Atak na koncert w Moskwie: bliscy zaginionego desperacko szukają odpowiedzi

  • Autorstwa Victorii Safronowej i Ito Vogue
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Shutterstock

Tytuł Zdjęcia,

22 marca ludzie zebrali się przed stadionem Crocus, aby złożyć hołd tym, którzy stracili życie w ataku.

Po ataku na salę koncertową Crocus City Hall w Moskwie nadal uznano dziesiątki osób za zaginione, co budzi obawę, że liczba ofiar śmiertelnych może przekroczyć obecną liczbę 143.

Krewni części zaginionych próbują odnaleźć swoich bliskich w szpitalach w całej stolicy.

Uważa się, że pożar, który zniszczył znaczną część miejsca, sprawił, że szczątki wielu ofiar stały się nie do poznania.

Rosyjscy śledczy podali w środę, że 143 osoby nadal są zaginione.

Oleg Żikowcew, lat 42, z Lyubertsy pod Moskwą był na koncercie zespołu piknikowego wraz z żoną i 19-letnią córką. Kiedy rozpoczął się atak, rodzina siedziała przed lokalem. Żikowcew bronił swojej żony, która została ranna w plecy. Ranna została także jego córka.

Żonie pana Żikowcewa udało się wyciągnąć córkę z sali. Na ulicy zostają odebrane przez nieznajomych mijających Crocusa samochodem i zabrane do szpitala.

Lekarze zoperowali jej córkę i usunęli kulę z jej ciała. Jednak po ataku krewni Olega nie mogli się z nim skontaktować – powiedział BBC. Jego telefony pozostały bez odpowiedzi.

Próbując dowiedzieć się, co stało się z Olegiem, jego bliscy odnajdują osobę, która pomogła wynieść rannych, gdy spłonęła sala koncertowa. Powiedział, że niósł też mężczyznę, który wyglądał zupełnie jak Oleg.

Jednak rozmowy telefoniczne i wizyty w szpitalach w całej Moskwie nie przyniosły skutku w zlokalizowaniu go. Wiele osób udostępniło drastyczny film opublikowany przez Państwo Islamskie, które przyznało się do ataku, sugerując, że może być w nim widziany Oleg.

Ale jego krewni powiedzieli BBC, że nie wierzą, że to on.

Władze rosyjskie nie skontaktowały się z bliskimi Olega Żikowcewa w celu przekazania informacji o jego losach.

„Wciąż jest nadzieja” – powiedział BBC przyjaciel. „Może jakimś cudem kogoś przeoczyli. Może nam nie powiedzieli, bo był w poważnym stanie”.

W oświadczeniu opublikowanym w środę rosyjski wywiad poinformował, że przeprowadza testy genetyczne szczątków znalezionych w hali, aby zidentyfikować ofiary ataku.

W niedzielę przed sądem stanęło czterech obywateli Tadżykistanu oskarżonych o bycie zamachowcami – Talerdjon Mirzoyev, Saitakrami Murodali Rachapalisoda, Shamsidin Fariduni i Muhammeduzobir Faizov. Wszyscy nosili ślady ciężkich tortur.

READ  Korea Północna zgłasza pierwszą erupcję COVID-19, nakazuje blokadę w „poważnej sytuacji awaryjnej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *