CNN
–
Grupy praw człowieka z Rosji i Ukrainy – Memoriał Centrum Swobód Obywatelskich – VAZA B pokojowa Nagroda Nobla Do 2022 wraz z uwięzionym białoruskim prawnikiem Alesem Bialackim.
Nowi zwycięzcy zostali uhonorowani „za wybitne wysiłki na rzecz dokumentowania zbrodni wojennych, łamania praw człowieka i nadużycia władzy” w swoich krajach. „Od wielu lat promują prawo do krytykowania władzy i ochrony podstawowych praw obywateli” – powiedział Norweski Komitet Noblowski.
Ich zwycięstwo następuje siedem miesięcy po tym, jak Rosja rozpoczęła wojnę na pełną skalę z Ukrainą z pomocą Białorusi. Ta tocząca się walka wisiała nad tegoroczną nagrodą i spekulowano, że komitet będzie starał się uhonorować aktywistów w dotkniętych krajach.
Komisja stwierdziła, że ukraińska grupa Centrum Wolności Obywatelskich „była zaangażowana w wysiłki mające na celu zidentyfikowanie i udokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych przeciwko ukraińskiej ludności cywilnej” od początku inwazji w lutym.
„We współpracy z partnerami międzynarodowymi centrum odgrywa wiodącą rolę w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności za ich zbrodnie”.
Szef Centrum Wolności Obywatelskich powiedział, że grupa jest „dumna” ze zdobycia nagrody, określając ją jako „uznanie dla pracy wielu obrońców praw człowieka na Ukrainie i nie tylko na Ukrainie”.
Oleksandra Matveychuk, szefowa organizacji, powiedziała na Facebooku, że jest „zachwycona”, że ośrodek otrzymał nagrodę „wraz z naszymi przyjaciółmi i partnerami”.
Wezwał także do powołania międzynarodowego trybunału, który miałby sądzić prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę za zbrodnie wojenne.
Matveychuk powiedziała również, że Rosja powinna zostać „wykluczona” z Rady Bezpieczeństwa ONZ z powodu tego, co nazwała „systematycznym łamaniem Karty Narodów Zjednoczonych”.
Memoriał powstał w 1987 roku, a po upadku Związku Radzieckiego stał się jednym z najwybitniejszych obserwatorów praw człowieka w Rosji. Pracowała nad ujawnieniem nadużyć i okrucieństw epoki stalinowskiej.
była grupa? Zamknięte przez rosyjskie sądy w zeszłym rokuw poważnym ciosie w pustą scenę praw obywatelskich w kraju.
Tymczasem Bialacki od lat 80. dokumentuje łamanie praw człowieka na Białorusi. W 1996 roku po referendum, które scementowało autorytarne uprawnienia prezydenta i bliskiego sojusznika Rosji Łukaszenki, założył organizację „Wiasna”, czyli Wiosna.
Działacz został aresztowany w 2020 r. w czasie masowych protestów przeciwko reżimowi Łukaszenki. Nadal jest przetrzymywany bez procesu. Mimo ogromnych trudności osobistych Bialacki nie zrezygnował ani na cal w swojej walce o prawa człowieka i demokrację na Białorusi” – podała komisja.
I pogratulował białoruskiej opozycji Swiatłanie Cykhanoskiej Bialackiej. „Nagroda jest ważnym wyróżnieniem dla wszystkich Białorusinów, którzy walczą o wolność i demokrację” – napisała na Twitterze. „Wszyscy więźniowie polityczni muszą zostać bezzwłocznie uwolnieni”.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pochwaliła „niezwykłą odwagę kobiet i mężczyzn przeciwstawiających się tyranii”.
Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na Twitterze, że Komitet Nobla uhonorował „nieugiętych obrońców praw człowieka w Europie”.
„Twórcy pokoju wiedzą, że mogą liczyć na wsparcie Francji” – dodał Macron.
Powszechnie oczekiwano, że decydenci Nagrody Nobla skupią swoją uwagę na rosyjskiej inwazji na Ukrainę, biorąc pod uwagę jej implikacje dla bezpieczeństwa i stabilności na całym świecie.
Jednak osoby zaangażowane w głośne kampanie wojskowe, takie jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, były postrzegane jako cele długoterminowe, biorąc pod uwagę, że prowadzone przez rząd negocjacje pokojowe wydają się dawać niewielką nadzieję na rozwiązanie konfliktu w najbliższej przyszłości.
„Komisja przekazuje wiadomość o znaczeniu wolności politycznych, swobód obywatelskich i aktywnego społeczeństwa obywatelskiego jako części tego, co czyni społeczeństwo pokojowym” – powiedział CNN Dan Smith, dyrektor Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem. „Myślę, że to bardzo ważna wiadomość”.
„Ta nagroda ma tak wiele warstw, obejmuje tak wiele gruntu i przekazuje więcej niż jedno przesłanie”. „(To) nagroda za obywatelstwo, a co lepsze obywatelstwo, jeśli chcemy być obywatelami pokojowych narodów w pokojowym świecie”.
„W tym roku mieliśmy do czynienia z wojną w Europie, co jest bardzo nietypowe, ale mamy też do czynienia z wojną, która ma globalny wpływ na ludzi na całym świecie” – powiedział dziennikarzom przewodniczący komisji Berit Reiss-Andersen. .
Reiss Andersen powiedział, że nagroda nie miała na celu wysłania wiadomości do Putina ani nikogo innego. Dodała jednak, że reprezentuje „autorytarny rząd, który rozprawia się z obrońcami praw człowieka”.
Trzej zwycięzcy podzielą się pulą nagród w wysokości 10 000 000 koron szwedzkich (900 000 dolarów amerykańskich). Nagrody Nobla zostaną oficjalnie wręczone laureatom podczas ceremonii 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.