AI Mania umożliwia rajd Nasdaq 100 o wartości 5 bilionów dolarów: zakończenie rynków

(Bloomberg) – Rozwój gigantów technologicznych nabiera coraz większego rozpędu, a Nasdaq 100 odnotowuje najlepsze wyniki w pierwszej połowie roku, a Apple przynosi 3 biliony dolarów.

Najczęściej czytane z Bloomberga

Handlowcy postanowili spojrzeć na szklankę do połowy pełną, ponieważ dane pokazały, że inflacja jest umiarkowana, nawet kosztem wzrostu. Giełdy przedłużyły swój wzrost w tym roku, ponieważ technologia umocniła swoją przewagę wśród rozwoju sztucznej inteligencji. Główne banki odnotowały pierwsze miesięczne wzrosty od stycznia po pomyślnym przejściu testu warunków skrajnych Fed. W ostatnich godzinach JPMorgan Chase & Co. oraz Wells Fargo & Co. oraz Morgan Stanley i Goldman Sachs Group Inc. Dla wyższych dywidend.

Od początku roku do wartości spółek z indeksu Nasdaq 100 dodano prawie 5 bilionów dolarów, przy czym miara ciężkiej technologii przeciwstawiła się bańce ostrzegawczej i podskoczyła o prawie 40%. Awans w najbardziej wpływowej grupie S&P 500 pomógł podnieść indeks o 16% w 2023 r. Zyski były najbardziej zauważalne, gdy zostały zredukowane do megakaps – wzrost o 74%.

„Nadal kocham wielkie technologie” – powiedział Larry Adam, dyrektor ds. inwestycji w Raymond James, w rozmowie z Bloomberg TV. „Wierzę w technologię, która wciąż wymyśla się na nowo – i oczywiście najnowszym dodatkiem jest sztuczna inteligencja. To będzie nadal napędzać zyski.”

Firmy Wielkiej Siódemki — w tym Apple i Microsoft Corp. i Alphabet Inc. i Amazon.com Inc. i Meta Platforms Inc. i Nvidia Corp. i Tesla Inc. –zarobki spadają o 14% rocznie przez dekadę do 2022 roku. Chociaż ich łączne zarobki spadły o ponad 20% w zeszłym roku, oczekuje się, że szybko się poprawią.

Nasdaq 100 wzrósł w piątek o ponad 1,5%, podczas gdy S&P 500 osiągnął najwyższy poziom od kwietnia 2022 r. Amerykański indeks giełdowy odnotował najlepszą pierwszą połowę od 2019 r. Indeks Nvidii, który w tym roku wzrósł prawie trzykrotnie, wzrósł o około 3,5 %. .

READ  Instagram nie działa - The Verge

Jeśli historia jest jakimś przewodnikiem, siła Nasdaq 100 w tym roku dobrze wróży na resztę 2023 roku.

Według analizy danych opracowanej przez Bloomberg, lata, które zaczynają się od wzrostu indeksu o co najmniej 10%, wynoszą średnio około 14% w drugiej połowie roku, choć zmniejsza się to do 8,3%, gdy pierwsza połowa przekracza 20%. . .

Fascynacja rynku mocą generatywnej sztucznej inteligencji przebiła wszystkie ważniejsze kwestie, które mogłyby osłabić nastroje w tym roku: obawy przed recesją, wyższy poziom inflacji, perspektywy kolejnych podwyżek Fed, ryzyko geopolityczne, debata na temat pułapu zadłużenia i upadek kilku banków regionalnych.

Podczas gdy wzrost sztucznej inteligencji przyciągnął porównania do bańki internetowej z 2000 r., kiedy rynek był napędzany przez podobnie wąski zakres akcji technologicznych przed krachem, Tony Dispirito z BlackRock powiedział, że nadchodzi wzrost zysków.

„Popyt jest naprawdę realny” – powiedział Dispirito, dyrektor ds. inwestycji w amerykańskie instrumenty bazowe w firmie. „Kontrastuje to z tym, co dzieje się w AI vs. Metaverse rok temu lub w wirtualnej rzeczywistości. Rozkazy są tam. „

Jednak po tak silnym wzroście narastają obawy o wyceny, co ostatnio zwiększyło niedźwiedzie zakłady przeciwko największym firmom technologicznym. Według danych zebranych przez S3 Partners, krótkie oprocentowanie jako procent akcji dostępnych do obrotu jest blisko 12-miesięcznych maksimów dla Microsoftu, Tesli i Amazona.

Bądź selektywny

„Nie uważamy, że trend AI jest bańką, ale radzimy inwestorom, aby po silnym wzroście w tym roku wybierali akcje związane z AI” – powiedział Sundeep Gantori, strateg ds. Akcji w UBS Global Wealth Management. „Z punktu widzenia pozycjonowania, niedawno zamknęliśmy nasz temat samopomocy, ponieważ widzimy lepszy zwrot z ryzyka w branżach w połowie cyklu (oprogramowanie, internet) i spowolnieniach technologicznych”.

Według Marka Newtona z Fundstrat Global Advisors, o ile nie pojawią się żadne oznaki pogorszenia technicznego, rynki prawdopodobnie będą rosły do ​​połowy lub końca lipca przed możliwą niewielką korektą w sierpniu.

READ  Neutralność sieci została przywrócona po głosowaniu Federalnej Komisji Łączności (FCC) za wprowadzeniem regulacji dotyczących dostawców usług internetowych

„Dopóki dowody na szalejące warunki wykupienia nie zostaną połączone z dalszymi byczymi nastrojami i pewnymi dowodami siły defensywnej i/lub zanikającego zakresu technicznego, byłoby prawdopodobnie błędem rozważanie rezygnacji z tego rajdu w oparciu o same warunki wykupienia, gdy trendy techniczne pozostają. W dużej mierze nienaruszone, — stwierdził Newton.

Technologii w piątek pomógł również fakt, że ruch na rynku obligacji był stłumiony. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła do około 3,8%. Dolar osłabił się, przedłużając swoje tegoroczne straty.

Główne wskaźniki inflacji w USA spadły w maju, a wydatki konsumpcyjne uległy stagnacji, co sugeruje, że główna siła napędowa gospodarki zaczyna nieco tracić impet. Indeks cen osobistych wydatków konsumpcyjnych, jeden z preferowanych przez Fed mierników inflacji, wzrósł o 0,1%. Rok temu wskaźnik spadł do 3,8%, co stanowi najmniejszy roczny wzrost od ponad dwóch lat.

„Dzisiejszy majowy raport PCE jest stosunkowo łagodny z perspektywy Fed i przechyla się w kierunku Fed, by ostatecznie zapewnić tylko jeden wzrost zamiast dwóch” – powiedział Krishna Guha, wiceprezes Evercore ISI. „To powinno nieco złagodzić niedawny wzrost rentowności i sprzyjać dużym technologiom”.

Gdzie indziej ropa Brent odnotowała najdłuższy okres kwartalnych strat danych, sięgający ponad trzech dekad wstecz, w związku z silnymi dostawami i utrzymującymi się obawami o popyt.

Globalna cena ropy naftowej spadła poniżej 75 USD za baryłkę w piątek, co oznacza czwartą z rzędu kwartalną stratę, podczas gdy West Texas Intermediate odnotował pierwszy z rzędu kwartalny spadek od 2019 roku.

Niektóre z głównych ruchów na rynkach:

Sklepy

 • S&P 500 wzrósł o 1,2% od godziny 16:00 czasu nowojorskiego

 • Nasdaq 100 wzrósł o 1,6 proc.

 • Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,8 proc.

 • Światowy indeks MSCI wzrósł o 1,1%

waluty

 • Bloomberg Spot Dollar Index spadł o 0,3%.

 • Euro wzrosło o 0,4 procent do 1,0913 USD

 • Funt brytyjski wzrósł o 0,7% do 1,2699 USD

 • Japoński jen wzrósł o 0,3% do 144,27 za dolara

READ  USPS przenosi operacje pocztowe Reno do Sacramento

Waluty cyfrowe

 • Bitcoin niewiele się zmienił na poziomie 30 400,96 USD

 • Ether wzrósł o 4,3 procent do 1 927,95 USD

obligacje

 • Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła o trzy punkty bazowe do 3,81%.

 • Rentowność 10-letnich niemieckich obligacji spadła o 2 punkty bazowe do 2,39%.

 • Rentowność 10-letniego brytyjskiego Bunda niewiele się zmieniła i wyniosła 4,39%.

dobra

 • Ropa West Texas Intermediate wzrosła o 1% do 70,57 USD za baryłkę

 • Kontrakty terminowe na złoto wzrosły o 0,5% do 1 927,60 USD za uncję

Ta historia została stworzona przy pomocy Bloomberg Automation.

— Z pomocą Roba Verdoncka, Tassii Sipahutar, Roberta Branda, Denitsy Tsekova, Peyton Forte, Ryana Vlastelicy, Carmen Reinicke i Eleny Popiny.

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

© 2023 Bloomberg LP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *