Wybuch instalacji Freeport LNG zwiększył presję na globalne dostawy

HOUSTON (Reuters) – Freeport LNG, operator jednego z największych amerykańskich zakładów eksportowych skroplonego gazu ziemnego, zostanie zamknięty na co najmniej trzy tygodnie po eksplozji w swoim zakładzie na Texas Gulf Coast, co zwiększa ryzyko niedoboru. Zwłaszcza w Europie.

Freeport LNG, który zapewnia około 20% przetwarzania LNG w Stanach Zjednoczonych, ujawnił zamknięcie w późną środę po ocenie uszkodzeń ogromnego obiektu.

Amerykańskie rynki gazu ziemnego spadły, ponieważ handlowcy spodziewali się, że przerwa w dostawie prądu zmniejszy popyt krajowy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wpływ na rynek rozprzestrzenił się w czwartek, aby podnieść europejskie ceny gazu do jednej piątej, ponieważ handlowcy obawiają się, że utrata dostaw z USA wywrze presję na rynek już zmagający się z niższymi dostawami z Rosji.

Analitycy twierdzą, że europejscy nabywcy unikają rosyjskiego LNG z powodu jego inwazji na Ukrainę – działania, które Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” – a rosnący popyt w Chinach zwiększył presję.

„To znacząca przerwa produkcyjna w dużym zakładzie w USA” – powiedział Alex Munton, dyrektor ds. globalnego gazu i LNG w firmie badawczej Rapidan Energy. Powiedział, że Freeport LNG wysyła około czterech ładunków tygodniowo, a trzytygodniowe przestoje pozbawią rynek co najmniej miliona ton LNG.

„To oznaczałoby jedno: niedobory” – powiedział Monton. „Konkurencja o spot LNG spowoduje wzrost globalnych cen LNG”.

W Europie benchmark kontraktu gazowego na miesiąc czołowy w holenderskim hubie TTF wzrósł o 12,6% do 88,70 euro za megawatogodzinę w porannym handlu. Brytyjskie ceny gazu również podskoczyły, a kontrakt na następny dzień wzrósł o 22,1% do 105 pensów za ciepło. Ceny później uspokoiły się w trakcie sesji, wzrastając od 5% do 11%.

Handlowcy stwierdzili, że trudno jest ocenić wpływ na ceny JKM – który jest powszechnie używany jako punkt odniesienia dla azjatyckiego skroplonego gazu ziemnego – ponieważ zależy to od zakresu szkód i tego, jak dobrze elektrownia wraca do działalności.

READ  Dodał Ali Babę do listy obserwacyjnej za wycofanie akcji Saudi Electricity Company i akcje spadły

Ceny JKM oscylują wokół 22,5 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych (mmBtu). Pozostaje po zdyskontowanej stawce około 3 USD za MMBtu w porównaniu z europejskimi stawkami TTF.

Miejsce docelowe w Europie

Zakład we Freeport może przetwarzać do 2,1 miliarda stóp sześciennych gazu ziemnego dziennie (bcfd), a przy pełnej wydajności może eksportować 15 milionów ton rocznie (MTPA) gazu płynnego. Według amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) eksport LNG z USA osiągnął w zeszłym roku rekordową wartość 9,7 miliarda stóp sześciennych dziennie.

Analitycy z firmy informacyjnej ICIS powiedzieli w tweecie, że 68% eksportu LNG firmy Freeport w ciągu ostatnich trzech miesięcy trafiło do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Europejski handlarz gazem, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że gaz może zostać uznany za „pivot”, jeśli awaria będzie krótkotrwała, ale w dłuższej perspektywie nadwyręży i ​​tak już napięty rynek i podniesie pytanie, czy Europa mogłaby pozbyć się rosyjskiego gazu.

Według Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych w marcu w obiekcie Freeport załadowano 21 ładunków, przewożących około 64 miliardów stóp sześciennych gazu do miejsc w Europie, Korei Południowej i Chinach. To wzrost z 15 wysyłek w lutym i 19 w styczniu.

Kontrakty terminowe na gaz ziemny w USA spadły w środę z powodu obaw, że eksplozja może zakłócić zapotrzebowanie terminalu na gaz. Zamknęły się o prawie 6% niżej, osiągając 8,699 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych (mmBtu), po tym, jak wcześniej tego dnia osiągnęły szczyt od 14 lat wynoszący 9,664 mln brytyjskich jednostek termicznych.

Założona w 2002 roku przez miliardera Michaela Smitha firma Freeport LNG przetwarza gaz dla firm, w tym BP. (BP.L)Jira, Kansai Electric (9503.T)Gaz z Osaki (9532 ton)oraz SK E&S i TotalEnergies. Jest w trakcie zwiększania zdolności zakładu do 20 milionów ton metrycznych rocznie.

READ  Spotkanie akcjonariuszy Tesli: Elon Musk dokucza produktom, ostrzega przed „12-miesięcznym wyzwaniem”

Rzecznik firmy powiedział, że rozpoczęło się dochodzenie w sprawie wybuchu, nie wyjaśniając przyczyny pożaru.

Przedstawiciel US Coast Guard powiedział w środę, że strefa bezpieczeństwa została ustanowiona dwie mile na wschód i zachód od obiektu Freeport LNG, zamykając tę ​​część śródlądowej drogi wodnej dla ruchu statków.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże: Liz Hampton w Denver, Sabrina Valley w Houston, Scott DeSavino w Nowym Jorku, Maura Rashad w Londynie, Nora Bolin w Oslo; Montaż dokonali Margarita Choi, Richard Boleyn, Chris Reese, Kenneth Maxwell i Barbara Lewis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *