Arsenal i Man United oraz historia dwóch defensyw, działających na zupełnie różnych poziomach

Śledź transmisję na żywo z dzisiejszego meczu Manchesteru United i Arsenalu w angielskiej Premier League

W niedzielę Arsenal po raz pierwszy od sezonu 2006/07 będzie mógł zdobyć dublet w lidze nad Manchesterem United. Będzie to także ich pierwsze trzy zwycięstwo z rzędu od września 1998 roku.

W ostatecznym oskarżeniu zmiany władzy między obydwoma klubami oczekuje się, że Arsenal wygra na Old Trafford, nawet pod presją, że będzie to ich przedostatni mecz w wyścigu o tytuł.

Przez długi czas zwycięstwo na Old Trafford można było osiągnąć tylko wtedy, gdy jakiś zespół grał poza boiskiem, a Manchester United miał wyjątkowo zły dzień – a nawet wtedy taka kombinacja często nie wystarczała.

Teraz Arsenal przygotowuje się do spotkania z drużyną Erika Ten Haga, przekonany, że przeciętny występ powinien zapewnić im co najmniej 21 celnych strzałów. Tyle Manchester United tracił średnio w meczach w 2024 roku. Oddał 317 strzałów na bramkę w porównaniu do 132 Arsenalu i 97 celnych strzałów w porównaniu do 30 Arsenalu.

Jeszcze bardziej wymowne jest to, że liczba straconych bramek w tym roku kalendarzowym jest o 13 więcej niż Arsenal stracił w dotychczasowym 36 meczowym sezonie.

United to zespół, którego podstawowe statystyki w defensywie odpowiadają drużynie z dolnej części ligi. Arsenal to zespół, który pod pewnymi względami jest najlepszy w Premier League.

Arsenal kontra Manchester United 2023–24

Arsenał

Manchester United

Stanąłem twarzą w twarz ze strzałami

304 (II)

618 (XVII)

Strzały celne vs

83 (pierwszy)

194 (XV)

xG vs

27,29 (pierwszy)

64,48 (szesnasty)

Dopasuj cele

28 (pierwszy)

55 (wspólna szósta)

Dlatego też, mimo że zwycięstwo Arsenalu 1:0 w listopadzie 2020 r. było ich jedynym zwycięstwem w ciągu ostatnich 16 wizyt w Premier League na Old Trafford, jako faworyci wybierają się do Manchesteru, ostatnio grając z Brighton & Hove Albion, Wolverhampton Wanderers i Tottenham Hotspur. Jest to postrzegane jako równie trudne, jeśli nie bardziej.

READ  Karolina Południowa, Indiana, Stanford i Virginia Tech prowadzą w turnieju kobiet NCAA

W zeszłym sezonie pewność siebie Arsenalu wynikała ze sposobu, w jaki atakował mecze, ale tym razem chodzi o to, jak w niektórych przypadkach nie pozwalał przeciwnikom zobaczyć bramki przez prawie 90 minut.

Arsenal stracił bramkę tylko w dwóch z ostatnich ośmiu meczów ligowych, a David Raya zdobył już nagrodę Złotej Rękawicy, ale na dwa mecze przed końcem Arsenal może nadal zachować czyste konto w 19 meczach.

Będzie to pierwszy raz w XXI wieku, kiedy osiągnęli tę sumę, a poprzednie rekordy wynoszące 23, 21 i 19 miały miejsce w latach 1999, 1994 i 1998, choć wciąż daleko im do rekordu 25 przegranych meczów Chelsea w 2004 roku. -2005 .

Arteta oparł się na siedmiu lub ośmiu podstawowych filarach, aby stworzyć zespół zdolny utrzymać poziom wyzwania o tytuł.

Są spadki, ale nie duże, jak w przypadku United. Jednak chociaż drużynie Ten Hag brakuje spójności, ich indywidualne cechy oznaczają, że mogą stać się niebezpiecznym zwierzęciem, gdy sprawy się rozwiną, a gra nabierze rozpędu.

Pod każdym względem Arsenal jest silniejszym zespołem, ale osiągnął już poziom spójności, w którym jego liczba w defensywie pozostaje niska przez dwa i pół sezonu, nawet jeśli ich gra w ataku była częściowo nierówna.

Daje im to solidną bazę, na której mogą się oprzeć w sporcie o niskich wynikach.

Dodanie Declana Rice’a, kluczowego obrońcy do czwórki obrońców, wzmocniło Arsenal, a dzięki Thomasowi Parteyowi z powrotem w wyjściowym składzie zmierzają w stronę najniższej liczby bezpośrednich ataków na własną bramkę pod wodzą Artety. , co obecnie wynosi mniej niż dwa na mecz.

Kluczem do tego, że Arsenal miał najmniej bramek w lidze, była umiejętność blokowania strzałów. Broniąc prowadzenia w meczach z rywalizującymi ze sobą klubami lub w europejskich pucharach, chętnie zasiadali głęboko i chronili swoją przewagę przez momenty meczu.

READ  Kyrie Irving z Brooklyn Nets jest podekscytowana tym, że w tym sezonie w końcu zagra u siebie

Ze wszystkich sekwencji posiadania piłki przez przeciwników, które kończą się trzecią bramką Arsenalu, tylko 33 procent kończy się strzałem. To drugi najlepszy wynik w lidze w tabeli, a drugie miejsce zajmuje Manchester United z 46 procentami.

United regularnie pozostawiają ogromne luki w środku pola, uwięzieni między dwoma przeciwstawnymi koncepcjami nacierania do przodu i siedzenia głęboko w obronie obrońców, którzy nie nadają się do takiego podejścia do ataku.

Trio Arsenalu, w skład którego wchodzą Gabriel, William Saliba i Ben White, oferuje dostępność i niezawodność, ale są one również dostosowane do agresywnego stylu gry Arsenalu.

W pierwszym pełnym sezonie Artety linia obrony znajdowała się średnio 22 metry od bramki, ale z roku na rok ta wartość rosła do poziomu, w którym obecnie jest o 8 metrów wyższa.

To ogromna różnica, która zwiększa zdolność Arsenalu do wywierania nacisku z przekonaniem, wiedząc, że jest zwarty i nie ma większych luk przed obroną.

Arsenal gra z wyraźną tożsamością, gdy jest w posiadaniu piłki, ale gdy nie jest w posiadaniu piłki, jest równie zwarty.

Kai Havertz prowadził prasę jako napastnik w ośmiu z ostatnich 11 meczów ligowych, co czyni ich silniejszym, wszechstronnym zespołem.

Zmusią United do ataku, ale jeśli drużyna Ten Hag spróbuje ich przebić, będą więcej niż zdolni do kontrataku. Pamiętajcie, że to jest ten aspekt gry, o którym menedżer United mówił wcześniej w sezonie, że chce, aby jego zespół stał się najlepszy na świecie.

Wysokie zbiórki są kluczową częścią gry Arsenalu, a 23% z nich kończy się strzałem. Teraz oddają ten strzał znacznie szybciej, gdy forma przeciwnika jest zdezorganizowana, a w mniej niż 10 procentach przypadków pociągają za spust w ciągu 10 sekund po odzyskaniu sił.

Biorąc pod uwagę tempo zmian od zwycięstwa 1:0 na Old Trafford w 2020 roku, w składzie Artety pozostało tylko czterech zawodników. Pomimo tego, że w tym czasie United miało trzech różnych menedżerów, Manchester United przeżył dziewięciu, ale postępy, które świadczyły o tej zażyłości, są niewielkie.

READ  Luke Knox, międzynarodowy z Florydy i młodszy brat Dawsona Knoxa z Buffalo Bills, zmarł w wieku 22 lat

W meczach z „Wielką Szóstką” w tym sezonie Arsenal stracił dziewięć bramek w tylu samych meczach. United mają 20 punktów, a biorąc pod uwagę różnicę bramek, jeśli Manchester City potknie się, a Arsenal zdobędzie komplet punktów, będą w nastroju karzącym.

Choć jest to opowieść o dwóch przeciwnych sobie obronie, to także o tym, jak jedna drużyna radzi sobie z elitą, a druga ponosi porażkę.

United zdobyli w tym sezonie zaledwie sześć punktów w 27 meczach z innymi klubami z „wielkiej szóstki” w porównaniu do 19 punktów Arsenalu. Jest to równowartość ich łącznej liczby punktów z poprzedniego sezonu, co stanowi ogromny krok naprzód w porównaniu do ich średniej wynoszącej 10,5 punktu na 30 w roku. 13 lat wcześniej.

Tylko rekord Manchesteru City wynoszący 25 z 30 w sezonie 2018-19 mógłby go pobić, ale w tym roku przegrał mecz, czego Arsenal jeszcze nie dokonał.

Zwycięstwo Arsenalu w erze Covida w 2020 roku wydawało się doniosłe ze względu na to, jak bardzo byli poza zasięgiem wzroku. W ciągu trzech i pół roku Arteta doprowadził swój zespół do psychologicznego punktu, w którym czują się komfortowo, udając się na wcześniej onieśmielające tereny.

(Zdjęcie na górze: Alex Bantling/Getty Images)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *