Argentyński Senat odrzucił propozycję deregulacji złożoną przez Javiera Mileya

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Argentyński Senat odrzucił radykalny, nadzwyczajny dekret prezydenta Javiera Mileya o liberalizacji gospodarki, co było poważnym ciosem dla liberalnego przywódcy i jego próby wprowadzenia reform w kraju dotkniętym kryzysem.

Senatorowie głosowali 42 głosami do 25 za odrzuceniem dekretu, przy czterech wstrzymujących się. Wydany w grudniu zmienia lub eliminuje ponad 300 przepisów mających wpływ na rynek wynajmu mieszkań, sprzedawców detalicznych żywności, podróże lotnicze, własność gruntów i nie tylko.

Miley, outsiderka polityczna wybrana w listopadzie, stara się pokonać wrogi Kongres, aby wprowadzić w życie swój program radykalnych zmian. Jego koalicja La Libertad Avanza (LLA) kontroluje mniej niż 10 procent mandatów w Senacie i nie była w stanie pozyskać parlamentarzystów centrowej opozycji, z których większość głosowała w czwartek z lewicowym ruchem opozycyjnym Peroniści, który kontroluje 45 procent głosów Miejsca w Senacie. .

Kilku centrowych prawodawców stwierdziło, że środek ten nie spełnia wymogów dekretu nadzwyczajnego zgodnie z konstytucją i że Miley powinien przedstawić swoje reformy deregulacyjne w formie ustaw.

Dekret będzie obowiązywać do czasu odrzucenia go także przez Izbę Reprezentantów, w której Miley posiada 15% mandatów. Jej przetrwanie zależy od negocjacji z tamtejszymi przedstawicielami opozycji.

Amilcar Colante, profesor ekonomii na Uniwersytecie Narodowym w La Plata, powiedział, że wynik tej decyzji zagrozi zaufaniu inwestorów do rządu Miley i może wywrzeć presję na obniżenie cen argentyńskich obligacji skarbowych i peso.

„To budzi niepokój rynku, ponieważ prezydent jest bliski utraty… jedynego zestawu istotnych reform gospodarczych, jakie był w stanie przeprowadzić do tej pory” – stwierdził.

Miley faktycznie zdecydował się wycofać z parlamentu inny punkt swojego programu legislacyjnego – szeroko zakrojoną, wieloaspektową ustawę mającą na celu zreformowanie państwa argentyńskiego – w zeszłym miesiącu po tym, jak prawodawcy odrzucili kilka kluczowych artykułów.

READ  Śmierć królowej podkreśla wykroczenia rdzennych mieszkańców

Prezydent i jego rząd podjęli w tym miesiącu nową próbę przyjęcia zmniejszonej wersji ustawy zbiorczej, rozpoczynając intensywne negocjacje z 23 wpływowymi gubernatorami prowincji Argentyny, którzy kontrolują prawodawców.

Tekst nowego projektu ustawy, który w czwartek udostępniono ustawodawcom, zawiera 269 artykułów, których celem jest m.in. prywatyzacja spółek państwowych, rozszerzenie uprawnień prezydenta i wymiana systemu naliczania podwyżek emerytur.

Juan Negri, profesor polityki na Uniwersytecie Torcuato de Tella w Buenos Aires, powiedział, że porażka stawia Miley w „znacznie słabszej pozycji”, podczas gdy gubernatorzy, z których żaden nie należy do LLA, „czują się bardziej wzmocnieni” w miarę przechodzenia przez te negocjacje..

Miley dotychczas udawało się odwracać uwagę od swojej politycznej słabości, teraz jednak została ona mocno wyeksponowana. . . Inni politycy będą się starali napierać”.

Negri zauważył jednak, że powodzenie reform Miley będzie ostatecznie zależeć od jego zdolności do szybkiego obniżenia inflacji w Argentynie, która rocznie wynosi 276 proc. Dodał: „Jeśli mu się to uda, będzie w stanie skonsolidować poparcie społeczne i ponownie spróbować uzyskać poparcie polityczne”. „Gospodarka określi swoją tożsamość”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *