Bad Bunny: Recenzja Un Verano Sin Ti – dlatego jest największą gwiazdą popu na świecie | zły królik

jaf ty Google Bad Bunny – AKA 28-letni Portorykańczyk Benito Ocasio – Jedna z sugestii z wyszukiwarki to pytanie: „Dlaczego Bad Bunny jest taki duży?” To trafne pytanie, zwłaszcza po tej stronie Atlantyku, gdzie wciąż jest postacią z marginesu z głównym singlem Mia Helped by Drake z 2018 roku. Mimo to mógłby nazwać siebie największą gwiazdą popu na świecie: był Najczęściej streamowany wykonawca na Spotify Zarówno w 2020, jak i 2021 roku wygenerowała 17,4 mld przepływów w ciągu dwóch lat. W Stanach jest ogromny w skali historycznej: pierwszy artysta, który znalazł się na szczycie listy Billboard z całkowicie hiszpańskojęzycznym albumem, El Último Tour Del Mundo. Niedawno ogłoszono, że zagra główną rolę w nadchodzącym filmie Marvela o zapaśniku El Muerto, którego maska ​​daje mu nadprzyrodzone moce; Wcześniej pojawi się u boku Brada Pitta w filmie akcji o nazwie Bullet Train.

To rodzaj sukcesu, który nadaje się do wielkich wypowiedzi. El ltimo Tour Del Mundo był trzecim albumem, który wydał w 2020 roku (debiutancki album YHLQMDLG był najwyżej notowanym całkowicie hiszpańskim albumem w historii USA, dopóki nie pobił własnego rekordu). Un Verano Sin Ti ma 23 utwory i trwa prawie półtorej godziny. Według autora ma on funkcjonować jak mixtape, grający w tle, podczas gdy ludzie bawią się na plaży lub przy basenie (jego tytuł tłumaczy się jako Lato bez ciebie).

Podobnie jak w przypadku El Último Tour Del Mundo, produkcja odbywa się wewnętrznie – nie należy się tego rodzaju sławnym producentom, których nazwiska pojawiają się oczywiście na każdym większym albumie pop – a gościnne gwiazdy są w całości zaczerpnięte z łaciny. Amerykański świat muzyczny, w tym kolumbijski duet „Drug Cumbia” Bomba Estero i niezależny zespół Marias z Los Angeles oraz grupa portorykańskich raperów i piosenkarzy. Dlaczego potrzebujesz gwiezdnej mocy Cardi B lub Dua Lipa, aby pomóc Ci przejść, kiedy już to zrobiłeś na wielką skalę?

READ  Jeremy Renner doznał „tępego urazu klatki piersiowej”, który wymagał drugiej operacji z powodu „rozległych” obrażeń

Od psychodelicznej cumbii po indie pop, niesamowitą rzeczą w Un Verano Sin Ti, która wykracza poza absolutną długość, jest sceniczna ścieżka, którą podąża, aby utrzymać swoją pozycję dominacji nad światem. Na pewno są momenty, kiedy album wydaje się być w obiegu. Moscow Mule to piękna piosenka ze słonecznym nastrojem – nie po raz ostatni na albumie, próba wyczarowania nadmorskiej atmosfery rozciąga się na dźwięk mew – ale jej mieszanka rytmów reggaeton i wokali AutoTuned brzmi zbyt znajomo, nie niezależnie od tego, w jakim języku jest śpiewany. Podobnie Dos Mil 16, piosenka ponad rytmem werbla. Ale ten moment zdarza się rzadziej, niż można by się spodziewać – i zwykle następuje po nim wtargnięcie w znacznie inny obszar.

Za Moscow Mule jest Después de la Playa, mambo twist, które brzmi jak żywy dźwięk. Wsparcie na Otro Atardecer wygląda tak, jakby Vampire Weekend bawiło się pod wodą. Główny producent albumu, Marco „Mag” Borrero, wydaje się mieć słabość do dźwięków, które czują się niespokojne na nogach, skręcają się i rozstrajają; Andrea może być jednym z najlepszych utworów reggae, kuszącym rytmami niekończącymi się warstwami zaskakującego strojenia. Tymczasem Tití Me Preguntó zmienia się w dembow, szalony podgatunek muzyczny znany na Dominikanie.

Niektóre utwory wydają się być w swoim własnym, dziwnym muzycznym świecie. Jedna trzecia El Apagón poświęcona jest przytłumionym, przytłumionym głosom, śpiewowi i perkusji, zanim niespodziewanie pojawienie się niepokojącej melodii zamieni ją w swojski utwór w środku nocy. Potem atmosfera znów się zmienia: dominuje kobiecy głos, urządzenia elektroniczne miękną i na kilka godzin dominują nastroje. Wszystko to ciasno w trzy minuty. Na jej końcu słuchacz zostaje osadzony w miejscu zupełnie innym od tego, w którym zaczął.

READ  Oto jak oglądać nową serię Cena o wielkich złoczyńcach WWE (i Miz też)

Nie wszystko tutaj jest tak fajne, jak większość 23-utworowych albumów, Un Verano Sin Ti mógł użyć prostego ruchu. Ale kiedy osiąga szczyty, zaskakuje cię brak zainteresowania nim w Wielkiej Brytanii zły królik. Dlaczego nie chcesz, aby muzyka pop była tak kreatywna i niesamowita jak ta? Frustrujący wniosek jest taki, że ma to związek z tradycyjną arogancją, która sprawia, że ​​na nowym terytorium prawie wszystko jest niedoceniane w języku angielskim; W Stanach Zjednoczonych 41 milionów ludzi mówi po hiszpańsku i jest to język będący częścią eteru codziennego życia, którego wyraźnie nie ma w Wielkiej Brytanii. Un Verano Sin Ti może zmienić opinie ludzi – choć gdyby tak się nie stało, można by podejrzewać, że Bad Bunny straci dużo snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *