Wenecja stała się pierwszym miastem na świecie, które pobiera opłatę turystyczną od odwiedzających jednodniowych

W czwartek włoska Wenecja jako pierwsze miasto na świecie złożyła zeznania Dziś na turystów nałożone są opłaty Tylko po to, aby odwiedzić historyczne kanały i inne atrakcje w dni szczytu.

Środek ten ma na celu zwalczanie nadmiernej turystyki i złagodzenie szkodliwego wpływu, jaki duże tłumy mogą wywierać na niektóre wrażliwe miejsca miasta, a jednocześnie przekonać część turystów do odwiedzania miasta w mniej zatłoczonych porach roku.

Opłata wynosząca około 5,37 USD dotyczy wyłącznie 29 dni uważanych za najbardziej pracowite od 25 kwietnia, czyli wakacji we Włoszech, do 14 lipca, w fazie beta systemu rezerwacji i opłat.

Turysta wyświetla kod QR używany przy wjeździe do Wenecji we Włoszech pierwszego dnia programu pilotażowego, w ramach którego pobierana jest opłata za wstęp w wysokości 5 euro.

Obrazy Getty’ego


Większość osób wjeżdżających do miasta musi się zarejestrować i uzyskać kod QR, czyli bilet dla zwiedzających nieposiadających smartfonów, jednak niektórzy turyści są zwolnieni z tej opłaty. Na przykład odwiedzający, którzy nocują w hotelu lub zakwaterowaniu na wzór Airbnb, nie podlegają nominalnej opłacie turystycznej. Podobnie mieszkańcy, osoby urodzone w Wenecji, osoby odwiedzające swoich krewnych, pracowników, studentów i gości w wieku poniżej 14 lat również nie muszą płacić.

Nie ma określonej maksymalnej liczby turystów, którzy mogą zarezerwować wizytę w danym dniu.

W publicznym nagraniu wideo burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro opisał nowy system jako „eksperyment” mający na celu ochronę miasta.

„Robimy to z wielką pokorą” – powiedział. W mediach społecznościowych PocztaDodał, że proces składania ofert „przebiega dobrze” i „atmosfera jest komfortowa”.

Simone Venturini, konsultantka ds. turystyki w Wenecji, dodała: „Cały świat chce odwiedzić Wenecję i jest to dla nas zaszczyt. Jednak nie każdemu na świecie udaje się to zrobić dokładnie tego samego dnia”.

Jednak według doniesień mediów niektórzy mieszkańcy protestowali w czwartek przeciwko nowej polityce. Niektórzy widzieli starcia z policją, podczas gdy inni próbowali przełamać blokadę CNBC wspomniany.

To delikatne nadmorskie miasteczko liczy około 50 000 mieszkańców, czyli mniej niż dwa pokolenia temu. W najbardziej ruchliwe dni może przyciągnąć niemal tyle samo turystów, co mieszkańców.

Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) i słynie z arcydzieł Giorgione, Tycjana, Tintoretto i innych.

READ  Powodzie w Sydney: Kryzys klimatyczny staje się nową normą w NSW, najludniejszym stanie Australii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *