Astronomowie znajdują największą znaną gromadę składników planetarnych krążącą wokół młodej gwiazdy

Astronomowie odkryli największy według nich zbiór składników tworzących planety we wszechświecie

PRZYlądek CANAVERAL, Floryda – Astronomowie odkryli, ich zdaniem, największy znany zbiór składników tworzących planety krążący wokół młodej gwiazdy.

Ten masywny dysk jest około 3300 razy większy od odległości między Ziemią a Słońcem i zawiera wystarczającą ilość gazu i pyłu, aby uformować superduże planety na odległych orbitach, podali w tym tygodniu amerykańscy i niemieccy badacze.

Są tak masywne i bogate w pył i gaz, elementy składowe planet, że naukowcy mogą dowiedzieć się więcej o „narodzinach i ewolucji światów poza naszym” – powiedziała główna autorka Christina Munsch z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Według Muncha ten dysk protoplanetarny wygląda jak motyl na zdjęciach. Dodała, że ​​ciemny, zakurzony pasek pośrodku przypomina długie ciało motyla, niebiesko-białe płaty wyglądają jak skrzydła, a dwie wąskie nitki znajdują się nad czułkami.

Wyniki opisano w opublikowanym w poniedziałek czasopiśmie Astrophysical Journal Letters. Inna praca została również przyjęta do publikacji przez niektórych z tych samych badaczy.

Dysk o nazwie IRAS 23077 jest dwukrotnie większy od poprzedniego rekordzisty, powiedział Munch.

Munch powiedział, że należące do NASA teleskopy kosmiczne Hubble’a i Webba mogą być w stanie stwierdzić, czy planety wielkości Jowisza lub większe już się tworzą. Wszelkie planety skaliste, takie jak nasza, są prawdopodobnie zbyt małe, aby można je było zobaczyć, a prawdopodobnie istnieją większe systemy tworzące planety.

READ  Starcia między Boeingiem a dużym dostawcą przed wystrzeleniem statku kosmicznego Starliner

„Musimy ich po prostu poszukać” – powiedziała.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Grupy Mediów Naukowo-Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *