Biden obiecuje 1 miliard dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego podczas ostatniego dnia trasy na Bliskim Wschodzie

Prezydent ogłosi również, że przywódcy Arabów z Zatoki Perskiej zobowiązują się do 3 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat na projekty, które są zgodne z globalną infrastrukturą i inwestycjami.

Biden odbył kilka spotkań dwustronnych z przywódcami Iraku, Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a w sobotę zaplanowano udział w szczycie GCC+ 3. GCC+ 3 jest sojuszem Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) – Arabia Saudyjska, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Bahrajn i Oman – Egipt, Irak i Jordania.

W ostatnich latach duża część regionu pogrążyła się w chaosie gospodarczym, pogorszonym przez pandemię. Rosyjska inwazja na Ukrainę i zamrożenie przez Moskwę ogromnego eksportu pszenicy z Ukrainy zepchnęły znaczną część Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej na skraj powszechnego braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział dziennikarzom w piątek, że „Biden będzie mówił na swoich spotkaniach o szerokim zakresie tematów, od bezpieczeństwa po gospodarkę, integrację regionalną, współpracę w wielkich globalnych wyzwaniach naszych czasów, prawa człowieka i siłę rzecznictwo.” Wartości Ameryki i osobiste priorytety prezydenta”.

Powiedział, że podróż do Izraela i Arabii Saudyjskiej pokazuje, że „Stany Zjednoczone od dawna mocno trzymają flagę w tym regionie” i że nie powinno się pozwolić Chinom czy Rosji wypełnić próżni przywódczej. Nadchodzi rok po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały wszystkie wojska amerykańskie z Afganistanu, kończąc 20-letnią wojnę z krajem na Bliskim Wschodzie.

Szczególnie bacznie obserwowana była wizyta Bidena w Arabii Saudyjskiej. Prezydent ogłosił w piątek kilka nowych kolaboracji mających na celu przekształcenie relacji amerykańsko-saudyjskich, ale Jego związek z księciem Mohammedem bin Salmanem Przyciągnął wiele uwagi.

W zeszłym roku Stany Zjednoczone opublikowały raport wywiadu, w którym twierdzi się, że bin Salman zatwierdził zabójstwo saudyjskiego dziennikarza i felietonisty Washington Post, Jamala Khashoggi. Mimo że kiedyś obiecał uczynić Arabię ​​Saudyjską „pariasem” na światowej scenie, Biden wpadł na księcia koronnego, kiedy powitał go w Dżuddzie przed ich spotkaniami. Koledzy Demokraci i inni nazwali ten gest zbyt przyjaznym i stwierdzili, że jest to zły przekaz.

READ  WYŁĄCZNIE: Generalny inspektor DHS wiedział o brakujących tekstach Secret Service kilka miesięcy wcześniej niż wcześniej wiedziano

Rozmawiając później z dziennikarzami, Biden powiedział, że bezpośrednio odniósł się do morderstwa Khashoggiego z bin Salmanem i że wierzy, że odpowiedzialny jest książę koronny.

Spotkał się z saudyjską odpowiedzią, według źródła zaznajomionego z tą sprawą. Książę koronny, de facto władca królestwa, powiedział Bidenowi, że każda próba narzucenia wartości innemu krajowi jest postrzegana jako kontrproduktywna dla relacji. Zauważył, że w więzieniu Abu Ghraib w Iraku miały miejsce incydenty, które źle odbijają się na Stanach Zjednoczonych, w tym znęcanie się nad więźniami przez amerykańskich żołnierzy.

Źródło podało również, że reakcja USA na niedawne zabójstwo Al Jazeery Shireen Abu Aghle na Zachodnim Brzegu i krytykę ze strony rodziny Abu Aghle zostały spowodowane przez stronę saudyjską.

Wyżsi urzędnicy administracji w sobotę bronili wyjazdu jako okazji do wyrażenia obaw dotyczących praw królestwa z saudyjskim księciem koronnym. „Będzie to przeszkodą, jeśli prezydent nie przyjedzie do regionu i jeśli nie będzie przygotowany do zgłaszania problemów praw człowieka z zagranicznymi przywódcami na całym świecie” – powiedział urzędnik.

Biden przybył do Dżuddy, aby rozwiązać jeden ze swoich głównych problemów politycznych w kraju – gwałtownie rosnące ceny gazu – jako dyplomata na Bliskim Wschodzie z Arabią Saudyjską. Znalezione razem w kilku fragmentach Mógłby podjąć kroki w celu obniżenia cen, które wywierają presję na miliony Amerykanów.

Ale urzędnicy Białego Domu powiedzieli, że prezydent nie wróci do Waszyngtonu w sobotę z widocznym wzrostem wydobycia ropy. Wzrost jest oczekiwany w nadchodzących miesiącach – dzięki zwiększeniu produkcji kartelu OPEC+ na sierpniowym posiedzeniu.

„To zajmie trochę czasu” – powiedział jeden z urzędników w odpowiedzi na pytanie w sobotę o możliwość zawarcia długo oczekiwanej domyślnej umowy saudyjsko-izraelskiej.

Administracja Bidena spędziła miesiące próbując sformalizować umowy dotyczące bezpieczeństwa i gospodarki między Arabią Saudyjską a Izraelem, starając się przygotować grunt pod normalizację obu krajów.

READ  Pacjenci Govt-19 umierają w tym szpitalu „w tempie, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy” – dotyczy to pracowników służby zdrowia

Uważa się, że Rijad ma tajne powiązania z Izraelem, ale jeszcze oficjalnie nie ujawnił tych powiązań dyplomatycznych. W 2020 roku ówczesny premier Izraela Benjamin Netanjahu podobno poleciał do Arabii Saudyjskiej na tajne spotkanie z de facto przywódcą królestwa, księciem Mohammedem bin Salmanem – twierdzeniu, któremu odrzucili czołowi dyplomaci w Rijadzie.

Potencjalna normalizacja między Izraelem a Arabią Saudyjską została okrzyknięta „koronem ukoronowania” porozumień między państwem żydowskim a państwami arabskimi. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Maroko i Sudan znormalizowały stosunki z Izraelem w ramach porozumień kończących kadencję byłego prezydenta Donalda Trumpa w 2020 roku.

Phil Mattingly i Allie Malloy z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *