Aktualizacje na żywo ze Sri Lanki: Prezydent Rajapakse ucieka na Malediwy

dług…Dinuka Liyanawatha/Reuters

COLOMBO, Sri Lanka – Prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa uciekł z kraju w środę po miesiącach protestów domagających się jego usunięcia, a protestujący oblegali jego oficjalną rezydencję.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Sri Lanki, pułkownik Nalin Herath, powiedział, że Rajapaksa wyleciał na Malediwy lotem sił powietrznych o 2 w nocy czasu lokalnego. Trzech urzędników imigracyjnych, którzy odmówili podania nazwiska ze względu na sytuację polityczną, również potwierdziło jego wyjazd.

Naród wyspiarski się cieszy Zły kryzys gospodarczy W całej swojej historii był naznaczony złym zarządzaniem i nadużyciami rządu. Protest spowodowany jest dotkliwym brakiem żywności, lekarstw i opału Mijały miesiące.

Rajapaksa ukrywał się po tym, jak protestujący przejęli jego biuro i rezydencję. W środę powiedział współpracownikom, że zrezygnuje.

Premier Ranil Wickremesinghe Zasugerował również swoją rezygnację w sobotę, ale wydawał się zostać. Protestujący domagali się jego rezygnacji.

Marszałek parlamentu Mahinda Yappa Abeywardena powiedział w rozmowie telefonicznej, że chociaż potwierdzono, że Rajapaksa opuści kraj, nie otrzymał jeszcze pisma prezydenta z rezygnacją, co oficjalnie zakończy jego prezydenturę.

Pan. 73-letni Rajapaksa, zawodowy oficer wojskowy, jest ostatnim członkiem dynastii swojej rodziny, który opuścił rząd. W maju Mahinda Rajapaksa, premier i starszy brat prezydenta, został wyparty przez protesty. Minister finansów Basil Rajapaksa, inny brat i kilku członków rodziny zostali usunięci ze swoich stanowisk.

Niedobory paliwa od miesięcy odwracają życie na Sri Lance, pozostawiając kraj w zasadzie w stanie bankructwa i bez rezerw walutowych na potrzeby importu. Ceny żywności i leków poszybowały w górę, przerwy w dostawie prądu stały się powszechne, a transport publiczny jest często zatrzymywany w celu zwiększenia dostaw paliwa.

Przejście do nowego rządu zwróciło teraz uwagę na wyspiarski kraj składający się z 22-milionowego, od dawna sfrustrowanego parlamentu, w którym prawodawcy i partie polityczne toczą długotrwałe i chaotyczne walki o władzę. Sprawę komplikuje fakt, że rządząca partia lojalna wobec radżapaksów nadal posiada większość mandatów.

READ  Według ONZ, gdy populacja świata osiąga 8 miliardów, wzrost stanowi więcej wyzwań dla planety

Konstytucja Sri Lanki wyraźnie mówi o sukcesji. W przypadku rezygnacji Prezydenta Prezes Rady Ministrów przejmuje jego obowiązki w międzyczasie. Następnie postępowanie wraca do parlamentu, gdzie prawodawcy głosują spośród siebie na nowego prezydenta. Pan. Rajapaksie pozostały dwa lata jego kadencji.

Mimo to przywódcy polityczni tego kraju pozostają niepopularni, a wielu jest spokrewnionych z rodziną Rajapaksów. Protestujący są nieugięci, że należy wyznaczyć nowego przywódcę, który jest wolny od tych więzów. W środę rano, gdy demonstranci dokonywali wyjścia prezydenta, nie było jasne, czy to wystarczy, aby zakończyć wielomiesięczne protesty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *