EKSKLUZYWNIE: chińskie rafinerie państwowe unikają nowych rosyjskich transakcji naftowych, czajniki latają pod radarem

  • Sinopec, CNOOC, PetroChina i Sinochem powstrzymują się od nowych zakupów
  • Obawa o sankcje sprawia, że ​​firmy państwowe są w tarapatach
  • Niektóre niezależne rafinerie nadal importują ropę Espoo

SINGAPUR (Reuters) – Chińskie rafinerie państwowe szanują istniejące rosyjskie kontrakty naftowe, ale unikają nowych pomimo głębokich cięć, sześć osób powiedziało Reuterowi, odpowiadając na wezwanie Pekinu do ostrożności, gdy zachodnie sankcje przeciwko Rosji narastają w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Państwowy Sinopec (600028.SS)największa rafineria w Azji, CNOOC, PetroChina (601857.SS) Sinochem pozostał na uboczu w nowym rosyjskim handlu towarami dla przesyłek z maja, powiedzieli ludzie, którzy wszyscy znali tę sprawę, ale wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność sprawy.

Dwa źródła twierdzą, że chińskie firmy państwowe nie chcą być postrzegane jako otwarcie wspierające Moskwę poprzez kupowanie dodatkowej ropy po tym, jak Waszyngton zakazał rosyjskiej ropy w zeszłym miesiącu, a Unia Europejska nałożyła sankcje na największego rosyjskiego eksportera ropy, Rosnieft. (ROSN.MM) i Gazprom Nieft (SIBN.MM). Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Firmy państwowe są ostrożne, ponieważ ich działania mogą być postrzegane jako reprezentowanie chińskiego rządu i żadna z nich nie chce być nabywcą rosyjskiej ropy” – powiedziała jedna osoba.

Sinopec i Petrochina odmówiły komentarza. CNOOC i Sinochem nie odpowiedziały natychmiast na prośbę o komentarz.

Chiny i Rosja nawiązały w ostatnich latach coraz bliższe więzi, a jeszcze w lutym ogłosiły „bez granic” partnerstwo, Chiny odmówiły potępienia działań Rosji na Ukrainie lub opisania ich jako inwazji. Czytaj więcej

Chiny wielokrotnie krytykowały zachodnie sankcje wobec Rosji, chociaż wysoki rangą dyplomata powiedział w sobotę, że Pekin nie uchyla się celowo od sankcji wobec Rosji.

Chiny, największy światowy importer ropy, są największym nabywcą rosyjskiej ropy naftowej po 1,6 mln baryłek dziennie, z czego połowa dostarczana jest rurociągami w ramach kontraktów międzyrządowych.

READ  Administracja Bidena przedstawia proponowane zmiany w opłatach za przekroczenie stanu konta w głównych bankach

Źródła oczekują, że chińskie firmy państwowe będą trzymać się istniejących długoterminowych kontraktów na rosyjską ropę, ale unikają nowych transakcji spotowych.

Spadek chińskiego importu rosyjskiej ropy może skłonić rafinerie tego gigantycznego kraju do zwrócenia się ku alternatywnym źródłom, zwiększając obawy o globalne dostawy, które pchnęły referencyjne ceny ropy Brent do najwyższego od 14 lat poziomu blisko 140 dolarów za baryłkę na początku marca po tym, jak Rosja najechała na Ukrainę w lutym. 24. Czytaj więcej

Od tego czasu kontrakty terminowe na ropę Brent spadły poniżej 110 USD, po tym jak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy ogłosili plany uwolnienia zapasów z rezerw strategicznych. Czytaj więcej

„Najpierw kontrola ryzyka i zgodność”

Przed kryzysem ukraińskim Rosja dostarczała 15% chińskiego importu ropy naftowej – połowę tego rurociągami wschodniosyberyjskimi i Atasu-Alashanko, a resztę tankowcami z jej portów nad Morzem Czarnym, Bałtyckim i Dalekim Wschodem.

Unipec, ramię handlowe Sinopec i znany rosyjski nabywca ropy, ostrzegał swoje globalne zespoły na regularnych wewnętrznych spotkaniach w ostatnich tygodniach o ryzyku związanym z handlem rosyjską ropą.

„Przesłanie i ton są jasne – kontrola ryzyka i zgodność są ważniejsze od zysków” – powiedziało jedno ze źródeł poinformowanych o spotkaniach.

Chociaż rosyjska ropa jest znacznie obniżona, istnieje wiele problemów, takich jak ubezpieczenie żeglugi i przeszkody w płatnościach.

Inne źródło, które ma rafinerię, która regularnie przetwarza rosyjską ropę, powiedziało, że Unipec polecił swojemu zakładowi znalezienie alternatywy dla utrzymania normalnej pracy.

„Poza dostawami, które przybyły w marcu i mają przybyć w kwietniu, w przyszłości nie będzie już rosyjskiej ropy” – podało to źródło.

Unipec załadował w marcu 500 000 ton Uralu z rosyjskich portów bałtyckich, najwyższy wolumen od miesięcy, natychmiast zgłoszony przez Surgutnieftiegaz i w ramach przetargu eksportowego Rosnieftu wygranego przez Unipec na dostawy między wrześniem 2021 a marcem 2022, według handlowców i danych dotyczących żeglugi.

READ  S&P 500 spada poniżej kluczowego poziomu w wyborach, Tesli, Bitcoin; Raport o inflacji CPI wisi w powietrzu

Najnowsza umowa na Uralu to dwie kwietniowe dostawy załadunkowe o łącznej wartości 200 000 ton rosyjskiego producenta Surgutnieftiegazu. (SNGS.MM)Powiedziało dwóch traderów zaznajomionych z transakcjami.

Z kolei Indie od 24 lutego zarezerwowały co najmniej 14 milionów baryłek, czyli około dwóch milionów ton rosyjskiej ropy, w porównaniu z prawie 16 milionami baryłek w całym 2021 roku, według obliczeń Reutera. Czytaj więcej

Źródła podają, że inni kupcy rządowi – PetroChina, Cinoc i Sinochem – unikali rosyjskiego miksu ESPO do załadunku w maju.

Drugie źródło stwierdziło, że Sinopec ma problemy ze spłatą nawet umów uzgodnionych wcześniej, ponieważ niechętne do ryzyka banki państwowe starają się ograniczyć finansowanie transakcji związanych z rosyjską ropą.

CZAJNIKI trzymają oferty „pod przykryciem”

Obawy o sankcje skłoniły niektóre niezależne rafinerie znane jako czajniki, które niegdyś były dynamiczną grupą klientów, którzy konsumowali około jednej trzeciej chińskiego importu rosyjskiej ropy, pod radarem.

„Handel w Espoo był naprawdę powolny i tajny. Niektóre transakcje są w toku, ale szczegóły nadal są utrzymywane w tajemnicy. Nikt nie chce publicznie oglądać rosyjskiej ropy”, powiedział zwykły handlarz Espoo.

Aby utrzymać przepływ ropy, te inteligentne rafinerie stosują alternatywne mechanizmy płatności, takie jak przelew gotówki, płatności po dostawie i użycie chińskiej waluty.

Rosyjscy dostawcy – Rosnieft’, Surgutnieftiegaz i Gazprom Nieft’ oraz niezależni producenci reprezentowani przez szwajcarskiego handlowca Paramount Energy – mają wysłać w maju 3,3 mln ton WSTO z portu Cosmino. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raport Reutera), Chen Aigu i Florence Tan w Singapurze; Edytowane przez Himani Sarkar

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *