Autocenzura olimpijczyków nie skończy się po powrocie z Chin: eksperci ds. praw człowieka

Autocenzura olimpijczyków wobec ich krytyki Chiński rząd nie kończy się, gdy opuszczają kraj, mówi wielu ekspertów ds. praw człowieka, ponieważ sportowcy polegają na lukratywnych umowach sponsoringowych z firmami, które mogą stracić pieniądze, jeśli sportowcy krytykują Komunistyczną Partię Chin.

Podczas konferencji prasowej w styczniu jeden z chińskich urzędników państwowych powiedział, że każde przemówienie przeciwko chińskim „prawom i przepisom” podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie podlega „pewnej karze”.

„Każde zachowanie lub przemówienie sprzeczne z duchem olimpijskim, zwłaszcza wbrew chińskim prawom i przepisom, również podlega pewnym karom” – powiedział Yang Shu, zastępca dyrektora generalnego ds. stosunków międzynarodowych Komitetu Organizacyjnego Pekinu (BOC).

Ale nawet po zakończeniu ceremonii zamknięcia w Pekinie, gdy sportowcy opuszczają brzeg wody i wracają do Stanów Zjednoczonych, sportowcy ci mają nadzieję na sponsorowanie przez duże korporacje, z których wiele prowadzi interesy w Chinach.

Kilku ekspertów ds. praw człowieka uważa, że ​​te same korporacje mogą zmusić sportowców do autocenzury ich poglądów na łamanie praw człowieka w Chinach w interesie pieniędzy.

CHINY OSTRZEGAJĄ ZAGRANICZNYCH SPORTOWCÓW OLIMPIJSKICH, ŻE OŚWIADCZENIA POLITYCZNE PODCZAS ROZGRYWEK „PODCHODZĄ” KAR

Chińska Republika Ludowa wkracza na Stadion Narodowy luty 4, 2022, w Pekinie, Chiny. (Annice Lyn / Getty Images / Getty Images)

Na przykład Airbnb, Alibaba Group, Allianz, Coca Cola, Samsung i inne są sponsorami Zespół USA, a wszystkie prowadzą działalność w Chinach. Spółki są również częścią Programu Partnerów Olimpijskich, który to „najwyższy poziom partnerstwa olimpijskiego.

Teng Biaodziałacz na rzecz praw człowieka i profesor wizytujący na Uniwersytecie w Chicago, powiedział Fox News Digital, że możliwe jest, że sportowcy dokonają autocenzury swojej wypowiedzi, aby chronić sponsoring z korporacjami, które mogą prowadzić interesy w Chinach, i zauważył, że chiński rząd w przeszłości.

READ  Chiny atakują europejskich rolników w odpowiedzi na unijne cła na pojazdy elektryczne

„Rząd chiński faktycznie często używa przymusu ekonomicznego, aby osiągnąć swoje cele polityczne” – powiedział Biao.

Biao powiedział, że sportowcy, którzy są związani z firmami blisko związanymi z Chinami lub rynkiem chińskim, stawiają się w „pozycji wyboru między zasadą a zyskiem”.

Pomimo ryzyka, Biao powiedział, że na olimpijczykach spoczywa „moralna odpowiedzialność” za wypowiadanie się przeciwko chińskiemu rządowi na igrzyskach olimpijskich, ponieważ wykorzystuje to wydarzenie jako „narzędzie propagandowe”.

Nazwał to wydarzenie „grą w ludobójstwo” i powiedział, że Chiny organizują igrzyska olimpijskie jako sposób „wybielenia zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa”, podając przykłady, takie jak łamanie praw człowieka w Hongkongu i ludności ujgurskiej.

Biao powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby chiński rząd zatrzymał lub torturował sportowca olimpijskiego za krytykę rządu, chociaż zauważył, że sportowcy mogą zostać wydaleni z kraju.

Yaqiu Wangstarszy chiński badacz Human Rights Watch, powiedział Fox News Digital, że sportowcy, którzy są sponsorowani w Chinach, mogą autocenzurować swoją krytykę chińskiego rządu w obawie przed możliwym odwetem.

MIESZKAŃCY PEKINU ROZCZAROWANI OLIMPIADY BĘDĄ ZAMKNIĘTE DLA PUBLICZNOŚCI

Xi Jinping

Xi Jinping, prezydent Chin, jest widziany na dużym ekranie podczas ceremonii otwarcia w lutym. 4, 2022 w Pekinie, Chiny. (Annice Lyn / Getty Images)

„Rząd chiński wykorzystuje ekonomiczną stronę rzeczy, dostęp do rynku do firm wywierających presję w celu wyrównania partii”, powiedział Wang. Jeśli chcesz, aby twoje interesy gospodarcze były chronione, chcesz trzymać się z daleka od krytykowania rządu ”.

Wang powiedział również, że chiński rząd „wykorzystuje ekonomiczną stronę rzeczy do własnych celów politycznych”.

Dodała, że ​​sportowcy będą „absolutnie” autocenzurować swoje przemówienie w Chinach, aby uniknąć ewentualnych działań przeciwko nim ze strony rządu.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Wang powiedział, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie powinien był przekazywać Zimowych Igrzysk Olimpijskich Chinom, ponieważ stawia sportowców w niebezpiecznej sytuacji i powiedział, że służy to również jako sposób na legitymizację polityki w Chinach.

„Jest też wielu, no wiesz, przywódców rządowych, światowych przywódców, w tym szef [United Nations], wygłaszając przemówienie podczas ceremonii otwarcia, „Wang powiedział.” To sposób na pokazanie, że wszyscy ci narodowi dygnitarze przyjeżdżają tutaj, aby pogratulować otwarcia igrzysk. Oczywiście wykorzystuje grę do legitymizacji swojej polityki. Nie ma co do tego wątpliwości.”

Peter Aitken z Fox News przyczynił się do powstania tego raportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *