Aleksiej Nawalny dwa tygodnie po swoim zniknięciu przebywa w syberyjskiej kolonii karnejCNN

Krytyk Kremla Aleksiej Nawalny Jego zespół poinformował w poniedziałek, że przebywał w kolonii karnej na Syberii po tym, jak na dwa tygodnie stracił z nim kontakt.

„Znaleźliśmy Aleksieja” – poinformowała jego rzeczniczka Kira Yarmish X we wcześniejszym oświadczeniu na Twitterze. „Przebywa obecnie w IK-3 w osadzie Karp w Jamalsko-Nienieckim Obwodzie Autonomicznym”.

Powiedział, że prawnik Nawalnego spotkał się z nim wcześniej w poniedziałek i powiedział, że uwięziony działacz „ma się dobrze”.

Poinformowali o tym prawnicy Nawalnego 11 grudnia Stracił z nim kontakt. Do tego czasu przebywał w kolonii karnej położonej 250 mil na wschód od Moskwy.

Nawalny powiedział w zeszłym tygodniu, że jego zespół „nie ukrywał się tak długo” po wycofaniu się z dwóch zaplanowanych rozpraw sądowych. Ostrzegali, że jest chory, zanim zniknie „bez jedzenia” i „w celi karnej bez wentylacji”.

Zniknął w ciągu kilku dni od ogłoszenia prezydenta Rosji Władimira Putina Ubiegać się o reelekcję w marcu 2024 r., co wzbudziło obawy o jego dobro i bezpieczeństwo.

Iwan Żdanow, dyrektor fundacji antykorupcyjnej Nawalnego, nazwał kolonię karną IK-3 w mieście Karp „Wilkiem Polarnym”, „jedną z północnych i najbardziej odległych kolonii”.

„Warunki są tam trudne, panuje tam specjalny reżim w strefie wiecznej zmarzliny. Bardzo trudno się tam dostać, nie ma możliwości dostarczania poczty” – napisał Żdanow w X.

Żdanow powiedział, że prawnikowi Nawalnego „natychmiast” nie wpuszczono do kolonii karnej.

„Wygląda na to, że kolonia przygotowała się z wyprzedzeniem na jego przybycie. W kwietniu był tam szef Federalnej Służby Więziennej Arkadij Kostew i być może postanowiono tam przenieść Aleksieja” – dodał.

Corp znajduje się prawie 3000 km od Moskwy, gdzie wcześniej aresztowano Nawalnego.

Został skazany 19 lat więzienia w sierpniu po uznaniu go za winnego tworzenia społeczności terrorystycznej, finansowania działalności terrorystycznej i innych przestępstw. Odsiadywał już wyrok 11 i pół roku W ośrodku o zaostrzonym rygorze nie przyznaje się do winy w związku z oszustwami i innymi zarzutami.

READ  Clarence Thomas był „kluczem” do planowania opóźnienia certyfikacji wyborów w 2020 r., Prawnicy Trumpa mówią w e-mailach

Aleksander Niemenow/AFP/Getty Images

Nawalny, aresztowany podczas protestów w Moskwie w 2012 roku, od ponad dekady jest solą w oku Putina.

Zwolennicy Nawalnego twierdzą, że jego aresztowanie i uwięzienie stanowią motywowaną politycznie próbę stłumienia jego krytyki pod adresem prezydenta Rosji Władimira Putina.

Nawalny ma Było to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla legitymizacji Putina za jego panowania. Wykorzystywał swój blog i media społecznościowe do demaskowania kremlowskiego i rosyjskiego biznesu oraz zorganizowanej korupcji Uliczne protesty przeciwko rządowi.

W 2020 roku Nawalny został otruty nowiczokiem, środkiem paraliżującym z czasów sowieckich, i przetransportowany samolotem z syberyjskiego miasta Omsk do szpitala w Berlinie, gdzie zapadł w śpiączkę.

A Wspólne śledztwo W otrucie Nawalnego przez CNN i zespół Bellinggate zamieszana była rosyjska służba bezpieczeństwa (FSB). Rosja nie była zamieszana w otrucie Nalwaniego. Putin powiedział w grudniu 2020 roku, że gdyby rosyjskie służby bezpieczeństwa chciały zabić Nawalnego, „skończyłyby” robotę.

Nawalny został natychmiast uwięziony Wróć do Rosji W styczniu 2021 r. postawiono mu zarzuty naruszenia warunków zawieszenia w sprawie o oszustwo z 2013 r., która, jak zaprzeczył, miała podłoże polityczne..

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *