Chińskie firmy spoglądają na Stany Zjednoczone i Azję, ponieważ wzrost gospodarczy w kraju spowalnia

PEKIN – Niektóre chińskie marki konsumenckie szukają wzrostu za granicą, na rynkach takich jak Stany Zjednoczone i Azja Południowo-Wschodnia.

Trwa Minnesota, sprzedawca zabawek i artykułów gospodarstwa domowego w Guangdong. Miniso, czasami nazywany chińskim Muji, otworzył w lutym flagowy sklep w nowojorskim SoHo.

Założyciel i dyrektor generalny, Jack Yee, powiedział CNBC pod koniec czerwca, że ​​całkowita wartość sklepu – miara sprzedaży w czasie – wynosi około 500 000 dolarów miesięcznie i prawdopodobnie osiągnie milion dolarów miesięcznie do grudnia.

Co ważniejsze, powiedział, w przypadku sklepów, które działają bezpośrednio w Stanach Zjednoczonych, marża zysku brutto Miniso znacznie przekracza 50%.

„Jeżeli uda nam się zdobyć tu mocny przyczółek i stworzyć dobry biznes, nie będziemy mieli problemu w Stanach Zjednoczonych w ogóle” – powiedział Yi po mandaryńsku, według tłumaczenia CNBC. Jego celem jest zostanie pierwszym sprzedawcą detalicznym „10 USD i poniżej” na świecie.

Sklepy Miniso zaczęły pojawiać się w Chinach kontynentalnych prawie 10 lat temu, a ekspansja zagraniczna rozpoczęła się w 2015 roku w Singapurze. W marcu firma poinformowała, że ​​37% z 5113 sklepów znajduje się za granicą.

Szybszy wzrost poza Chinami

„Ekspansja chińskich firm na rynki zagraniczne będzie głównym trendem w przyszłości” – powiedział Charlie Chen, szef badań konsumenckich w China Renaissance. „Chiny weszły już w stosunkowo zamożną fazę ze stosunkowo wysokim PKB na mieszkańca”.

Zauważył, że w przypadku produktów takich jak klimatyzatory penetracja gospodarstw wiejskich wyniosła w 2020 r. 73,8%, a w miastach nawet 149,6%. Chiński renesans oczekuje, że te wskaźniki penetracji będą stale rosły w ciągu najbliższych kilku lat.

„W Chinach w krótkim czasie można wytworzyć bardzo niewiele zwiększonych wolumenów lub zwiększonego popytu” – powiedział Chen. „Dla firm klimatyzacyjnych i AGD, gdzie mogą uzyskać większe przychody, jest to za granicą”.

Miniso otworzył swój pierwszy flagowy sklep w SoHo w Nowym Jorku w lutym 2022 roku.

Minnesota

W Azji Południowo-Wschodniej klimatyzatory mają swój dom Według Międzynarodowej Agencji Energii wskaźnik penetracji wyniósł 15%.

firmy AGD głoska bezdźwięcznaA Hisense A Inteligentny dom Haier W ciągu ostatnich kilku lat zmniejszyła rynki poza Chinami. Nawet nabył Haier Ogólne elektryczne Jednostka sprzętowa dla 5,4 miliarda dolarów w 2016 roku. Celem Hisense jest to, aby do 2025 roku Rynki zagraniczne będą generować połowę swoich całkowitych przychodów.

Firmy te odnotowują silny wzrost za granicą, jeśli nie szybszy niż w Chinach.

“Oczywiście, jeśli [Chinese companies] chcą wejść na rynki zagraniczne, [they] „Potrzeba budowania marki, potrzeba walki z istniejącymi konkurentami. Koszt nie będzie niski. Na początku nie będzie to opłacalne. Ale inwestują” – powiedział Chen.

Jeśli chińskie firmy są w stanie budować swoją markę za granicą, mogą konkurować niższymi cenami sprzedaży, ponieważ są właścicielami fabryk w Chinach lub bezpośrednio z nimi współpracują. Pomogło to firmom takim jak Shein stać się globalnym gigantem e-commerce.

Podobnie Ye z Miniso powiedział, że jego amerykańska strategia łączy sieć łańcucha dostaw firmy w Chinach z pracą projektantów w Nowym Jorku – dzięki czemu produkty mogą przejść z projektów na półki sklepowe w ciągu około trzech miesięcy.

Yi twierdził, że proces ten może zająć sześć miesięcy, a nawet rok, jeśli firma projektowa będzie musiała znaleźć własne fabryki.

„Na zewnątrz brakuje nam teraz pomysłów projektowych odpowiednich dla mieszkańców” – powiedział. Powiedział, że Miniso planuje jeszcze w tym roku otworzyć centrum rozwoju produktów w Ameryce Północnej i poszukuje powierzchni biurowej w Nowym Jorku.

Czerwcowe rozszerzenia

Inne chińskie firmy lobbowały za ekspansją zagraniczną pomimo ograniczeń podróży Covid.

Ant Group, firma fintechowa Alibaba, ogłosiła w czerwcu ubiegłego roku Uruchomiła cyfrowy bank hurtowy w Singapurze po uzyskaniu zgody władz monetarnych Singapuru.

Również w czerwcu notowana w Hongkongu firma zajmująca się grami Bob Mart Przetestował wody Stanów Zjednoczonych, otwierając swoje pierwsze tymczasowe stanowisko w pobliżu Los Angeles. Firma sprzedaje zestawy figurek kolekcjonerskich – w nieoznakowanych pudełkach. Oznacza to, że klient może otrzymać nową grę do dodania do kolekcji lub tę samą, którą klient już kupił.

Podobnie jak Miniso, sklepy Pop Mart stają się coraz bardziej popularne w chińskich centrach handlowych. W Universal Beijing Resort znajduje się również sklep Pop Mart.

Wyzwania lokalizacyjne

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Nie wspominając o wyzwaniu stania się efektywną organizacją międzynarodową. Raport CNBC na temat chińskich firm technologicznych Kultura pracy w domu – która obejmuje intensywne używanie mandaryńskiego i długie godziny pracy – często trafia za granicę i zniechęca lokalnych pracowników do pozostania.

Jednak niezależnie od tego, czy chodzi o samochody elektryczne, czy o sprzęt AGD, rozmowy z kilkoma chińskimi firmami ujawniają głęboko zakorzenioną, ale niejasną ambicję, na którą nie ma wpływu pandemia: stać się firmą globalną.

Ujawnienie: NBCUniversal jest spółką macierzystą Universal Studios i CNBC.

READ  USA zatwierdzają inspekcję Boeinga, plan wznowienia w celu wznowienia dostaw 787

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *