Akcje spółek technologicznych ponownie spadają, a Nasdaq ma najgorszy miesiąc od 2008 r.

Indeks Dow Jones Industrial Average spadł w piątek o ponad 900 punktów, ponieważ kolejna gwałtowna wyprzedaż kierowana przez akcje spółek technologicznych przyniosła straty na Wall Street w kwietniu, pozostawiając indeks S&P 500 z największym miesięcznym spadkiem od początku pandemii.

Gwałtowny spadek Amazona zaważył na rynku po tym, jak gigant handlu internetowego odnotował pierwszą stratę od 2015 roku. Spadek doprowadził do utraty wartości rynkowej Amazona o ponad 200 miliardów dolarów.

Benchmarkowy indeks S&P 500 spadł o 3,6% i zakończył kwiecień ze stratą 8,8%, najgorszym miesięcznym spadkiem od marca 2020 r. Dow spadł o 2,8%.

Nasdaq Composite, mocno wyważony przez akcje spółek technologicznych, poniósł w tym miesiącu największe straty, kończąc kwiecień ze stratą na poziomie 13,3%, największym miesięcznym spadkiem od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku.

W ciągu tygodnia główne indeksy przechodziły między spadkami a zwyżkami, ponieważ ostatnia runda zysków spółek trafiła na aktywny rynek. Inwestorzy przeglądali szereg wyników finansowych największych firm technologicznych, przedsiębiorstw przemysłowych i detalistów.

Jednak pewne rozczarowujące wyniki lub oczekiwania ze strony Apple, firmy macierzystej Google i Amazon, pomogły wesprzeć wyprzedaż w tym tygodniu.

„Kiedy zaczynasz słyszeć od firm, że popyt może spadać, obawy o głębsze spowolnienie w gospodarce nabierają mocy i tak właśnie teraz jesteśmy” – powiedział Quincy Crosby, główny strateg ds. akcji w LPL Financial.

Handlowcy nadal martwią się o surowe lekarstwo, które Rezerwa Federalna stosuje w swojej walce z inflacją: wyższe stopy procentowe. Oczekuje się, że bank centralny ogłosi kolejną rundę podwyżek stóp procentowych w przyszłym tygodniu, co spowoduje wzrost kosztów pożyczek dla osób, które kupują samochody, używają kart kredytowych i zaciągają kredyty mieszkaniowe.

„Rosnąca presja kosztowa i niepewne oczekiwania największych firm technologicznych sprawiły, że inwestorzy byli zdenerwowani w weekend, a inwestorzy prawdopodobnie nie poczują się komfortowo w najbliższym czasie, ponieważ powszechnie oczekuje się, że Fed zapewni wzrost o 50 punktów bazowych wraz z optymistyczną wiadomością w przyszłym tygodniu, powiedział Charlie. Ripley, główny analityk inwestycyjny w Allianz Investment Management.

READ  Samolot Alaska Airlines ląduje awaryjnie w Portland po tym, jak po starcie wyleciało okno

Indeks S&P 500 spadł w piątek o 155,57 pkt do 4 131,93. W skali roku benchmark spadł o 13,3%. Indeks Dow Jones spadł o 939,18 punktów do 3 297 7,21 punktów. Nasdaq spadł o 536,89 pkt do 12 334,64 pkt. Jak dotąd spadła o 21,2% w tym roku.

Był to również ciężki dzień dla spółek o małej kapitalizacji. Indeks Russell 2000 spadł o 53,84 punktu, czyli 2,8%, do 1864,10 punktu.

Big Tech obniża rynek przez cały miesiąc, ponieważ traderzy unikają wyższego segmentu lotniczego. Technologia odnotowała ogromne wzrosty podczas pandemii i teraz zaczyna wyglądać na przesadzoną, zwłaszcza że stopy procentowe przygotowują się do gwałtownego wzrostu, gdy Rezerwa Federalna zaostrza walkę z inflacją.

Gigant sprzedaży internetowej Amazon Spadł o 14%, jeden z największych przegranych w indeksie S&P 500, dzień po zgłoszeniu rzadkiej straty kwartalnej i zapewnieniu inwestorom rozczarowujących perspektyw dotyczących przychodów. Słaba informacja od Amazona pojawia się w związku z obawami Wall Street przed możliwym spowolnieniem wydatków konsumenckich wraz ze wzrostem inflacji.

Ceny wszystkiego, od żywności po gaz, wzrosły w miarę, jak gospodarka wyszła z pandemii, i nastąpiła poważna rozbieżność między rosnącym popytem a opóźnionymi dostawami. Inwazja Rosji na Ukrainę Zwiększyło to tylko obawy o inflację, ponieważ podniosło ceny ropy naftowej, gazu ziemnego, pszenicy i kukurydzy.

Departament Handlu poinformował w piątek, że wskaźnik inflacji, za którym Rezerwa Federalna uważnie śledzi, wzrósł w marcu o 6,6% W porównaniu z ubiegłym rokiem, najwyższy skok od 12 miesięcy od czterech dekad i inne dowody na to, że wyższe ceny wywierają presję na budżety gospodarstw domowych i kondycję gospodarki.

Najnowszy raport na temat inflacji w USA pojawił się tuż po raporcie agencji statystycznej Eurostat, który pokazał, że inflacja osiągnęła najwyższy poziom w kwietniu, na poziomie 7,5%. dla dziewiętnastu krajów stosujących euro.

READ  5 rozszerzeń ChatGPT, które robią to, co obiecują

Rentowności obligacji wzrosły po gorących odczytach inflacji. Rentowność 10-letniego Skarbu Państwa wzrosła do 2,92% z 2,85%.

Stale rosnąca inflacja skłoniła banki centralne do podniesienia stóp procentowych w celu złagodzenia wpływu na przedsiębiorstwa i konsumentów.

Wiele niepokojów na Wall Street w kwietniu koncentrowało się na tym, jak szybko Rezerwa Federalna podniesie swoją referencyjną stopę procentową i czy seria gwałtownych podwyżek zahamuje wzrost gospodarczy. Prezes Fed wskazał, że bank centralny może podnieść krótkoterminowe stopy procentowe o dwukrotność zwykłej kwoty na nadchodzących posiedzeniach, począwszy od przyszłego tygodnia. Już raz podniosła swoją kluczową stopę w nocy, pierwszy taki wzrost od 2018 r., a Wall Street spodziewa się kilku znaczących podwyżek w nadchodzących miesiącach.

Inwestorzy spędzili większość kwietnia na przenoszeniu pieniędzy z dużych firm technologicznych, których wartości akcji korzystają z niskich stóp procentowych, do obszarów uznawanych za mniej ryzykowne. Główny sektor dóbr konsumpcyjnych S&P 500, który obejmuje kilku producentów artykułów gospodarstwa domowego i osobistych, był jedynym sektorem w indeksie porównawczym, który zyskał w kwietniu. Inne bezpieczne sektory, takie jak przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, radzą sobie lepiej niż cały rynek, podczas gdy akcje spółek technologicznych i telekomunikacyjnych należą do największych przegranych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *