Mimo zmienności na Ukrainie oczekuje się, że Rezerwa Federalna podniesie w tym tygodniu stopy procentowe.

ten Rezerwa Federalna Po raz pierwszy od trzech lat oczekuje się, że stopy procentowe wzrosną w tym tygodniu, ponieważ decydenci muszą zachować spokój. Obrzęk, Akcja, która ma miejsce w krytycznym momencie dla gospodarki USA w obliczu trwającej epidemii i wojny w Europie.

Pod koniec swojego dwudniowego posiedzenia w środę, Rezerwa Federalna USA jest niemal pewne, że podniesie swoją referencyjną stopę pieniężną o co najmniej jedną czwartą punktu procentowego. Inwestorzy zwrócą również szczególną uwagę na nowe prognozy pokazujące, jak szybko urzędnicy banku centralnego uważają, że w tym roku muszą podnieść stopy, aby powstrzymać inflację.

Rosja napada na Ukrainę: bezpośrednie zapowiedzi

W grudniu większość urzędników przewidywała, że ​​do końca 2024 r. stawki wyniosą 2,10%.

Daniel Timardino Booth, dyrektor naczelny Quill Intelligence i były doradca szefa Fed w Dallas, przewidział w środę „minimalną” podwyżkę stóp procentowych o ćwierć punktu – obniżka stóp do zera, aby zmniejszyć problemy gospodarcze banku centralnego dwa lata później. Szerzenie międzynarodowe.

„Oczekiwana podwyżka stóp w środę nadejdzie w trudnym momencie, ponieważ obecnie stoimy w obliczu recesji i spowolnienia gospodarczego na krawędzi powszechnej inflacji cen energii i żywności” – powiedział.

Spotkanie odbędzie się tydzień po tym, jak Departament Pracy powiedział Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 7,9% W lutym inflacja wzrosła do 8,4%, najszybszego wzrostu od stycznia 1982 r. w stosunku do roku poprzedniego. CPI – który mierzy asortyment towarów, od benzyny po opiekę zdrowotną – wzrósł od stycznia o 0,8%.

Przyciągający wzrok odczyt – wskazujący, że wskaźnik był powyżej 5% dziewiąty miesiąc z rzędu – zwiększył presję na Rezerwę Federalną, aby w tym roku kontrolowała rozgrzaną do czerwoności inflację poprzez serię podwyżek stóp procentowych. Podniesienie federalnego wskaźnika finansowego powoduje wyższe stopy zadłużenia konsumentów i przedsiębiorstw, co spowalnia gospodarkę, zmuszając ją do cięcia kosztów.

Prezes Banku Centralnego, Jerome Powell, otwierał możliwość podwyżki taryf na każdym posiedzeniu w tym roku i odmówił wykluczenia bardziej agresywnej podwyżki stóp procentowych o pół punktu procentowego, ale powiedział, że ważne jest, aby być „skromnym i aktywnym”.

Zapytany na początku tego miesiąca, czy Fed jest gotowy zrobić to, co powinien zrobić, aby kontrolować inflację, Powell powiedział: „Mam nadzieję, że historia odpowie twierdząco na twoje pytanie”.

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, ma przemawiać na konferencji prasowej we wtorek 3 marca 2020 r., aby omówić ogłoszenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w Waszyngtonie. ((AP Photo / Jacqueline Martin) / AP Newsroom)

Bank centralny będzie musiał w tym tygodniu zastosować się do oszczędności ekonomicznych, ponieważ nowe sankcje zdrowotne w głównych chińskich miastach i wojna ukraińsko-rosyjska radzą sobie z gwałtownie rosnącą inflacją w związku z kryzysem zdrowotnym związanym z COVID-19. Bankierzy centralni muszą płacić podatki bez nieumyślnego zgniatania gospodarki.

Rosyjska inwazja pomimo ostrożnych telegramów urzędników banku centralnego o planach podniesienia stóp w celu ograniczenia inflacji Ukraina, sprowokował ogromny kryzys humanitarny, podnosząc te plany. Konflikt ten może zmusić bank centralny do szybszego działania lub zaryzykować wywołanie recesji.

Pobierz Fox Business, klikając tutaj

„Fajna prawda w tej sprawie jest taka, że ​​warunki są zbyt niestabilne, aby w tej chwili przedstawić spójną prognozę” – powiedział główny ekonomista RSM, Joe Brussels. „Wszystko należy umieścić w kontekście »nadchodzących zmian«”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *