Akcje odradzają się, nawet jeśli utrzymują się obawy o inflację

Puste ceny są wyświetlane w panelach cen akcji Tokyo Stock Exchange (TSE) po tym, jak Tokyo Stock Exchange tymczasowo zawiesiło wszystkie transakcje z powodu problemów systemowych w Tokio, Japonia, 1 października 2020 r. REUTERS / Issei Kato / Pliki

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN/HONG KONG (Reuters) – Akcje azjatyckie prowadziły we wtorek globalny rajd w związku z optymizmem co do złagodzenia surowych środków Chin przeciwko technologii i COVID-19, ale obawy dotyczące rosnących cen na całym świecie podsycały nerwowość na rynkach, gdy inwestorzy czekają. Więcej sygnałów od decydentów.

Akcje europejskie podążyły za pozytywnym startem w Azji, z indeksem STOXX obejmującym 600 największych spółek w Europie (.stoxx) Wzrosła o 0,62%, a kontrakty terminowe na akcje w USA, S&P 500 e-minis, zasygnalizowały, że Wall Street pójdzie w ich ślady.

Najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (.MIAPJ0000PUS.) We wtorek wzrósł o 1,5%, ale w tym miesiącu indeks nadal spada o 6,4%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„W Azji odbyła się dobra sesja i jeśli przyjmiemy S&P 500 jako przewodnik, wygląda na to, że Stany Zjednoczone wzrosną o około 1%… ale patrząc w przyszłość, rynki nadal koncentrują się na inflacji i podwyżkach stóp”, powiedział Philip Shaw, główny ekonomista. W Investec w Londynie.

„Nagłówki koncentrują się na wysokiej presji inflacyjnej spowodowanej bezpośrednio konfliktem na Ukrainie lub niedoborami łańcucha dostaw spowodowanymi częściowo blokadami w Chinach” – powiedział.

Nadzieje, że te ostatnie złagodzą, wpłynęły pozytywnie na nastroje na giełdach na początku wtorku.

Szanghaj osiągnął długo oczekiwane osiągnięcie trzech kolejnych dni bez nowych przypadków COVID-19 poza obszarami kwarantanny, co może prowadzić do rozpoczęcia ograniczeń znoszenia. Czytaj więcej

READ  Chińskie dane gospodarcze, japoński PKB nie spełnia oczekiwań

Tymczasem osoby zaznajomione z tą sprawą powiedziały Reuterowi, że chiński wicepremier Liu He ma przemawiać we wtorek na spotkaniu z kierownictwem technologii, którego celem jest promowanie rozwoju gospodarki cyfrowej. Czytaj więcej

Spotkanie jest uważnie obserwowane pod kątem oświadczeń Liu i innych w poszukiwaniu wskazówek na temat tego, jak daleko posuną się chińskie władze w złagodzeniu od końca 2020 r. regulacji prawnych dotyczących niegdyś rozkwitającego sektora technologicznego.

W Tokio Nikkei (.N225) Wzrósł o 0,33% w handlu popołudniowym, podczas gdy australijski S&P/ASX200 wzrósł (.AXJO) Indeks wzrósł o 0,25%.

Indeks Chin kontynentalnych CSI300 (.CSI300) Wzrósł o 0,95%, podczas gdy indeks Hang Seng wzrósł w Hongkongu (.HSI) Był o 2,35% wyższy, ponieważ w mieście notowane były firmy technologiczne (.HSTECH) Podskoczył o ponad 4%, mając nadzieję, że złagodzi represje Pekinu wobec tego sektora.

obawy o wzrost

Jednak pomimo umiarkowanego ożywienia na giełdach, gdzie indziej pojawiły się napięte sygnały, ponieważ obawy o wzrost gospodarczy w dwóch największych gospodarkach świata ponownie pojawiły się po słabej sprzedaży detalicznej, danych o produkcji fabrycznej w Chinach i rozczarowujących danych dotyczących produkcji w USA. Czytaj więcej.

Opublikowany w poniedziałek wskaźnik Empire State Manufacturing Index nowojorskiego Fed wykazał zaskakujący spadek w maju, a dostawy spadły w najszybszym tempie od początku pandemii. Czytaj więcej

Rentowność benchmarku 10-letniego Skarbu Państwa wzrosła do 2,9203% w porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem w Stanach Zjednoczonych na poziomie 2,879%, podczas gdy rentowność dwuletnich obligacji, która wzrosła wraz z oczekiwaniem przez traderów podniesienia stopy funduszy federalnych, wzrosła do 2,6153%.

Inwestorzy będą szukać dalszych wskazówek na temat terminu podwyżek stóp procentowych w celu zwalczania inflacji.

O godzinie 18:00 przemówi prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell, prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde i wicegubernator Banku Anglii John Cunliffe.

Rynki futures wyceniają kolejne podwyżki o 50 punktów bazowych w czerwcu i lipcu, a referencyjna stopa procentowa w USA do końca roku osiągnie 2,75%. Rośnie jednak oczekiwanie, że inne banki centralne będą nadrabiać zaległości.

READ  agencja Moody's obniżyła rating kredytowy banku do „śmieciowego”; Giełdy spadają

Indeks dolara amerykańskiego, który mierzy dolara względem koszyka walut, spadł o 0,23% do 103,9, gdy inwestorzy spieniężyli i zmniejszyli swoje zakłady na podwyżkę stóp procentowych w USA, prowadząc do dalszych zysków. Czytaj więcej

Wspólna waluta europejska wzrosła w ciągu dnia o 0,3% do 1046 USD, po stracie 0,96% w ciągu jednego miesiąca.

Podobnie inwestorzy czerpali zyski z niedawnego wzrostu cen ropy, obniżając ceny we wtorek po tym, jak Węgry sprzeciwiły się wysiłkom Unii Europejskiej zmierzającym do nałożenia zakazu importu rosyjskiej ropy, co zmniejszyłoby globalną podaż.

Ropa w USA spadła o 0,36 procent do 113,79 dolarów za baryłkę. Ropa Brent spadła do 114,12 dolarów.

Ceny złota umocniły się, ponieważ spadek dolara wzmocnił popyt na kruszec wyceniany w dolarach amerykańskich i znalazł się pod presją ożywienia rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Złoto spot zyskało 0,1% do poziomu 1,825,44 USD za uncję.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Scotta Murdocha w Hongkongu. Montaż przez Lincoln Fest, Kirsten Donovan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *