Od rozpoczęcia całkowitej inwazji Rosji na Ukrainę ponad rok temu, urzędnicy w Kijowie prosili swoich zachodnich sojuszników o zaopatrzenie sił powietrznych kraju w zaawansowane samoloty bojowe, takie jak F-16. Ale Stany Zjednoczone, które produkują myśliwce, od dawna niechętnie dostarczają je lub zezwalają innym krajom na reeksport F-16 na Ukrainę.
Urzędnicy amerykańscy wyrazili zaniepokojenie, że odrzutowce mogą zostać użyte do uderzenia w cele w Rosji, co mogłoby doprowadzić do eskalacji konfliktu, i powiedzieli, że wysłanie większej ilości broni na Ukrainę jest najwyższym priorytetem. Ale prezydent Biden zmienił kurs w piątek, mówiąc sojusznikom, że pozwoli ukraińskim pilotom szkolić się na F-16 i że Stany Zjednoczone będą współpracować z innymi krajami, aby dostarczyć samoloty do Kijowa.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął to, co nazwał „historyczną decyzją Stanów Zjednoczonych”, i powiedział, że „znacząco wzmocni naszą armię na niebie”.
Oto, co wiemy o tym, jak ten ruch wpłynie na ukraińskie siły powietrzne.
Jak silne są Siły Powietrzne Ukrainy?
Ukraina odziedziczyła ogromną, ale starzejącą się flotę sowieckich samolotów bojowych i helikopterów, spuściznę jej historii jako części byłego Związku Radzieckiego. Rzecznik sił, pułkownik Jurij Ihnat, powiedział w sobotnim wywiadzie, że flota Sił Powietrznych Ukrainy obejmuje samoloty bojowe, takie jak MiG-29, bombowce, samoloty transportowe i szkoleniowe.
Zachodni analitycy wojskowi szacują, że połączona flota ukraińska, składająca się z sił powietrznych i lądowych, została uszczuplona o ponad jedną trzecią od początku rosyjskiej inwazji. Ukraina straciła co najmniej 60 ze 145 stałopłatów i 32 ze 139 helikopterów, zgodnie z informacją wojskową USA, która znalazła się wśród tajnych materiałów, które wyciekły na platformie społecznościowej Discord w ostatnich miesiącach. Dokument nie jest datowany.
Ukraińskie Siły Powietrzne rzadko ujawniają liczby dotyczące swojej floty lub inne szczegóły, w tym przypadki zestrzelenia lub innego zniszczenia samolotu. Ale urzędnicy przyznali się do pewnych strat podczas wojny, a także trudności w naprawie i wymianie uszkodzonych samolotów.
– Najnowszy samolot jest z 1991 roku – powiedział pułkownik Ihnat. „A to wszystko trzeba konserwować, naprawiać i zdobywać części zamienne”.
Zdobywanie części zamiennych stało się problemem, ponieważ Rosja jest jedynym producentem wielu z tych części. Jeszcze przed inwazją na pełną skalę handel tymi produktami w dużej mierze ustał po 2014 r., kiedy wspierane przez Rosję siły przejęły kontrolę nad częściami wschodniej Ukrainy i Krymu.
Ogólnie rzecz biorąc, Siły Powietrzne Ukrainy mają „przewagę technologiczną i liczebną” w porównaniu z Siłami Powietrznymi Rosji Listopadowy raport z Royal United Services Institute for Defence and Security Studies w Londynie.
Jak Ukraińcy korzystają ze swoich samolotów?
Gdy siły rosyjskie blokowały ukraińskie systemy obrony powietrznej na początku wojny, ukraińskie myśliwce Mikojan MiG-29 i Suchoj Su-27 zapewniały obronę powietrzną nad większą częścią kraju i brały udział w starciach powietrze-powietrze, aby udaremnić rosyjskie naloty bombowe. do IAAF. Raport Instytutu.
W raporcie napisano, że ukraińskie myśliwce zadały pewne straty rosyjskim samolotom, ale „spowodowały też ciężkie straty”. Ukraińcy ponieśli straty w kilku incydentach przyjacielskiego ognia w kolejnych dniach, gdy rzucili się do wprowadzenia nowych systemów obrony powietrznej.
Jednak pomimo posiadania lepszej floty Rosja nie była w stanie osiągnąć przewagi powietrznej nad całą Ukrainą dzięki potężnej obronie przeciwlotniczej Ukrainy. Te mechanizmy obronne stawały się coraz silniejsze, gdy kraje zachodnie dostarczały część swojej najbardziej zaawansowanej broni.
Ukraińskie Siły Powietrzne nadal latają w misjach bojowych, a ukraińskie samoloty i helikoptery często latają blisko wschodniej linii frontu. W ostatnich tygodniach Polska i Słowacja dostarczyły Ukrainie zamienne MiG-29, pierwsze transfery, jakie kraj otrzymał w celu wzmocnienia uszczuplonej floty. Pułkownik Ihnat powiedział, że niektóre z nich nie nadają się do użytku i zostaną wykorzystane na części zamienne.
Jednak ukraińskie samoloty i śmigłowce są wrażliwe na rosyjskie systemy obrony powietrznej i ograniczają swoje działania, aby nie oddalać się od terytorium kontrolowanego przez Rosję. Ukraińskie samoloty szturmowe i helikoptery opracowały taktykę latania nisko, odpalania niekierowanych pocisków rakietowych z terytorium Ukrainy, a następnie natychmiastowego działania w celu uniknięcia ostrzału artylerii przeciwlotniczej. Rosyjskie samoloty stosują podobną taktykę, ale mają przewagę w postaci większej siły ognia, co pozwala im wystrzeliwać rakiety i bomby ślizgowe z większej odległości.
„Rosyjscy piloci byli ostrożni przez całą wojnę, więc nawet niewielka liczba zachodnich myśliwców mogła mieć znaczący efekt odstraszający” – czytamy w raporcie rosyjskiego instytutu.
Dlaczego Ukraińcy chcą F-16?
Ukraińcy chcą używać samolotów tylko jako środka odstraszającego.
Grupa ukraińskich parlamentarzystów, którzy przemawiali w German Marshall Fund w Waszyngtonie w zeszłym miesiącu, powiedziała, że chcą F-16, ponieważ jego radar może identyfikować cele na ziemi oddalone o setki mil, umożliwiając pilotom bezpieczne przebywanie nad terytorium kontrolowanym przez Ukrainę podczas strzelania z broni. . na terenach okupowanych przez Rosję.
Pułkownik Ihnat powiedział, że oprócz wykorzystania do obrony powietrznej – czyli zestrzeliwania rosyjskich rakiet i dronów – samolot może stanowić osłonę dla sił ukraińskich próbujących przeprowadzić kontratak. Zauważył, że można go również wykorzystać do odparcia rosyjskich samolotów, które zaczęły odpalać bomby kierowane z odległości co najmniej 30 mil od ukraińskiej linii frontu; bronić szlaku morskiego, który pozwoliłby ukraińskiemu zbożu opuścić kraj; oraz zdobyć przewagę powietrzną nad terytoriami okupowanymi przez Rosję na Ukrainie.
Powiedział, że żadnego z tych celów nie można osiągnąć za pomocą obecnej ukraińskiej floty samolotów radzieckich.
— Flota jest bardzo stara — powiedział pułkownik Ihnat. Mamy cztery do pięciu razy mniej samolotów niż rosyjskich, a zasięg samolotów jest cztery do pięciu razy mniejszy niż rosyjskich.
W jaki sposób F-16 zwiększą możliwości Ukrainy?
Mały, bardzo zwrotny, jednosilnikowy myśliwiec-bombowiec od dawna jest ostoją Sił Powietrznych USA, które używały go intensywnie w walce podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, na Bałkanach oraz w wojnach w Afganistanie i Iraku.
według Opis samolotu bojowego Sił PowietrznychF-16 może latać z prędkością dwukrotnie większą niż dźwięk i jest w stanie razić cele naziemne oddalone o ponad 500 mil, jednocześnie broniąc się pociskami powietrze-powietrze.
Zachodni i ukraińscy analitycy wojskowi powiedzieli, że Siły Powietrzne Ukrainy potrzebują takich nowoczesnych zachodnich myśliwców i pocisków rakietowych, aby trwale stawić czoła rosyjskim samolotom, które mają większą siłę ognia, i utrzymać pozycję przeciwko rosyjskiemu molochowi, który nieustannie używał bombowców do niszczenia dużych samolotów . Miasta takie jak Mariupol i Bachmut do zdobycia.
Choć pan Biden nie wierzy, że samoloty bojowe jeszcze przez jakiś czas będą odgrywać znaczącą rolę po ukraińskiej stronie konfliktu, to ich udostępnienie wpisuje się w myślenie o obronie Ukrainy nawet po zakończeniu obecnej fazy wojny.
Ukraińscy urzędnicy od dawna mówią, że Ukraina potrzebuje armii wyposażonej i wyszkolonej zgodnie ze standardami NATO w nowoczesne samoloty, aby mogła w dłuższej perspektywie strzec swoich granic z Rosją. Decyzja o przekazaniu Ukrainie samolotów F-16 wskazuje, że administracja Bidena i jej sojusznicy też teraz tak myślą i że nawet jeśli dojdzie do wynegocjowanego zakończenia walk – być może zawieszenia broni na wzór Korei – Ukraina będzie potrzebowała długiego . Zdolność do odstraszania wściekłej, ukaranej Rosji.
Aleksandra Czupko Nadesłane raporty z Odessy na Ukrainie. Johna Ismay’a w Waszyngtonie i Davida Sangera w Hiroszimie w Japonii.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.