Wybuch instalacji Freeport LNG zwiększył presję na globalne dostawy

HOUSTON (Reuters) – Freeport LNG, operator jednego z największych amerykańskich zakładów eksportowych skroplonego gazu ziemnego, zostanie zamknięty na co najmniej trzy tygodnie po eksplozji w swoim zakładzie na Texas Gulf Coast, co zwiększa ryzyko niedoboru. Zwłaszcza w Europie.

Freeport LNG, który zapewnia około 20% przetwarzania LNG w Stanach Zjednoczonych, ujawnił zamknięcie w późną środę po ocenie uszkodzeń ogromnego obiektu.

Amerykańskie rynki gazu ziemnego spadły, ponieważ handlowcy spodziewali się, że przerwa w dostawie prądu zmniejszy popyt krajowy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wpływ na rynek rozprzestrzenił się w czwartek, aby podnieść europejskie ceny gazu do jednej piątej, ponieważ handlowcy obawiają się, że utrata dostaw z USA wywrze presję na rynek już zmagający się z niższymi dostawami z Rosji.

Analitycy twierdzą, że europejscy nabywcy unikają rosyjskiego LNG z powodu jego inwazji na Ukrainę – działania, które Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” – a rosnący popyt w Chinach zwiększył presję.

„To znacząca przerwa produkcyjna w dużym zakładzie w USA” – powiedział Alex Munton, dyrektor ds. globalnego gazu i LNG w firmie badawczej Rapidan Energy. Powiedział, że Freeport LNG wysyła około czterech ładunków tygodniowo, a trzytygodniowe przestoje pozbawią rynek co najmniej miliona ton LNG.

„To oznaczałoby jedno: niedobory” – powiedział Monton. „Konkurencja o spot LNG spowoduje wzrost globalnych cen LNG”.

W Europie benchmark kontraktu gazowego na miesiąc czołowy w holenderskim hubie TTF wzrósł o 12,6% do 88,70 euro za megawatogodzinę w porannym handlu. Brytyjskie ceny gazu również podskoczyły, a kontrakt na następny dzień wzrósł o 22,1% do 105 pensów za ciepło. Ceny później uspokoiły się w trakcie sesji, wzrastając od 5% do 11%.

Handlowcy stwierdzili, że trudno jest ocenić wpływ na ceny JKM – który jest powszechnie używany jako punkt odniesienia dla azjatyckiego skroplonego gazu ziemnego – ponieważ zależy to od zakresu szkód i tego, jak dobrze elektrownia wraca do działalności.

READ  Inwestorów giełdowych czekają kolejne brzydkie wybory. Czy historia zapewnia komfort?

Ceny JKM oscylują wokół 22,5 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych (mmBtu). Pozostaje po zdyskontowanej stawce około 3 USD za MMBtu w porównaniu z europejskimi stawkami TTF.

Miejsce docelowe w Europie

Zakład we Freeport może przetwarzać do 2,1 miliarda stóp sześciennych gazu ziemnego dziennie (bcfd), a przy pełnej wydajności może eksportować 15 milionów ton rocznie (MTPA) gazu płynnego. Według amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) eksport LNG z USA osiągnął w zeszłym roku rekordową wartość 9,7 miliarda stóp sześciennych dziennie.

Analitycy z firmy informacyjnej ICIS powiedzieli w tweecie, że 68% eksportu LNG firmy Freeport w ciągu ostatnich trzech miesięcy trafiło do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Europejski handlarz gazem, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że gaz może zostać uznany za „pivot”, jeśli awaria będzie krótkotrwała, ale w dłuższej perspektywie nadwyręży i ​​tak już napięty rynek i podniesie pytanie, czy Europa mogłaby pozbyć się rosyjskiego gazu.

Według Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych w marcu w obiekcie Freeport załadowano 21 ładunków, przewożących około 64 miliardów stóp sześciennych gazu do miejsc w Europie, Korei Południowej i Chinach. To wzrost z 15 wysyłek w lutym i 19 w styczniu.

Kontrakty terminowe na gaz ziemny w USA spadły w środę z powodu obaw, że eksplozja może zakłócić zapotrzebowanie terminalu na gaz. Zamknęły się o prawie 6% niżej, osiągając 8,699 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych (mmBtu), po tym, jak wcześniej tego dnia osiągnęły szczyt od 14 lat wynoszący 9,664 mln brytyjskich jednostek termicznych.

Założona w 2002 roku przez miliardera Michaela Smitha firma Freeport LNG przetwarza gaz dla firm, w tym BP. (BP.L)Jira, Kansai Electric (9503.T)Gaz z Osaki (9532 ton)oraz SK E&S i TotalEnergies. Jest w trakcie zwiększania zdolności zakładu do 20 milionów ton metrycznych rocznie.

READ  Akcje CarMax szybują w górę dzięki przebiciu zysków, ale internetowy rywal Carvana tonie

Rzecznik firmy powiedział, że rozpoczęło się dochodzenie w sprawie wybuchu, nie wyjaśniając przyczyny pożaru.

Przedstawiciel US Coast Guard powiedział w środę, że strefa bezpieczeństwa została ustanowiona dwie mile na wschód i zachód od obiektu Freeport LNG, zamykając tę ​​część śródlądowej drogi wodnej dla ruchu statków.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże: Liz Hampton w Denver, Sabrina Valley w Houston, Scott DeSavino w Nowym Jorku, Maura Rashad w Londynie, Nora Bolin w Oslo; Montaż dokonali Margarita Choi, Richard Boleyn, Chris Reese, Kenneth Maxwell i Barbara Lewis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *