Analiza DNA ujawniła tożsamość tajemniczych skamieniałości znalezionych w chińskiej jaskini

W 1989 roku w jaskini w chińskiej prowincji Yunnan w południowo-zachodniej części kraju znaleziono kość udową i część czaszki.

Datowanie radiowęglowe przeprowadzone w 2008 roku na osadach, w których znaleziono skamieliny, sugeruje, że mają one około 14 000 lat – co oznacza, że ​​pochodzi z okresu, w którym Homo sapiens (współczesny człowiek) migrował do wielu części świata.

Jednak prymitywne cechy kości niepokoiły naukowców, którzy zastanawiali się, do jakiego rodzaju człowieka należą te skamieliny.

Kształt czaszki przypomina neandertalczyków – starożytną grupę ludzką, która zniknęła około 40 000 lat temu – i wydaje się, że mózg byłby mniejszy niż u współczesnych ludzi.

W rezultacie niektórzy eksperci od ewolucji człowieka sądzili, że czaszka mogła należeć do hybrydowej grupy starożytnych i współczesnych ludzi lub być może do nieznanego wcześniej gatunku ludzkiego, który współistniał z naszym. Naukowcy nadali grupie nazwę Red Deer People od nazwy jaskini, w której znaleziono szczątki.

Teraz chińscy naukowcy wyekstrahowali materiał genetyczny z czapeczki czaszki i zsekwencjonowali DNA. Odkryli, że czaszka należała do samicy, która najprawdopodobniej była bezpośrednim przodkiem człowieka – członkiem Homo sapiens. sapiens – nie nieznany wcześniej typ istoty ludzkiej.

„Starożytna technologia DNA to naprawdę potężne narzędzie” – powiedział Ping Su, profesor w Instytucie Zoologii w Kunming. w Chińskiej Akademii Nauk w Yunnan, która uczestniczyła w badaniach, w komunikacie prasowym. „To mówi nam jednoznacznie, że ludzie w Red Deer Cave byli współczesnymi ludźmi, a nie starożytnymi gatunkami, takimi jak neandertalczycy czy denisowianie, pomimo ich niezwykłych cech morfologicznych”.

Su i współpracownicy dzielą się swoimi odkryciami w badaniu opublikowanym w czwartek w czasopiśmie Current Biology. Ich analiza genomu ujawniła, do którego osobnika należały kości Mieli poziomy pochodzenia neandertalskiego i denisowian, które były podobne do tych u współczesnych ludzi – co wskazuje, że nie byli częścią hybrydowej grupy, która się ze sobą krzyżowała.

Na zdjęciu czaszka znaleziona w Red Deer Cave w Yunnan w Chinach.

DNA denisowian, mało zrozumianej grupy starożytnych ludzi, i neandertalczyków żyje dzisiaj w niektórych ludziach. Dzieje się tak, ponieważ dawno temu nasi przodkowie Homo sapiens zetknęli się z tymi grupami, gdy rozprzestrzeniły się po całym świecie i rozmnażały się z nimi.

READ  Astronauta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej robi zdjęcie olśniewających niebieskich kul unoszących się nad Ziemią

Pierwsi Amerykanie?

Naukowcy porównali genomy wyekstrahowane ze starożytnego DNA z genomami innych ludzi z całego świata – zarówno współczesnych, jak i starożytnych.

Odkryli, że kości należały do ​​osoby, która była blisko spokrewniona z pochodzeniem rdzennych Amerykanów w Azji Wschodniej. Naukowcy uważają, że ta grupa ludzi udała się na północ na Syberię, a następnie przekroczyła Cieśninę Beringa, aby stać się jednymi z pierwszych Amerykanów.

„Jego genom wypełnia naprawdę ważną brakującą część ogólnej historii o tym, jak ludzie dotarli do obu Ameryk. Duża część pracy skupiała się na innej gałęzi pochodzenia rdzennych Amerykanów – Syberyjczykach – ale niewiele było wiadomo do czasu tego artykułu o przodkach rdzennych Amerykanów w Azji Wschodniej. To naprawdę ważne Zrozumieć tę gałąź, ponieważ reprezentuje większość rdzennych Amerykanów pochodzenia!” Jennifer Ruff, genetyk i antropolog z University of Kansas i autorka „Origin: A Genetic History of the Ameryk”, powiedział w e-mailu.

Dodano Raff, który nie był zaangażowany w badania.

To artystyczna wizja ludzi jaskiniowych jelenia, którzy żyli w Yunnan w Chinach, około 14 000 lat temu.

Wytrzymałe funkcje

Ale co wyjaśnia niezwykłe cechy morfologiczne szczątków?

Naukowcy opisali genom jako „małe pokrycie”, co oznacza, że ​​nie zawiera wystarczająco dużo szczegółów, aby wyjaśnić, dlaczego kości różnią się od Współczesne ludzkie szkielety. Kwaśna gleba i ciepłe, wilgotne warunki, w których znaleziono czaszkę, oznaczały, że naukowcom udało się odzyskać jedynie 11,3% genomu. Po raz pierwszy zsekwencjonowano DNA z ludzkiej skamieniałości znalezionej w południowych Chinach.

Badanie wykazało, że osoba, do której należą kości Charakteryzował się dużą różnorodnością genetyczną, co sugeruje, że w późnej epoce kamienia w Azji Południowo-Wschodniej musiały współistnieć wiele różnych linii rodowych wczesnych współczesnych ludzi. Badanie sugerowało, że być może obszar ten był schronieniem podczas szczytu epoki lodowcowej.

W 2012 opublikował plik Pierwsza międzynarodowa praca naukowa na temat skamieniałościktóry opisał jako posiadający „bardzo sztywną anatomię”.
DNA ujawnia nieoczekiwane pochodzenie tajemniczych mumii zakopanych na chińskiej pustyni

„Znam te skamieliny lepiej niż ktokolwiek inny”, powiedział Cornu, który nie był zaangażowany w najnowsze badania. „Są one bardzo anatomicznie zagadkowe, nawet jeśli są współczesnymi ludźmi, jak sugeruje DNA”.

READ  Ostateczne plany zaawansowanego kosmicznego kartografa

„Jak to pogodzić? Być może anatomiczny kształt ludzi w przeszłości – przez długi czas – był bardzo elastyczny i odpowiadał środowisku i stylowi życia tych wczesnych ludzi. Być może to coś, co straciliśmy, odkąd zaczęliśmy uprawiać ziemię. ”

Analiza genomu Red Deer Cave może również pomóc w zbudowaniu pełniejszego obrazu starożytnych ludzi w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej – ekscytującym miejscu dla paleontologów.

To tam znaleziono jedne z najstarszych na świecie dzieł sztuki jaskiniowej i zagadkowe starożytne szczątki ludzkie, takie jak Hobbici z Flores w Indonezji A Dragon Man w północnych Chinach, został odkryty. w przeciwnym razie Odkrycia rzucają światło na tajemniczych denisowian.

Następnie chiński zespół ma nadzieję znaleźć dodatkowe wsparcie dla swoich odkryć poprzez sekwencjonowanie starożytnego ludzkiego DNA przy użyciu skamieniałości z Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie tych, które poprzedzają ludzi z jaskini jelenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *