Podczas szczytu wznowienia Biden przedstawił nowy plan gospodarczy dla Ameryki Łacińskiej

LOS ANGELES, 8 czerwca (Reuters) – Prezydent Joe Biden ogłosił w środę nowe partnerstwo gospodarcze USA z Ameryką Łacińską, mające na celu przeciwdziałanie rosnącym wpływom Chin.

Biden, który był gospodarzem szczytu USA w Los Angeles, starał się uspokoić zebranych przywódców o zaangażowaniu jego administracji w regionie, pomimo obaw, że Waszyngton może czasami próbować dyktować sytuację swoim biedniejszym południowym sąsiadom.

Po wycofaniu się Fidena z Kuby, Wenezueli i Nikaragui liczba wizytujących głów państw i szefów rządów spadła do 21, co skłoniło meksykańskiego prezydenta Andresa Manuela Lpeza Obradora i kilku innych przywódców do trzymania się z dala od protestów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Chcemy inwestować w budowanie naszych przedsiębiorstw, które są zrównoważone i charakteryzują się bardzo elastycznymi, bezpiecznymi i stabilnymi łańcuchami dostaw” – powiedział Biden podczas ceremonii otwarcia wystawy.

Biden stara się przedstawić kraje Ameryki Łacińskiej jako alternatywę dla Chin, co wymaga większego zaangażowania gospodarczego USA, w tym większych inwestycji i budowania istniejących umów handlowych.

Jednak jego „Amerykańskie partnerstwo na rzecz dobrobytu gospodarczego” nadal wydaje się być aktywne, przestając zapewniać ulgi celne, a według dyrektora wyższego szczebla początkowo Stany Zjednoczone Umowy handlowe. Oczekuje się, że negocjacje rozpoczną się wczesną jesienią, dodał urzędnik.

Biden przedstawił swój plan podczas rozpoczynania szczytu, który posłuży jako platforma dla przywództwa USA do ożywienia gospodarek Ameryki Łacińskiej i rozwiązania problemu rekordowego poziomu nielegalnej migracji wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Ale jego program został podważony przez częściowy bojkot przywódców zdenerwowanych decyzją Waszyngtonu o odcięciu od głównych lewicowych rywali w regionie.

W rezultacie, gdy odwiedzający go dygnitarze szli jeden po drugim po czerwonym dywanie w otoczeniu wojskowej gwardii honorowej, Biden witał większą niż zwykle grupę ministrów spraw zagranicznych zasiadających za swoich przywódców narodowych.

READ  Wyniki Comcast (CMCSA) w czwartym kwartale 2023 r

Urzędnicy amerykańscy mają nadzieję, że szczyt i wspólne spotkanie kadry kierowniczej doprowadzą do ściślejszej współpracy, ponieważ rządy walczą z większą liczbą prac inflacyjnych, aby przybliżyć rozszerzone łańcuchy dostaw epidemii COVID-19 do domu.

Biden wykorzystał również swoje przemówienie do podglądu ogłoszenia o szczycie w piątek, które nazwał „wspaniałym, zintegrowanym nowym podejściem” ze wspólną odpowiedzialnością na całej półkuli. Ale podał kilka szczegółów.

Nawet gdy Biden zajmuje się priorytetami, takimi jak masowe ostrzały, wysoka inflacja i wojna na Ukrainie, amerykański urzędnik stara się wywrzeć nacisk na konkurencyjne cele administracji przeciwko Chinom poprzez zawarcie nowego sojuszu dla regionu.

Plan USA polega na ożywieniu amerykańskiego Międzystanowego Banku Rozwoju i stworzeniu miejsc pracy dla czystej energii.

Mimo to administracja wydawała się działać ostrożnie, ponieważ inicjatywa promowania miejsc pracy za granicą może zostać narzucona przez protekcjonistów amerykańskich.

Wyzwanie Chin

Wyzwanie, przed którym stoją Chiny, jest wyraźnie kluczową koncepcją.

Odkąd Biden objął urząd w styczniu 2021 r., Chiny zwiększyły lukę handlową w stosunku do Stanów Zjednoczonych w dużej części Ameryki Łacińskiej.

Ekskluzywna analiza Reutera danych handlowych ONZ za lata 2015-2021 pokazuje, że poza Meksykiem Chiny, wiodący partner handlowy Stanów Zjednoczonych, przewyższały Stany Zjednoczone w Ameryce Łacińskiej i zwiększyły swoje korzyści w zeszłym roku. Czytaj więcej

„Najlepszą alternatywą dla chińskiej infiltracji regionu jest zapewnienie, że przedstawimy naszą własną wizję regionu pod względem ekonomicznym” – powiedział dyrektor.

Doradcy Bidena zaprojektowali szczyt jako okazję dla Stanów Zjednoczonych do umocnienia swojego przywództwa w Ameryce Łacińskiej po latach porównawczego bojkotu za jego poprzednika, Donalda Trumpa.

Ale napięcia dyplomatyczne otworzyły się w tym tygodniu, kiedy Waszyngton postanowił nie zapraszać trzech krajów, które, jak mówią, naruszają prawa człowieka i wartości demokratyczne.

READ  Raport: Apple przygotowuje się do uruchomienia „powodzi” nowych urządzeń tej jesieni

Odrzucając apel o zaproszenie wszystkich narodów, Lopez Obrador powiedział, że jest rozproszony i odciągnięty od celów administracji USA i regionalnych podziałów.

Jake Sullivan, doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział dziennikarzom, że nieobecność niektórych przywódców odzwierciedla ich własne „wyjątkowe decyzje” i że nadal pozostaje wiele do zrobienia.

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel powiedział, że Stany Zjednoczone nie mają „autorytetu moralnego” do wykładania o demokracji i podziękował Lopezowi Obradorowi za jego „jedność”.

Przywódcy Gwatemali i Hondurasu, dwóch krajów, które wysyłają więcej imigrantów do Stanów Zjednoczonych, zostali w domach i zadawali pytania o znaczenie zbliżającej się Wspólnej Deklaracji Migracyjnej.

Jednak przywódcy z ponad 20 krajów, w tym Kanady, Brazylii i Argentyny, biorą udział w goszczonym przez Stany Zjednoczone szczycie po raz pierwszy od sesji inauguracyjnej w 1994 roku.

Biden przeprowadzi w czwartek rozmowy z prezydentem Brazylii Jairem Bolzano na temat zmian klimatycznych i tematu „otwartych, przejrzystych i demokratycznych wyborów w Brazylii”. Czytaj więcej

Populista Bolsanaro Trumpa, który miał zimne relacje z Bidenem, wzbudził wątpliwości co do systemu głosowania w Brazylii przed październikowymi wyborami, a sondaże pokazują, że przegrał z lewicowym rywalem Luisem Inacio Lulą da Silvą.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Trevora Hunnicutta, Dainy Beth Solomon, Matta Spetalnicka, Dave’a Grahama, Humeyry Pamuka; Dodatkowy raport Jeffa Masona, Steve’a Hollanda i Dave’a Sherwooda; Napisane przez Matta Spadelnicka i Dave’a Grahama; Montaż przez Grand McCauley i Richard Bullin

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *