Pięć chińskich spółek państwowych musi zostać wycofanych z giełdy nowojorskiej w związku z napięciami w USA

SZANGHAJ/HONG KONG (Reuters) – Pięć chińskich firm państwowych, w tym gigant naftowy Sinopec, należy do państwa. (600028.SS) Ubezpieczenie na życie w Chinach (601628.SS)W piątek zapowiedzieli, że usuną swoje nazwiska z nowojorskiej giełdy, w obliczu napięć gospodarczych i dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi.

Firmy, które obejmują również China Aluminium Corporation (Shalco) (601600.SS)PetroChiny (601857.SS) i Sinopec Shanghai Petrochemical Company (600688.SS)Obaj powiedzieli, że złożą wniosek o wycofanie amerykańskich akcji depozytowych z giełdy w tym miesiącu.

Pięć spółek, które zostały sklasyfikowane w maju przez amerykański Urząd Regulacji Papierów Wartościowych jako niespełniające standardów audytu, zachowa swoje notowania na rynkach Hongkongu i Chin kontynentalnych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pekin i Waszyngton prowadzą rozmowy w celu rozwiązania długotrwałego sporu dotyczącego audytu, który może doprowadzić do zakazu chińskich firm z giełd w USA, jeśli nie będą przestrzegać amerykańskich przepisów.

Waszyngton od dawna domagał się pełnego dostępu do ksiąg chińskich spółek notowanych w Stanach Zjednoczonych, ale Pekin blokuje zagraniczne inspekcje dokumentów audytowych krajowych firm księgowych, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym.

Nie było wzmianki o sporze w sprawie kontroli w oddzielnych oświadczeniach chińskich firm przedstawiających ich ruchy, które pojawiły się w związku z rosnącym napięciem po wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w zeszłym tygodniu na Tajwanie.

„Firmy te ściśle przestrzegały zasad regulacyjnych i wymogów amerykańskiego rynku kapitałowego od czasu ich notowania w USA i dokonały opcji wycofania z giełdy ze względów biznesowych” – podała w oświadczeniu Chińska Komisja Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC).

Awantura regulacyjna, która trwa od ponad dekady, osiągnęła punkt kulminacyjny w grudniu, kiedy Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zakończyła przepisy, które prawdopodobnie zakazują handlu chińskimi spółkami na mocy ustawy o odpowiedzialności przedsiębiorstw zagranicznych. Powiedział, że 273 firmy są zagrożone.

READ  USA zatwierdzają inspekcję Boeinga, plan wznowienia w celu wznowienia dostaw 787

Wśród nich są jedne z największych chińskich firm, w tym Alibaba Group Holdings, JD Com Inc i Baidu Inc. Alibaba podał w zeszłym tygodniu, że przekształci swoje wtórne notowania w Hongkongu w pierwotne podwójne notowanie, co zdaniem analityków może ułatwić chińskiemu gigantowi handlu elektronicznego zmianę głównych miejsc notowań w przyszłości. Czytaj więcej

W piątkowych notowaniach przedrynkowych akcje China Life Insurance i giganta naftowego Sinopec spadły odpowiednio o 5,7%, o 4,3%. China Aluminium Co spadła o 1,7%, podczas gdy PetroChina straciła 4,3%. Akcje Sinopec Shanghai Petrochemical spadły o 4,1 proc.

Rzecznik prasowy NYSE i Rada Nadzoru nad Rachunkowością Publiczną, która jest organem nadzoru SEC, nie przekazali od razu komentarza.

Tracisz cierpliwość?

Obserwatorzy rynku byli podzieleni co do tego, co może oznaczać usunięcie transakcji audytu, a niektórzy mówili, że to zły znak.

„Chiny wysyłają wiadomość, że w rozmowach przeglądowych kończy się ich cierpliwość” – powiedział Kai Zhan, starszy doradca w chińskiej firmie prawniczej Yuanda, która specjalizuje się w amerykańskich rynkach kapitałowych.

Firmy stwierdziły, że wolumen ich akcji w obrocie w Stanach Zjednoczonych był niewielki w porównaniu z innymi dużymi giełdami.

PetroChina poinformowała, że ​​nie pozyskała dodatkowego kapitału ze swojej amerykańskiej giełdy i że jej bazy w Hongkongu i Szanghaju „mogą spełnić wymagania firmy w zakresie pozyskiwania funduszy”, a także zapewnić „lepszą ochronę interesów inwestorów”.

Reuters poinformował w tym tygodniu, że globalni menedżerowie funduszy, którzy posiadają chińskie akcje notowane na giełdzie w USA, stale zwracają się w stronę swoich rówieśników handlujących w Hongkongu, choć wciąż mają nadzieję, że spór dotyczący audytu zostanie ostatecznie rozwiązany. Czytaj więcej

„Spółki te notują bardzo skąpo przy bardzo małej kapitalizacji rynkowej w USA, więc nie jest to strata dla amerykańskich rynków kapitałowych” – napisał Brendan Ahern, CIO Krane Funds Advisors, który ma fundusz notowany na nowojorskiej giełdzie, skupiający się na chińskich grach technologicznych. w . e-mail.

READ  Szef Volkswagena wzywa do ugody w celu zakończenia wojny z Ukrainą, aby pomóc gospodarce UE

On i analitycy twierdzą, że odpisy mogą utorować Chinom drogę do spełnienia wymagań amerykańskich, ponieważ pięć zaangażowanych firm prawdopodobnie posiada poufne informacje, których Chiny nie chcą ujawniać w ramach przeglądu audytu.

„Postrzegamy to jako pozytywny znak. Jest to zgodne z naszym poglądem, że Chiny zdecydują, które spółki zostaną dopuszczone do notowania w Stanach Zjednoczonych, a więc będą podlegać kontroli SEC” – napisali analitycy Jefferies w nocie.

China Life i Chalco poinformowały, że złożą wniosek o usunięcie z listy 22 sierpnia i wejdzie w życie 10 dni później. Sinopec, którego pełna nazwa to China Petroleum and Chemical Corporation, oraz PetroChina poinformowały, że ich wnioski zostaną złożone 29 sierpnia.

Chińska Telekomunikacja (0728.HK)Chiny Telefon komórkowy (0941.HK) I China Unicom (0762.PL) Został wycofany ze Stanów Zjednoczonych w 2021 r. po decyzji Trumpa o ograniczeniu inwestycji w chińskie firmy technologiczne. Administracja Bidena pozostawiła ten przepis bez zmian w obliczu trwających napięć.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Samuela Chena w Szanghaju, Scotta Murdocha w Hongkongu i Medhy Singha w Bengaluru; Dodatkowe raporty Michaela Price’a; Montaż dokonali Hugh Lawson, David Goodman i Alexander Smith

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *