Australia usuwa brytyjską monarchię ze swoich banknotów

CANBERRA, Australia (AP) – Australia usuwa brytyjską monarchię ze swoich banknotów.

Krajowy bank centralny powiedział w czwartek, że jego nowy banknot 5-dolarowy będzie zawierał krajowy wzór, a nie wizerunek króla Karola III. Ale teraz oczekuje się, że monarcha pojawi się na monetach z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II.

Banknot 5-dolarowy to jedyny zachowany banknot Australii.

Bank powiedział, że decyzja została podjęta po konsultacjach z centrolewicowym rządem Partii Pracy, który poparł zmianę. Przeciwnicy twierdzą, że posunięcie to jest motywowane politycznie.

Brytyjski monarcha pozostaje głową państwa Australii, choć obecnie pełni on w dużej mierze rolę symboliczną. Jak wiele byłych kolonii brytyjskichAustralia debatuje, w jakim stopniu powinna zachować swoje konstytucyjne więzi z Wielką Brytanią.

Bank Rezerw Australii powiedział w zeszłym roku, że nowy pięciodolarowy banknot zastąpi portret zmarłej królowej. Bank powiedział, że posunięcie to uszanuje „kulturę i historię Pierwszych Australijczyków”.

„Parlament Australii będzie nadal widniał na rewersie pięciodolarowego banknotu” – poinformował bank w oświadczeniu.

Skarbnik Jim Chalmers powiedział, że zmiana była okazją do znalezienia lepszej równowagi.

„Król nadal będzie widniał na monetach, ale pięciodolarowy banknot mówi więcej o naszej historii, naszym dziedzictwie i naszym kraju, i uważam to za dobrą rzecz” – powiedział dziennikarzom w Melbourne.

Lider opozycji Peter Dutton porównał to posunięcie do zmiany daty święta narodowego, Dnia Australii.

„Wiem, że milcząca większość nie zgadza się z wieloma nonsensami, które wciąż są podnoszone, ale musimy usłyszeć więcej od tych ludzi online” – powiedział 2GB Radio.

Dutton powiedział, że notatka premiera Anthony’ego Albanese była kluczowa dla decyzji o niepojawianiu się króla i wezwał go, by „posiadał to”.

Po objęciu urzędu w zeszłym roku Albanese zaczął kłaść podwaliny pod republikę australijską, powołując nowego zastępcę ministra stanu, ale przeprowadzenie referendum w sprawie zerwania konstytucyjnych więzi z Wielką Brytanią nie było priorytetem jego rządu.

READ  Danny Bonaduce sprzedaje dom w Seattle przed operacją mózgu

Bank planuje konsultować się z grupami plemiennymi w sprawie projektu banknotu 5-dolarowego i spodziewa się, że minie kilka lat, zanim nowy banknot zostanie opublikowany.

Obecne 5 USD będzie wydawane do czasu wprowadzenia nowego projektu i pozostanie legalne nawet po wprowadzeniu nowego rachunku do obiegu.

Oczekuje się, że twarz króla Karola III pojawi się na australijskich monetach jeszcze w tym roku.

Dolar australijski jest wart około 71 centów w walucie amerykańskiej.

Moneta brytyjska zaczęła być nowym królem wraz z wypuszczeniem monety 50 pensów w grudniu. Awers monety przedstawia Karola, a rewers upamiętnia jego matkę.

W tym tygodniu, według Reserve Bank of Australia, w obiegu było 208 milionów banknotów pięciodolarowych o wartości 1,04 miliarda dolarów australijskich (734 miliony dolarów).

10% z ponad 2 miliardów australijskich banknotów w obiegu ma najmniejszy nominał w Australii.

Albańska centrolewicowa Partia Pracy dąży do uczynienia Australii republiką z obywatelem Australii jako głową państwa zamiast brytyjskiego monarchy.

Po tym, jak Partia Pracy wygrała wybory w maju ubiegłego roku, Albanese mianował Matta Thistlethwaite’a zastępcą ministra Republiki. Thistlethwaite powiedział w czerwcu, że za życia królowej nie będzie żadnych zmian.

W 1999 roku Australijczycy głosowali w referendum, w którym zaproponowano rząd laburzystowski, aby utrzymać brytyjskiego monarchę jako głowę państwa Australii.

Kiedy zmarła królowa, rząd już obiecał przeprowadzić w tym roku referendum w celu uznania rdzennej ludności w konstytucji. Rząd odrzucił włączenie kwestii republiki do tego referendum jako niepotrzebne odwracanie uwagi od pierwotnego priorytetu.

W pewnym momencie królowa Elżbieta II pojawiła się na co najmniej 33 różnych monetach, więcej niż jakikolwiek inny monarcha, według Księgi Rekordów Guinnessa.

____

Berry przyczynił się z Wellington w Nowej Zelandii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *