Akcje spadają wraz z reperkusjami wojny i koronawirusem, a poziom zaufania rośnie

Mężczyzna w masce ochronnej, pośród epidemii koronawirusa (COVID-19), przechodzi przez elektroniczną tablicę wyświetlającą wykresy (u góry) dla indeksu Nikkei poza domem maklerskim w Tokio w Japonii, 10 marca 2022 r. REUTERS / Kim Kyung-Hoon

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN (Reuters) – We wtorek giełdy ponownie spadły, ponieważ połączenie przypadków koronawirusa w Chinach, wojny na Ukrainie i obaw o pierwszą podwyżkę stóp Rezerwy Federalnej w tym tygodniu od 2018 r. zaszkodziło inwestorom. zaufanie.

Ceny ropy spadły o ponad 5%, a ropa Brent wróciła do 100 USD za baryłkę w związku z obawami o popyt ze strony Chin po tym, jak kraj ten zamknął niektóre obszary w celu zwalczania rozprzestrzeniania się COVID-19. Perspektywa rozmów między Rosją a Ukrainą w celu znalezienia rozwiązania, nawet jeśli jest to obecnie mało prawdopodobne, zmniejszyła również doraźne obawy o zakłócenia w dostawach energii. Czytaj więcej

Akcje europejskie odrabiały straty w ostatnich sesjach, ale w 2022 r. pozostają na znacznie niższym poziomie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W Stanach Zjednoczonych kolejny gwałtowny spadek spowodował, że indeks Nasdaq 100 spadł o ponad 20% w stosunku do rekordowego poziomu z końca ubiegłego roku. Kontrakty terminowe na Wall Street wskazywały na większy ból na otwarciu.

Do 0835 GMT Euro Stoxx jest (.stoxx) Był o 1,6% słabszy od francuskiego CAC 40 (.fchi) Spadł o 1,5%, brytyjski indeks FTSE (.FTSE) Był niższy o 1,4%.

Brak znaczących postępów w rozmowach ukraińsko-rosyjskich w poniedziałek spotęgował napięcie, podczas gdy obecnie narastają obawy o możliwość nowych napięć między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Indeks światowy MSCI (.MIWD00000PUS) Spadł o 0,6% i flirtował z rocznymi minimami.

Waszyngton ostrzegł Pekin przed udzielaniem Moskwie pomocy wojskowej lub finansowej po inwazji Rosji na Ukrainę. Czytaj więcej

READ  Tesla Jobs: Elon Musk ma „bardzo złe przeczucia” na temat gospodarki

„Pytanie, które zadajemy, dotyczy tego, czy rynki osiągnęły szczyt niedźwiedzi”, powiedział Jack Siu, dyrektor ds. inwestycji Credit Suisse na Wielkie Chiny.

„Wiemy, że pojawiło się wiele złych wiadomości, a może być jeszcze gorzej, ceny akcji drastycznie spadły i nie ma jasności co do jakichkolwiek decyzji amerykańskich organów regulacyjnych dotyczących akcji notowanych w Chinach”. Czytaj więcej

Najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (MIAPJ0000PUS.) Spadł o 2,92%, głównie z powodu widocznej słabości chińskich akcji. Indeks spadł jak dotąd o 11% w tym miesiącu.

Oceny MSCI Asia ex-Japonia vs. MSCI World

Indeks Hang Seng w Hongkongu (.HSI) We wtorek pozostała pogrążona w minusie, spadając o 5,8% po sprzedaży około 5% dzień wcześniej. Rada główna Hongkongu spadła jak dotąd o 19% w marcu – indeks nie spadł znacząco w ciągu miesiąca od 2008 roku.

Indeks technologii miejskiej (.HSTECH) W tym miesiącu spadł o 32%, ponieważ inwestorzy martwią się o kolejne represje regulacyjne ze strony władz amerykańskich i chińskich w tym sektorze.

Uwaga przenosi się na rezerwę

Do nerwów na rynku przyczyniła się rosnąca liczba przypadków COVID-19 w Chinach, co do których inwestorzy obawiają się, że mogą zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu na kontynencie w pierwszym kwartale. Czytaj więcej

Chiny we wtorek zgłosiły 3602 nowe potwierdzone przypadki koronawirusa, w porównaniu do 1437 przypadków w poniedziałek. Czytaj więcej.

Cena ropy Brent spadła o 5,76 procent do 100,74 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy w USA spadła o 5,5% do 97,25 USD za baryłkę. W zeszłym tygodniu ceny ropy naftowej przekroczyły 130 dolarów za baryłkę, ponieważ inwestorzy obawiali się niedoborów dostaw, spotęgowanych sankcjami nałożonymi na Rosję po inwazji na Ukrainę. Czytaj więcej

Inwestorzy skupiają się również na amerykańskiej Rezerwie Federalnej, która spotyka się w środę i ma podnieść stopy procentowe po raz pierwszy od trzech lat, aby zrównoważyć rosnącą inflację.

READ  Trump ma otrzymać premię w postaci „dywidendy” w wysokości 1,25 miliarda dolarów

Wszystkie oczy zwrócone są w stronę tego, czy Fed naciska na twardą linię i zobowiązuje się do dalszego wzrostu, dopóki inflacja nie będzie pod kontrolą.

„Nie przekonują nas zbyt jastrzębie argumenty, ale FOMC może nie chcieć rozważać pesymistycznych scenariuszy bez wyraźnych oznak spowolnienia wzrostu gospodarczego” – powiedział Steve Englander, szef globalnych badań walutowych dla G10 w Standard Chartered.

„Uważamy, że opóźnione realne płace i niższy dochód do dyspozycji doprowadzą do przerwy po lipcu, ale wątpimy, czy FOMC jest jeszcze gotowy do rozważenia tej sprawy”.

Rentowność benchmarkowej 10-letniej obligacji skarbowej wzrosła do 2,169%, najwyższego poziomu od połowy 2019 roku.

Dwuletnia rentowność, która rosła, gdy inwestorzy spodziewali się podnieść stopę funduszy Fed, wzrosła do 1,894% w handlu azjatyckim, najwyższego poziomu od dwóch i pół roku, po czym spadła z powrotem do 1,833%.

Euro, które w zeszłym tygodniu było pod presją z powodu obaw, że wojna na Ukrainie zaszkodzi regionalnej gospodarce, odbiło, ostatnio wzrosło o 0,7% do 1,101 USD. Indeks dolara spadł o 0,4 proc.

Ceny złota spadły o 1% do 130 USD.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raporty Tommy Wilkes) Dodatkowe reportaże Scotta Murdocha w Sydney. Montaż przez Susan Fenton

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *