Były dowódca Wagnera mówi, że żałuje walki na Ukrainie

  • Były dowódca Wagnera uciekł z Rosji do Norwegii
  • 26-latek brał udział w walkach pod Bachmutem
  • Mówi, że bał się egzekucji za swoją rolę
  • Mówi, że chce zeznawać w sprawie zbrodni na Ukrainie

OSLO (Reuters) – Były dowódca rosyjskiej grupy najemników Wagnera, który uciekł do Norwegii, powiedział Reuterowi, że chce przeprosić za walki na Ukrainie i przemawia, by postawić sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

Andriej Miedwiediew, który 13 stycznia przekroczył granicę rosyjsko-norweską, powiedział, że był świadkiem zabójstwa Wagnera i złego traktowania rosyjskich skazańców, którzy zostali wywiezieni na Ukrainę, by walczyć dla grupy.

„Wielu uważa mnie za łajdaka, przestępcę i mordercę” – powiedział 26-letni Miedwiediew w wywiadzie. „Przede wszystkim raz po raz chcę przeprosić i chociaż nie wiem, jak to zostanie odebrane, chcę powiedzieć, że jest mi przykro.

„Tak, służyłem na Wagnerze. Są pewne momenty (w mojej historii), których ludzie nie lubią, a ja kiedykolwiek do nich dołączyłem, ale nikt nie rodzi się z inteligencją”.

Miedwiediew dodał, że zdecydował się zabrać głos, „aby pomóc w ukaraniu sprawców w niektórych przypadkach, i postaram się dołożyć choć trochę swojego wkładu”.

Przytoczył jeden incydent, w którym powiedział, że był świadkiem zastrzelenia dwóch osób, które nie chciały walczyć, na oczach nowo zwolnionych skazanych, którzy zostali zapisani do Wagnera.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Zapytany o inne incydenty, których był świadkiem, powiedział, że na tym etapie nie może ich komentować, ponieważ śledztwo norweskiej policji w sprawie zbrodni wojennych wciąż trwa.

Reuters nie był od razu w stanie zweryfikować jego twierdzeń.

Krepos, norweska krajowa policja kryminalna, która jest odpowiedzialna za ściganie zbrodni wojennych, zaczęła wypytywać Miedwiediewa o jego doświadczenia na Ukrainie.

Ma status świadka i nie jest podejrzany o nic poza nielegalnym przekroczeniem granicy. Miedwiediew powiedział, że nie ma nic do ukrycia przed policją, dodając: „Nie popełniłem żadnych przestępstw, byłem tylko wojownikiem”.

READ  Hamas rozważa trzyetapowy plan rozejmu w Gazie, podczas gdy izraelscy bojownicy ostrzegają premiera Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Grupa Wagnera powiedziała, że ​​Miedwiediew pracował w „norweskiej jednostce” Wagnera i „źle traktował więźniów”.

„Uważajcie, on jest bardzo niebezpieczny” – napisała grupa w oświadczeniu wysłanym e-mailem do Reutera, powtarzając wcześniejsze komentarze na temat Miedwiediewa jej założyciela Jewgienija Prigożyna, bliskiego sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina.

poświęcony

Siły Wagnera stoczyły krwawą bitwę na wyniszczenie z siłami ukraińskimi w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie.

W Wagnerze Miedwiediew powiedział, że dowodził oddziałem, dostawał rozkazy od dowódcy plutonu i planował misje bojowe. Powiedział, że widział „odważne czyny po obu stronach”.

Miedwiediew powiedział, że w każdej chwili boi się egzekucji ze strony kogoś z jego strony.

„Najbardziej przerażające jest uświadomienie sobie, że są ludzie, którzy uważają się za waszych obywateli i którzy mogą przyjść i zabić was w jednej chwili lub na rozkaz jednego z nich” – powiedział. „Twoi ludzie. To jest prawdopodobnie najbardziej przerażająca rzecz.”

Powiedział, że Miedwiediew opuścił Wagnera po wygaśnięciu czteromiesięcznego kontraktu, mimo że jego przełożeni powiedzieli mu, że powinien służyć dłużej.

Miedwiediew powiedział, że w zeszłym miesiącu uciekł z Rosji przez granicę arktyczną, przedarł się przez ogrodzenie z drutu kolczastego i uniknął patrolu granicznego z psami, a także słyszał strzały rosyjskich strażników, gdy biegł przez las i zamarzniętą rzekę, która oddziela oba kraje.

Od sieroty do związanego przyjaciela

Miedwiediew urodził się w obwodzie tomskim na Syberii. Powiedział, że został umieszczony w sierocińcu, gdy miał około 12 lat, po śmierci matki i zaginięciu ojca.

Powiedział, że został powołany do armii rosyjskiej w 2014 roku, w wieku 18 lat, i służył w 31 Brygadzie Powietrznodesantowej stacjonującej w Uljanowsku.

„To była moja pierwsza misja w Donbasie” — powiedział Miedwiediew, odmawiając podania dalszych szczegółów.

Konflikt na wschodzie Ukrainy rozpoczął się w 2014 r. po obaleniu prorosyjskiego prezydenta podczas rewolucji na Majdanie i aneksji Krymu przez Rosję, podczas gdy wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie – składającym się z Doniecka i Ługańska – starali się wyrwać spod kontroli Kijowa.

READ  Elon Musk odwiedza Auschwitz po wrzasku wywołanym antysemickimi wiadomościami na pokładzie statku X

Miedwiediew powiedział, że odsiedział kilka wyroków w więzieniu, w tym jeden za rabunek, a kiedy ostatni raz wyszedł z więzienia, zdecydował się dołączyć do Grupy Wagnera w lipcu 2022 roku.

Miedwiediew powiedział, że nie został powołany bezpośrednio z więzienia, ale zdecydował się wstąpić, ponieważ zdał sobie sprawę, że i tak prawdopodobnie zostanie powołany do regularnych rosyjskich sił zbrojnych.

Podpisał czteromiesięczny kontrakt z miesięczną pensją w wysokości około 250 000 rubli (3575 USD). Powiedział, że wkroczył na Ukrainę 16 lipca i walczył pod Bachmutem.

„To było nieprzyjemne”, powiedział, używając rosyjskiego imienia Bachmuta. „Drogi prowadzące do Artemowska były usłane trupami naszych żołnierzy”. „Straty były ciężkie… Widziałem śmierć wielu przyjaciół”.

a specjalny raport Reuters poinformował w zeszłym tygodniu, że w południowej Rosji znalazł miejsce pochówku skazanych mężczyzn zwerbowanych przez Wagnera do walki na Ukrainie.

(1 USD = 69,9305 rubli)

Dodatkowe reportaże autorstwa Neregosa Adomatisa, Janisa Laizansa i Gwladysa Focha w Oslo Montaż autorstwa Rosalby O’Brien, Leslie Adler i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *