Aktualizacje na żywo: Wojna Rosji na Ukrainie

Rzecznik niemieckiego rządu powiedział w poniedziałek, że Niemcy nie otrzymały od Polski ani żadnego innego kraju prośby o zgodę na transfer niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

„W tej chwili nie mieliśmy prośby. A jeśli zapytają, istnieje pewna procedura. Nie mogę powiedzieć, czy zajmie to kilka dni, czy kilka miesięcy” – powiedział Stephen Hebbestreet na konferencji prasowej.

Obiecał, że każde żądanie zostanie „przetworzone z niezbędną wymaganą szybkością, ale oczywiście także z niezbędną precyzją, jakiej wymagają takie procedury”.

Polska jest jednym z 13 krajów europejskich, które mają na swoim wyposażeniu niemieckie czołgi Leopard 2. Według think tanku European Council on Foreign Relations.

Zaproponował wysłanie ich na Ukrainę i próbuje przekonać inne kraje, by zrobiły to samo, ale na ich reeksport zwykle wymagana jest zgoda Niemiec.

W niedzielę F Premier Polski Mateusz Moravicic powiedział, że Europa „marnuje czas” na dyskusje.

Ale Hepstreet bronił Berlina przed takimi oskarżeniami.

„Może dobrym pomysłem jest rozważenie i przemyślenie wielu rzeczy, zanim zdecydujesz się na krok, którego później będziesz gorzko żałować”, powiedział, dodając, że inne kraje, takie jak Hiszpania, również mają obawy dotyczące potencjalnych transferów czołgów.

READ  Rosja mówi, że wycofanie stacji kosmicznej NASA jest mniej bliskie niż wcześniej informowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *