Wiadomości Bidena dzisiaj: Mohammed bin Salman odpowiada prezydentowi w sprawie zabójstwa Jamala Khashoggi

Biden mówi, że USA użyją siły jako „ostatniej deski ratunku”, aby zapobiec irańskiej broni jądrowej

Saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman uderzył prezydenta Joe Bidena, gdy stanął w obliczu morderstwa dziennikarza Jamala Khashoggi podczas kontrowersyjnego spotkania dwóch przywódców.

Źródło podało, że – w obliczu rozkazu zabicia saudyjskiego dysydenta i Washington Post Dziennikarz Khashoggi – Mohammed bin Salman poruszył dwa incydenty, które, jak powiedział, źle odbijają się na Stanach Zjednoczonych: złe traktowanie przez wojsko USA więźniów w irackim więzieniu Abu Ghraib oraz zabójstwo palestyńsko-amerykańskiej dziennikarki Shireen Abu Akle.

Biden powiedział dziennikarzom, że wywierał presję na Mohammeda bin Salmana z powodu „oburzającego” zabójstwa Khashoggi podczas szeroko zakrojonego spotkania wysokich rangą urzędników USA i Arabii Saudyjskiej.

Powiedział: „Wyraziłem swoją rację bardzo wyraźnie… że amerykański prezydent milczy w kwestii praw człowieka, co nie zgadza się z tym, kim jesteśmy i kim ja jestem”.

Nastąpiło to po tym, jak Biden znalazł się pod ostrzałem z powodu mężczyzny, który prawdopodobnie zlecił zamordowanie Khashoggiego.

Wyjazd prezydenta na Bliski Wschód kontynuowano również w sobotę spotkaniem z premierem Iraku Al-Kadhimi w Dżuddzie, gdzie omówiono dwustronne partnerstwo między dwoma krajami i ich determinację, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się ISIS.

1658002248

Mohammed bin Salman odpowiada Bidenowi amerykańską krytyką

Odpowiedź saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana na Joe Bidena została ujawniona przez amerykańskie kontrowersje, gdy prezydent USA skonfrontował się z nim w sprawie morderstwa dziennikarza Jamala Khashoggi.

Źródło zaznajomione z kontrowersyjnym spotkaniem dwóch przywódców w piątek powiedział: CNN Że książę koronny, znany jako MBS, zareagował podżeganiem do śmierci palestyńsko-amerykańskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh i incydentów, w których amerykańscy żołnierze znęcali się nad więźniami w więzieniu Abu Ghraib w Iraku.

Źródło podało, że Mohammed bin Salman powiedział Bidenowi, że te dwa incydenty źle wpłynęły na Stany Zjednoczone.

niezależnyRachel Sharp ma pełną historię:

1658000448

Iran nakłada sankcje na 61 Amerykanów, w tym Mike’a Pompeo

Iran nałożył nową rundę sankcji na 61 Amerykanów, w tym byłego sekretarza stanu Mike’a Pompeo, byłego prawnika Trumpa Rudy’ego Giulianiego i byłego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona.

W sobotę irańskie MSZ ogłosiło, że nałożyło sankcje na grupę Amerykanów, którzy wyrazili poparcie dla odłamu, Ludowej Organizacji Mudżahedinów Iranu.

W tym roku naród nałożył sankcje na ponad 70 więcej Amerykanów, ponieważ nadzieje na ożywienie porozumienia nuklearnego z 2015 roku wciąż słabną.

READ  Izrael Gaza: Operacja w Rafah nie przekracza amerykańskich czerwonych linii – Biały Dom

Prezydent Joe Biden dąży do ponownego zawarcia porozumienia nuklearnego, które zostało osiągnięte za administracji Obamy, zanim administracja Trumpa je zdemontowała.

Nowy zestaw sankcji został wydany tego samego dnia, w którym prezydent Joe Biden rozmawiał z grupą przywódców na Bliskim Wschodzie, mówiąc, że Iran nigdy nie miał broni jądrowej.

1657998648

Nierealistyczna polityka emisyjna saudyjskiego księcia korony doprowadzi do „bezprecedensowej” inflacji

Saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman powiedział, że „nierealistyczna” polityka emisyjna doprowadzi do „bezprecedensowej” inflacji, przy czym potrzebne będą większe inwestycje w paliwa kopalne i technologie czystej energii.

Mohammed bin Salman przemawiał w sobotę na posiedzeniu Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej na temat światowego popytu na ropę w związku z ciągłym wzrostem cen gazu.

Wskazał, że „przyjęcie nierealistycznej polityki redukcji emisji poprzez wykluczenie głównych źródeł energii doprowadzi w nadchodzących latach do bezprecedensowej inflacji, wzrostu cen energii, wzrostu bezrobocia i zaostrzenia poważnych problemów społecznych i bezpieczeństwa”.

Dodał, że „sytuacja geopolityczna” i pandemia oznaczają, że przejście na zrównoważone źródła energii wymaga „realistycznego i odpowiedzialnego” podejścia.

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak Biden powiedział dziennikarzom, że Mohammed bin Salman zgodził się na zwiększenie produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej – ruch, który obniżyłby ceny gazu dla Amerykanów – podczas ich kontrowersyjnego spotkania w piątek.

1657996848

Mohammed bin Salman mówi, że Arabia Saudyjska nie może wyprodukować więcej ropy

Mohammed bin Salman powiedział, że Arabia Saudyjska nie może znacząco zwiększyć wydobycia ropy, po tym, jak prezydent Joe Biden spotkał się z księciem koronnym w celu rozwiązania niezwykle wysokich cen gazu w Stanach Zjednoczonych.

Saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman powiedział w sobotę w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej, że jego bogaty w ropę kraj jest prawie na granicy wydobycia ropy i nie może produkować więcej niż 13 milionów baryłek dziennie.

Według amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej Arabia Saudyjska produkuje obecnie około 10,2 miliona baryłek ropy naftowej dziennie.

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak Biden powiedział dziennikarzom, że Mohammed bin Salman zgodził się na zwiększenie produkcji ropy – ruch, który obniżyłby ceny gazu dla Amerykanów – podczas ich kontrowersyjnego spotkania w piątek.

1657995232

Biden rozmawia z prezydentem Egiptu o bezpieczeństwie żywnościowym i dostawach energii

Prezydent Joe Biden rozmawiał o bezpieczeństwie żywnościowym i zakłóceniach energii z egipskim prezydentem Abdelem Fattahem al-Sisi, gdy po raz pierwszy spotkali się twarzą w twarz.

Obaj przywódcy spotkali się w sobotę w Dżuddzie, gdzie rozmawiali o zmianach klimatycznych, ożywieniu palestyńskiego procesu pokojowego i działaniu Wielkiej Tamy Odrodzenia w Etiopii.

Renesansowa zapora od lat znajduje się w centrum toczącej się konfrontacji między Egiptem a Etiopią.

READ  Imran Khan, były przywódca Pakistanu, oskarżony na podstawie ustawy o terroryzmie

Kair powiedział, że budowa ogromnej tamy na Nilu może ograniczyć dostęp do wody do Egiptu. Egipscy urzędnicy powiedzieli, że Sisi mówił o swoim pragnieniu osiągnięcia prawnie wiążącego porozumienia w sprawie działania tamy.

Biały Dom powiedział, że Biden pogratulował panu Sisi 27. prezydentury EgiptuDziesiąty Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 27) w Sharm el-Sheikh w listopadzie ubiegłego roku i jej rola w walce z kryzysem klimatycznym.

„Dwaj przywódcy potwierdzili poparcie swoich krajów dla Global Metan Pledge (GMP) i nowej GMP Energy Path, do której dołączył Egipt w sektorze ropy i gazu” – czytamy w oświadczeniu.

Dwaj przywódcy potwierdzili nowe partnerstwo USA-Egipt na rzecz adaptacji w Afryce, współprowadzone przez USA i Egipt, i skupili się na dostarczaniu konkretnych inicjatyw, które poprawiają jakość życia ludzi i pomagają budować odporność w obliczu zmieniającego się klimatu. Przywódcy zobowiązali się do jak najszybszego zwołania spotkania Wspólnej Grupy Roboczej ds. Klimatu USA-Egipt.”

Spotkanie oznacza dalszą odwilż w stosunkach między dwoma krajami po starciach dwóch przywódców w przeszłości w kwestiach praw człowieka.

Relacje zaczęły się poprawiać po tym, jak Egipt podjął starania o zawieszenie broni w Gazie w maju 2021 roku.

1657993248

Co się stało z Jamalem Khashoggim?

2 października 2018 r. Jamal Khashoggi – A Washington Post Dziennikarz i zdeklarowany krytyk rządu saudyjskiego – został zamordowany w konsulacie saudyjskim w Stambule.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że morderstwa dokonał zespół agentów wywiadu powiązanych z saudyjskim księciem Mohammedem bin Salmanem – znanym jako MBS – przed rozczłonkowaniem jego ciała piłą do kości.

Rząd saudyjski początkowo zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w zabójstwie, zanim stwierdził, że funkcjonariusze zabili go przez pomyłkę podczas próby ekstradycji do Arabii Saudyjskiej.

Amerykańskie agencje wywiadowcze doszły później do wniosku, że Mohammed bin Salman kazał go zabić.

Mohammed bin Salman zawsze zaprzeczał jakiejkolwiek odpowiedzialności – zaprzeczenie, którego nadal miał, gdy spotkał się twarzą w twarz z prezydentem Joe Bidenem w piątek.

1657991427

Amerykański prawnik, który bronił Khashoggi jest przetrzymywany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Amerykański prawnik, który bronił zamordowanego dziennikarza Jamala Khashoggiego, został zatrzymany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, co wywołało dalsze kontrowersje związane z podróżą prezydenta Joe Bidena na Bliski Wschód.

Według organizacji Democracy in the Arab World Now (DAWN) Asim Ghafoor, obywatel USA i prawnik z Wirginii, został aresztowany na lotnisku w Dubaju w czwartek, gdy jechał do Stambułu na rodzinny ślub.

Organizacja praw człowieka poinformowała, że ​​pan Ghafoor jest obecnie przetrzymywany w areszcie w Abu Zabi pod zarzutem skazania zaocznie za pranie brudnych pieniędzy.

Dawn powiedziała w piątkowym oświadczeniu, że pan Ghafoor nie miał wcześniejszej wiedzy na temat jakichkolwiek przekonań.

READ  Asiana Airlines: Pasażer został aresztowany za otwarcie drzwi samolotu podczas lotu do Korei Południowej

niezależnyRachel Sharp ma pełną historię:

1657989627

ICYMI: Kontrowersyjna krytyka Bidena z Mohammedem bin Salmanem

Prezydent Joe Biden znalazł się pod ostrzałem w piątek, kiedy kamera uchwyciła go, jak witał saudyjskiego księcia korony nieformalną pięścią.

Amerykański wywiad ustalił, że książę koronny Mohammed bin Salman – znany również jako MBS – był odpowiedzialny za zlecenie zabójstwa dziennikarza Jamala Khashoggi.

Obejrzyjcie zawstydzające spotkanie Bidena i Mohammeda bin Salmana poniżej:

Joe Biden skacze pięścią saudyjskiego następcy tronu po tym, jak przysiągł, że uczyni go „wyrzutkiem”

1657987827

Biden pozuje do „rodzinnego zdjęcia” z saudyjskim księciem koronnym

Prezydent Joe Biden pozował do „rodzinnego zdjęcia” z saudyjskim księciem koronnym, kilka godzin po tym, jak dwaj mężczyźni wymienili ostre słowa w sprawie morderstwa dziennikarza Jamala Khashoggi.

Zdjęcia przedstawiają prezydenta wraz z księciem Mohammedem bin Salmanem wraz z innymi przywódcami z Bliskiego Wschodu w sobotę, ostatni dzień jego czterodniowej podróży do regionu.

Jak widać na zdjęciach: Król Bahrajnu Hamad bin Isa bin Salman Al Khalifa. Prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi. król Jordanii Abdullah II; Emir Kataru Szejk Tamim bin Hamad Al Thani. Kuwejcki następca tronu Mishaal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah. Premier Iraku Mustafa Al-Kadhimi. Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan oraz Asaad bin Tariq Al Said, specjalny przedstawiciel sułtana Omanu.

Tak zwane „rodzinne zdjęcie” pojawia się po piątkowym spotkaniu Bidena i MSB, w którym prezydent USA powiedział, że konfrontował się z saudyjskim księciem koronnym w sprawie jego roli w morderstwie Khashoggi.

Samo spotkanie było źródłem kontrowersji, zwłaszcza biorąc pod uwagę komentarze Bidena podczas wyścigu w Białym Domu w 2020 roku, że uczyni z Arabii Saudyjskiej „pariasa”.

Prezydent natychmiast wywołał reakcję, kiedy powitał MSB przyjazną pięścią na początku spotkania.

Prezydent Joe Biden stoi ramię w ramię z MSB

(Agencja Ochrony Środowiska)

1657986624

Biden opuszcza Arabię ​​Saudyjską i kończy swoją kontrowersyjną podróż

Prezydent Joe Biden opuścił Arabię ​​Saudyjską w sobotę na zakończenie swojej kontrowersyjnej podróży na Bliski Wschód.

Prezydent pomachał ręką, wchodząc na pokład Air Force One na międzynarodowym lotnisku im. Króla Abdulaziza w Dżuddzie.

Prezydent USA Joe Biden wchodzi na pokład Air Force One

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *