie odmawiają wykonywania rozkazów, ponieważ zachodnie władze szukają wskazówek, jaki będzie następny ruch Rosji. I zniszczyli ich sprzęt i przypadkowo zestrzelili własny samolot.

W przemówieniu do Australii Jeremy Fleming, szef agencji wywiadu elektronicznego GCHQ, otwarcie powiedział, że „rażąco przeinaczył” inwazję Putina.

READ  Seahawks nazwali Geno Smith starterem

Pentagon poinformował w czwartek, że pierwsze pół tuzina eksportu broni i innej pomocy obronnej ze Stanów Zjednoczonych na Ukrainę dotarło na Ukrainę w ramach wartego 800 milionów dolarów pakietu pomocy zatwierdzonego przez prezydenta Joe Bidena na początku tego miesiąca.

Rzecznik Pentagonu, John Kirby, powiedział, że przesyłka zawierała oszczepy przeciwczołgowe, systemy przeciwrakietowe Stinger, kamizelki kuloodporne, środki medyczne i inne.

Tak postanowili urzędnicy amerykańskiego wywiadu Ponieważ boją się powiedzieć Putinowi prawdę, Putin jest błędnie informowany przez swoich doradców o tym, jak fatalna będzie wojna.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Stany Zjednoczone się myliły i „ani Departament Stanu, ani Pentagon nie mają żadnych prawdziwych informacji o tym, co dzieje się na Kremlu”.

___

Karmanov zgłosił się z LV na Ukrainie. Dziennikarze Associated Press z całego świata przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację wojenną AP na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *