Aktualizacje na żywo: Wojna Rosji na Ukrainie

Wieże chłodnicze w Równej Elektrowni Jądrowej w Warasz na Ukrainie. (Michael Robinson Chavez/The Washington Post/Getty Images)

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uda się w przyszłym tygodniu na Ukrainę, aby ustanowić stałą obecność ekspertów ds. bezpieczeństwa we wszystkich elektrowniach jądrowych w kraju.

„Dyrektor generalny Rafael Mariano Grossi będzie w przyszłym tygodniu na Ukrainie, aby zapewnić stałą obecność ekspertów ds. ”, Zgodnie z oświadczeniem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Chociaż był kontrolowany przez Rosję Zaporoska Elektrownia Jądrowa Będąc już członkami zespołu MAEA na miejscu, eksperci będą również stacjonować w elektrowni jądrowej Chmielnicki na zachodniej Ukrainie w „nadchodzących dniach”. MAEA poinformowała, że ​​Grossi pojedzie do elektrowni jądrowych w południowej Ukrainie i Równem – a także do elektrowni w Czarnobylu – aby zorganizować dwie misje członków MAEA w każdej z nich.

Grossi spotka się również z wyższymi urzędnikami ukraińskiego rządu w Kijowie, aby omówić powołanie A w kółko do Strefa bezpieczeństwa jądrowego i ochrony wokół Zaporoża. Kijów oskarżył Rosję o wykorzystywanie elektrowni jako osłony do przeprowadzania ataków, wiedząc, że Ukraina nie może odpowiedzieć ogniem bez ryzyka uderzenia w jeden z sześciu reaktorów elektrowni. Tymczasem Moskwa twierdziła, że ​​siły ukraińskie celowały w to miejsce.

„Pozostaję zdeterminowany, aby jak najszybciej urzeczywistnić bardzo potrzebną strefę ochronną. Moje konsultacje z Ukrainą i Rosją postępują, choć nie w wymaganym tempie. Mam nadzieję, że wkrótce uda nam się dojść do porozumienia i wdrożenia strefy. ”

Zgodnie z oświadczeniem, ostatnia rezerwowa linia 330 kV w Zaporożu została ponownie podłączona do stacji po awarii w zeszłym tygodniu.

W oświadczeniu dodano, że Grossi „ponownie wyraził poważne zaniepokojenie presją, na jaką narażeni są pracownicy ZNPP, co może mieć potencjalne konsekwencje dla bezpieczeństwa jądrowego”.

Powiedział: „Niski poziom zatrudnienia w ZNPP w połączeniu ze stresem psychicznym spowodowanym trwającym konfliktem zbrojnym i nieobecnością członków rodziny, którzy uciekli z tego obszaru, stworzyły bezprecedensową sytuację, której żaden personel elektrowni jądrowej nie powinien znosić”.

READ  Ogólnokrajowe protesty we Francji po podwojeniu przez Macrona rachunku emerytalnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *