Akcje przedrynkowe: Ceny ropy spadły o 30% w ciągu tygodnia. Co daje?

Akcje również wzrosły w wiadomościach. We wtorek w południe handel kawka Wzrósł o ponad 450 punktów, czyli 1,4%. ten Standard & Poor’s 500 A Nasdaq Wzrósł odpowiednio o 1,5% i 2%.

Co się dzieje: Niezwykle gwałtowny spadek był spowodowany nadziejami, że Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą zwiększyć produkcję ropy, a popyt ze strony Chin może spaść z powodu nowych ograniczeń związanych z koronawirusem w głównych miastach. To zmniejszyłoby presję na rynku.

Jednak analitycy ostrzegają, że jeszcze nie wyszliśmy z lasu. Ceny ropy nadal są znacznie wyższe od kosztów jej produkcji, a wysoka zmienność prawdopodobnie utrzyma się w momencie wielkiej niepewności.

„Nie wykluczałbym jeszcze 200 dolarów za baryłkę”, powiedział mi Bjornar Tonhugen, szef rynków ropy w Rystad Energy. – Już niedługo.

Po inwazji ceny ropy poszybowały w górę, ponieważ handlowcy zaczęli postrzegać rosyjski eksport ropy jako nietykalny. Wzbudziło to obawy, jak zastąpić tę podaż 4-5 milionów baryłek dziennie, zwłaszcza przy zwiększonym zapotrzebowaniu na paliwo w okresie letnim.

Ale w ciągu ostatniego tygodnia inwestorzy zdają się zastanawiać, czy nie posunęli się za daleko, za szybko. Zjednoczone Emiraty Arabskie Ambasador w Waszyngtonie powiedział: To, że kraj chce zwiększyć wydobycie ropy naftowej, wzbudziło nadzieje, że mimo wszystko może wkroczyć Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, czyli OPEC. Tymczasem Rosja i Ukraina wciąż rozmawiają, mimo że wojna trwa.

Ponadto zaangażowanie Chin w powstrzymanie rozprzestrzeniania się Covid-19, które doprowadziło do zamknięcia centrum technologicznego w Shenzhen i nowych baz w Szanghaju, może oznaczać, że kraj potrzebuje mniej energii w perspektywie krótkoterminowej. Chiny importują dziennie około 11 milionów baryłek ropy.

„Ludzie pamiętali, że wciąż jesteśmy w pandemii” – powiedział Tonhaugen.

Dlaczego to ma znaczenie: Niskie ceny ropy pomogły zapobiec wzrostowi cen benzyny w Stanach Zjednoczonych. Na razie przestali się wspinać, chociaż galon benzyny nadal kosztuje średnio około 4,32 dolara.

READ  Irańska para sfilmowana podczas tańca w Teheranie skazana na 10 lat więzienia | Iranu

Chociaż 100 dolarów za baryłkę ropy nadal jest drogie, jeśli ceny utrzymają się w tym przedziale, może to złagodzić obawy o przyspieszenie inflacji. Decydenci prawdopodobnie odetchną z ulgą.

Ale jasne jest, że inwestorzy pozostają niespokojni, borykając się ze skutkami rosyjskiej inwazji. Cena rosyjskiej ropy nadal jest ogromna 26 USD dyskonta w stosunku do ropy Brent.

Analitycy uważają, że kierunek jazdy został ustalony. Giovanni Stonovo, analityk UBS, przewiduje, że do końca czerwca cena ropy będzie wynosić 125 USD za baryłkę. Ze swojej strony Tonhaugen z Rystad Energy uważa, że ​​ceny mogą pobić rekordy w miarę postępu walki.

„To cisza przed burzą” – powiedział.

Pogłębia się ciężka wyprzedaż chińskich akcji

Inwestorzy ścigają się, aby stracić udziały w chińskich firmach, ponieważ rosną obawy o konsekwencje represji ze strony organów regulacyjnych i nagły wzrost liczby przypadków Omicron. To, czy Pekin może udzielić Rosji wsparcia i zostać za to ukaranym przez Zachód, potęguje strach.

„Może być zwiększona ostrożność co do możliwości nałożenia wtórnych sankcji na Chiny” – powiedział klientom Mitul Kotica, strateg w TD Securities.

Shanghai Composite Index spadł we wtorek o prawie 5%. Indeks Hang Seng w Hongkongu spadł o około 6%. Indeks spadł o ponad 10% w ciągu ostatnich dwóch sesji giełdowych.

Jednak pojawiły się spadki Zaskakująco pozytywne dane ekonomiczne z Chin we wtorek. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 6,7% w pierwszych dwóch miesiącach tego roku w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku. Produkcja przemysłowa wzrosła o 7,5%, przekraczając oczekiwania ekonomistów.

„Rozmach ożywienia gospodarczego w Chinach poprawił się w styczniu i lutym, co położyło solidny fundament pod dobry początek pierwszego kwartału tego roku” – powiedział rzecznik Krajowego Biura Statystycznego.

Ale ponieważ Chiny zmagają się z najgorszą epidemią Covid-19 od dwóch lat, inwestorzy nie widzą powodów do optymizmu.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że obecnie jest 368 000 ukraińskich uchodźców

„Ponieważ urzędnicy porzucają ukierunkowane środki ograniczające na rzecz hurtowych zamknięć, prawdopodobnie będzie to bardziej destrukcyjne niż fala delta z zeszłego lata, która doprowadziła do gwałtownego spadku produkcji gospodarczej” – napisał we wtorek Julian Evans-Pritchard z Capital Economics.

To nie jedyny powód, dla którego inwestorzy się denerwują. A gigant technologiczny Tencent może podobno zostać ukarany rekordową grzywną za złamanie chińskich przepisów dotyczących zakazu uwalniania, powodując spadek jego akcji. Inne wielkie firmy technologiczne, takie jak Alibaba, ucierpiały po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd naciskała do przodu, rozprawiając się z zagranicznymi firmami, które nie spełniają amerykańskich wymogów ujawniania.

Czy rosyjskie niewypłacalność może nadejść jutro?

Rosja może być włączona Na skraju niewywiązania się ze zobowiązań z tytułu zadłużenia zagranicznego Po raz pierwszy od 1918 roku w następstwie rewolucji bolszewickiej.

Ostatni: połowa rezerw walutowych kraju – około 315 miliardów dolarów – została zamrożona z powodu zachodnich sankcji nałożonych po inwazji na Ukrainę. W rezultacie Moskwa będzie płacić wierzycielom z „nieprzyjaznych krajów” w rublach, dopóki sankcje nie zostaną zniesione, poinformował minister finansów Rosji.

Agencje ratingowe prawdopodobnie uznałyby, że Rosja jest niewypłacalna, jeśli Moskwa nie wywiąże się ze swojego zadłużenia w dolarach lub euro w innych walutach, takich jak rubel lub chiński juan, donosi mój kolega z CNN, Charles Riley.

Ten moment może nadejść już w środę, kiedy Moskwa będzie musiała zwrócić ponad 117 milionów dolarów odsetek od obligacji rządowych denominowanych w dolarach, według JPMorgan Chase. Chociaż od 2018 roku Rosja wyemitowała obligacje, które można spłacić w wielu walutach, płatności te muszą być dokonywane w dolarach amerykańskich.

Dlaczego to ma znaczenie: niewypłacalność może wypędzić nielicznych pozostałych inwestorów zagranicznych z Rosji i jeszcze bardziej odizolować rozpadającą się gospodarkę kraju.

READ  Brak wytchnienia w walkach na Ukrainie, gdy chwiejny rosyjski rozejm zbliża się do końca | Aktualności

Inne potencjalne konsekwencje są trudne do oszacowania. Globalny kryzys finansowy z 2008 roku, wywołany upadkiem Lehman Brothers, pokazał, jak negatywne wstrząsy mogą szybko rozprzestrzenić się na system finansowy i gospodarkę światową.

„Rosjanie nie będą jedynymi dotkniętymi rosyjskimi sankcjami” – powiedział Patrick Jenkins z Financial Times. napisał w tym tygodniu. „Świat powinien pamiętać Lehmana”.

Następna

Indeks cen producentów w USA, kluczowy miernik inflacji, pojawia się o godzinie 8:30 czasu wschodniego.

Jutro: oczekuje się, że Fed zacznie podnosić stopy procentowe po raz pierwszy od nadejścia pandemii w 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *