Chcąc uniknąć bankructwa, producent samochodów elektrycznych obniża ceny samochodów

Fisker, kalifornijski startup zajmujący się pojazdami elektrycznymi, obniżył ceny niektórych swoich pojazdów, chcąc uniknąć bankructwa po nieudanej potencjalnej umowie z innym producentem samochodów.

Sugerowana przez producenta cena detaliczna elektrycznych SUV-ów Ocean 2023 w USA, wyposażonych w oprogramowanie Fisker 2024 Ocean OS w wersji 2.0, spadła o dziesiątki tysięcy dolarów.

Fisker obniżył cenę MSRP modelu Ocean Extreme 2023 z 61 499 dolarów do 37 499 dolarów, podała firma w środę. Według producenta samochodów Ultra 2023 będzie kosztował 34 999 dolarów, czyli mniej niż 52 999 dolarów, a Sport 2023 będzie kosztował 24 999 dolarów, mniej niż 38 999 dolarów.

General Motors wycofuje 820 000 pickupów z powodu problemu z tylną klapą

Fisker Ocean, w pełni elektryczny SUV amerykańskiego producenta samochodów, zostanie zaprezentowany na Mobile World Congress 3 marca 2022 r. w Barcelonie w Hiszpanii. (Joan Cross/Noor Photo za pośrednictwem/Getty Images)

Carfax twierdzi, że ponad 3,7 miliona samochodów na drogach ma wezwanie do „parkowania na zewnątrz”.

Firma podała, że ​​niektóre z jej pojazdów Ocean mają dodatkowe opcje o wartości do 7 000 dolarów uwzględnione w obniżonych cenach, które zaczną obowiązywać od piątku.

Fisker stwierdził w oświadczeniu, że „strategicznie pozycjonuje w pełni elektryczny SUV Ocean jako bardziej atrakcyjną i przystępną cenowo opcję pojazdu elektrycznego, konkurencyjną, dostępną dla nabywców pojazdów elektrycznych na jak najszerszym rynku i stale udoskonalaną za pomocą oprogramowania OTA (over-the-air) aktualizacje.”

Analitycy branżowi uważają jednak, że firma może paść ofiarą bankructwa.

„To smutne, że jakakolwiek firma bankrutuje, ale spodziewamy się, że będzie ich więcej w branży pojazdów elektrycznych” – powiedział FOX Business Thomas Hayes, szef funduszu hedgingowego Great Hill Capital. „Ostatecznie nie jest jasne, czy ludzie rzeczywiście chcą samochodów elektrycznych, czy po prostu Tesli”. Jest różnica, ponieważ jedno jest towarem, a drugie – Tesla – to marka, styl życia i ideologia, powiedział Hayes.

READ  BP odnotowuje kwartalny zysk w wysokości 8,2 miliarda dolarów, podczas gdy główne firmy naftowe odnotowują kolejną rundę zysków

„Jednak w przestrzeni pojazdów elektrycznych – z czasem – pojawi się Tesla i obecna flagowa firma ICE [internal combustion engine] Produkcja OEM [original equipment manufacturers] „Pozostała taka sama, a mianowicie producenci OEM, którzy nadal wybierają – lub są zmuszani przez rządy – do produkcji pojazdów elektrycznych” – dodał, np. General Motors.

Producent samochodów elektrycznych Fisker prezentuje swój model Ocean na targach Mobile World Conference na krótko przed premierą samochodu.

Producent samochodów elektrycznych Fisker prezentuje swój model Ocean na targach Mobile World Conference na krótko przed premierą samochodu. (Andre Sokolow/Image Alliance za pośrednictwem/Getty Images)

Wiadomość ta nadeszła zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez nowojorską giełdę, że wycofa akcje Fisker z notowań, stwierdzając, że „akcje nie nadają się już do notowania ze względu na nienormalnie niski poziom cen”.

Pobierz FOX Business gdziekolwiek jesteś, klikając tutaj

Według zgłoszenia złożonego w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) anonimowy producent samochodów, który prowadził rozmowy w sprawie umowy z Fiskerem, zakończył negocjacje 22 marca.

Od tego czasu Fisker musiał ocenić strategiczne alternatywy, które mogą obejmować restrukturyzacje sądowe i pozasądowe oraz transakcje na rynkach kapitałowych.

Jeśli Fisker ogłosi upadłość, będzie to druga operacja automatyzacji, której nie przeprowadził dyrektor generalny Henrik Fisker. Fisker Automotive ogłosił upadłość w 2013 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *