Ardern z Nowej Zelandii żegna się emocjonalnie w ostatnim dniu pełnienia funkcji premiera

WELLINGTON (Reuters) – Jacinda Ardern we wtorek pożegnała się ze swoim ostatnim dniem jako premier, mówiąc o życzliwości i współczuciu, jakie okazali jej Nowozelandczycy, ale mówiąc, że jest gotowa być siostrą i matką.

Kilka dni po tym, jak oszołomiła świat, ogłaszając, że „nie jest już w czołgu”, by przewodzić krajowi i ustąpi, 42-latka przybyła na spotkanie polityków i starszych Maorysów w małym miasteczku Ratana, na północ od Wellington i wkrótce został otoczony przez zwolenników szukających zdjęć.

„Dziękuję wam z całego serca za największy przywilej w moim życiu” – powiedziała publiczności Ardern.

Złoży rezygnację w środę i zostanie zastąpiona przez nowego lidera Partii Pracy Chrisa Hipkinsa.

Ardern wraz z Hepkinsem i politykami opozycji corocznie odwiedzali Ratanę, gdzie odbywają się tygodniowe obchody narodzin maoryskiego proroka Tahuputiki Werimu Ratany.

Ubrana w czarną sukienkę, z ramionami zakrytymi tradycyjnym maoryskim płaszczem, zwanym korowai, wyprowadzała członków swojej drużyny na teren gminy, podczas gdy grała orkiestra dęta. Podczas przemówień oraz towarzyszących im pieśni i tańców starsi z humorem i ciepłem mówili o Ardern.

„Dziękuję bardzo za nauczenie nas szybkiego kochania” – powiedział Ardern jeden ze starszych.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern przemawia do przedstawicieli mediów podczas wspólnej konferencji prasowej, którą zorganizowała z premierem Australii Anthonym Albanese, po dorocznym spotkaniu przywódców w Biurach Parlamentarnych Wspólnoty Narodów w Sydney, Australia, 8 lipca 2022 r. REUTERS/Lauren Zdjęcie Elliotta/pliku

Ardern odpowiedziała, mówiąc, że nie planuje przemawiać, ale ci, którzy tam byli, odmówili jej szansy.

„Moje ogólne doświadczenie w pracy dla Nowej Zelandii i Nowozelandczyków w tej pracy to miłość, współczucie i życzliwość” – powiedziała.

Lewicowa światowa ikona zwróciła na siebie uwagę, ponieważ przyprowadziła swojego synka na spotkanie Organizacji Narodów Zjednoczonych i założyła hidżab po masakrze muzułmanów. Chociaż stała się celem nienawiści i nadużyć ze strony prawicowych ekstremistów w mediach społecznościowych, powiedziała, że ​​odeszła z pracy z miłością w sercu.

„Chcę, żebyście wiedzieli, że wyjeżdżam z większą miłością i przywiązaniem do Aotearoa Nowa Zelandia i jej mieszkańców niż wtedy, gdy zaczynałem”.

Przed startem Ardern prawdopodobnie po raz ostatni spotkała się z mediami jako premier, uśmiechając się szeroko, że odmówiła odpowiedzi na pytania polityczne, mówiąc, że teraz odpowiada za to jej następczyni.

READ  Rosyjski poseł w Polsce uderza czerwoną farbą na cmentarzu wojennym

„Jestem gotowa na wiele rzeczy. Jestem gotowa na posłankę z tylnego siedzenia. Jestem gotowa na bycie siostrą i matką” – powiedziała.

Jej córka, Neff, ma 4 lata i zaczyna szkołę w czerwcu.

Hipkins, były minister COVID w kraju, był jedyną osobą nominowaną do objęcia stanowiska lidera Partii Pracy. Po raz pierwszy został wybrany na posła w 2008 roku.

Raporty Lucy Kramer. Montaż autorstwa Praveena Menona i Jerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *