US SEC do Elona Muska: Jeśli chodzi o twoje tweety, umowa to umowa

NOWY JORK (Reuters) – Największy amerykański organ nadzoru papierów wartościowych we wtorek wezwał sędziego federalnego, aby nie pozwolił Elonowi Muskowi ominąć porozumienia w sprawie monitorowania korzystania przez niego z Twittera, powiedział Tesla Inc. (TSLA.O) Dyrektor generalny bierze udział w kampanii nękania.

W pozwie w sądzie federalnym na Manhattanie amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stwierdziła, że ​​Musk nie poniósł „ciężkiego ciężaru” uchylenia dekretu o zgodzie z 2018 r., który wymagał od prawników Tesli zatwierdzania tweetów i innych publicznych oświadczeń, które mogą być dla niego istotne. Firma samochodowa.

Nie wystarczy, że Musk uznał zgodność za „mniej korzystną, niż się spodziewał”, lub chciał, aby Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przestała badać działania Tesli dotyczące ujawnienia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Jeśli chodzi o rozliczenia cywilne, transakcja jest okazją, z braku bardziej przekonujących okoliczności niż te przedstawione tutaj” – powiedziała Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

Agencja regulacyjna wezwała również amerykańską sędzię okręgową Alison Nathan, która nadzoruje rozporządzenie, do odrzucenia próby obalenia przez Muska nakazu sądowego żądającego zapisów związanych z jego sondażem na Twitterze w listopadzie zeszłego roku o tym, czy sprzeda 10% swoich akcji Tesli.

Adwokat Muska, Alex Spiro, odmówił komentarza. Tesla nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz. Eksperci prawni stwierdzili, że jest mało prawdopodobne, aby Musk cofnął dekret.

Wcześniej we wtorek Musk tańczył i żartował z fanami, nadzorując otwarcie pierwszej europejskiej fabryki Tesli pod Berlinem w obecności kanclerza Niemiec Olafa Schulza. Czytaj więcej

Tesla ma również fabrykę w Szanghaju. Według magazynu Forbes firma uczyniła z Muska najbogatszą osobę na świecie.

Spór SEC wynika z twierdzenia regulatora, że ​​Musk 7 sierpnia 2018 r. oszukał inwestorów, tweetując, że uzyskał „zabezpieczone finansowanie” w celu prywatyzacji swojej firmy produkującej samochody elektryczne w zamian za premię, podczas gdy w rzeczywistości przejęcie nie było bliskie .

READ  Dolar rośnie z powodu awersji do ryzyka; Przywrócenie równowagi w euro

Zarówno Tesla, jak i Musk uregulowali karę cywilną w wysokości 20 milionów dolarów, a Musk ustąpił ze stanowiska prezydenta Tesli.

Musk od tego czasu oskarżył Komisję Papierów Wartościowych i Giełd o nękanie go „włóczęgami i nieskrępowanymi” śledztwami, w złej wierze, próbując ukarać go za krytykę rządu i korzystanie z konstytucyjnego prawa do wolności słowa na mocy Pierwszej Poprawki. Czytaj więcej

Ale Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stwierdziła, że ​​ma szerokie uprawnienia i „uzasadniony cel”, aby zbadać Muska i Teslę, i że Musk może zakwestionować wezwanie do sądu tylko poprzez nakaz wykonawczy, aby stawić się w sądzie.

SEC powiedział, że Musk narzekał na „ogromną liczbę żądań” ze strony Komisji Papierów Wartościowych i Giełd od 2018 r. do chwili obecnej, które określił jako nękanie.

„Jednak chronologia domniemanych żądań Muska jest rozczarowująca i odzwierciedla uzasadnione śledztwa w sprawie możliwych nowych zachowań związanych z nadużyciami ze strony Tesli i Muska” – dodała.

Wezwanie dotyczyło tweeta Muska, że ​​zrzuci 10% swoich udziałów w Tesli, jeśli użytkownicy zgodzą się na to.

Większość to zrobiła, a sondaż spowodował gwałtowny spadek ceny akcji Tesli. Od tego czasu Musk sprzedał akcje Tesli o wartości ponad 16 miliardów dolarów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(raportuje Jonathan Stemple) w Nowym Jorku. Dodatkowe reportaże autorstwa Davida Shepardsona w Waszyngtonie, Hyun Joo Jin w San Francisco, Victorii Waldrusy i Nadine Shemrushek w Gruenheide w Niemczech; Montaż przez Jonathana Otis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *