Biden obiecuje 1 miliard dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego podczas ostatniego dnia trasy na Bliskim Wschodzie

Prezydent ogłosi również, że przywódcy Arabów z Zatoki Perskiej zobowiązują się do 3 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat na projekty, które są zgodne z globalną infrastrukturą i inwestycjami.

Biden odbył kilka spotkań dwustronnych z przywódcami Iraku, Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a w sobotę zaplanowano udział w szczycie GCC+ 3. GCC+ 3 jest sojuszem Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) – Arabia Saudyjska, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Bahrajn i Oman – Egipt, Irak i Jordania.

W ostatnich latach duża część regionu pogrążyła się w chaosie gospodarczym, pogorszonym przez pandemię. Rosyjska inwazja na Ukrainę i zamrożenie przez Moskwę ogromnego eksportu pszenicy z Ukrainy zepchnęły znaczną część Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej na skraj powszechnego braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział dziennikarzom w piątek, że „Biden będzie mówił na swoich spotkaniach o szerokim zakresie tematów, od bezpieczeństwa po gospodarkę, integrację regionalną, współpracę w wielkich globalnych wyzwaniach naszych czasów, prawa człowieka i siłę rzecznictwo.” Wartości Ameryki i osobiste priorytety prezydenta”.

Powiedział, że podróż do Izraela i Arabii Saudyjskiej pokazuje, że „Stany Zjednoczone od dawna mocno trzymają flagę w tym regionie” i że nie powinno się pozwolić Chinom czy Rosji wypełnić próżni przywódczej. Nadchodzi rok po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały wszystkie wojska amerykańskie z Afganistanu, kończąc 20-letnią wojnę z krajem na Bliskim Wschodzie.

Szczególnie bacznie obserwowana była wizyta Bidena w Arabii Saudyjskiej. Prezydent ogłosił w piątek kilka nowych kolaboracji mających na celu przekształcenie relacji amerykańsko-saudyjskich, ale Jego związek z księciem Mohammedem bin Salmanem Przyciągnął wiele uwagi.

W zeszłym roku Stany Zjednoczone opublikowały raport wywiadu, w którym twierdzi się, że bin Salman zatwierdził zabójstwo saudyjskiego dziennikarza i felietonisty Washington Post, Jamala Khashoggi. Mimo że kiedyś obiecał uczynić Arabię ​​Saudyjską „pariasem” na światowej scenie, Biden wpadł na księcia koronnego, kiedy powitał go w Dżuddzie przed ich spotkaniami. Koledzy Demokraci i inni nazwali ten gest zbyt przyjaznym i stwierdzili, że jest to zły przekaz.

READ  Billy Elish żartuje, że jest „zdeterminowany” do noszenia workowatych ubrań w swoim monologu „SNL”

Rozmawiając później z dziennikarzami, Biden powiedział, że bezpośrednio odniósł się do morderstwa Khashoggiego z bin Salmanem i że wierzy, że odpowiedzialny jest książę koronny.

Spotkał się z saudyjską odpowiedzią, według źródła zaznajomionego z tą sprawą. Książę koronny, de facto władca królestwa, powiedział Bidenowi, że każda próba narzucenia wartości innemu krajowi jest postrzegana jako kontrproduktywna dla relacji. Zauważył, że w więzieniu Abu Ghraib w Iraku miały miejsce incydenty, które źle odbijają się na Stanach Zjednoczonych, w tym znęcanie się nad więźniami przez amerykańskich żołnierzy.

Źródło podało również, że reakcja USA na niedawne zabójstwo Al Jazeery Shireen Abu Aghle na Zachodnim Brzegu i krytykę ze strony rodziny Abu Aghle zostały spowodowane przez stronę saudyjską.

Wyżsi urzędnicy administracji w sobotę bronili wyjazdu jako okazji do wyrażenia obaw dotyczących praw królestwa z saudyjskim księciem koronnym. „Będzie to przeszkodą, jeśli prezydent nie przyjedzie do regionu i jeśli nie będzie przygotowany do zgłaszania problemów praw człowieka z zagranicznymi przywódcami na całym świecie” – powiedział urzędnik.

Biden przybył do Dżuddy, aby rozwiązać jeden ze swoich głównych problemów politycznych w kraju – gwałtownie rosnące ceny gazu – jako dyplomata na Bliskim Wschodzie z Arabią Saudyjską. Znalezione razem w kilku fragmentach Mógłby podjąć kroki w celu obniżenia cen, które wywierają presję na miliony Amerykanów.

Ale urzędnicy Białego Domu powiedzieli, że prezydent nie wróci do Waszyngtonu w sobotę z widocznym wzrostem wydobycia ropy. Wzrost jest oczekiwany w nadchodzących miesiącach – dzięki zwiększeniu produkcji kartelu OPEC+ na sierpniowym posiedzeniu.

„To zajmie trochę czasu” – powiedział jeden z urzędników w odpowiedzi na pytanie w sobotę o możliwość zawarcia długo oczekiwanej domyślnej umowy saudyjsko-izraelskiej.

Administracja Bidena spędziła miesiące próbując sformalizować umowy dotyczące bezpieczeństwa i gospodarki między Arabią Saudyjską a Izraelem, starając się przygotować grunt pod normalizację obu krajów.

READ  Akcje chińskiego producenta pojazdów elektrycznych BYD spadły po tym, jak Warren Buffett obniżył ocenę akcji

Uważa się, że Rijad ma tajne powiązania z Izraelem, ale jeszcze oficjalnie nie ujawnił tych powiązań dyplomatycznych. W 2020 roku ówczesny premier Izraela Benjamin Netanjahu podobno poleciał do Arabii Saudyjskiej na tajne spotkanie z de facto przywódcą królestwa, księciem Mohammedem bin Salmanem – twierdzeniu, któremu odrzucili czołowi dyplomaci w Rijadzie.

Potencjalna normalizacja między Izraelem a Arabią Saudyjską została okrzyknięta „koronem ukoronowania” porozumień między państwem żydowskim a państwami arabskimi. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Maroko i Sudan znormalizowały stosunki z Izraelem w ramach porozumień kończących kadencję byłego prezydenta Donalda Trumpa w 2020 roku.

Phil Mattingly i Allie Malloy z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *