Bardzo pracowity rok SpaceX trwa nadal, gdy astronauci lądują

Załoga tej misji nazywa się Załoga 3Opuścił Międzynarodową Stację Kosmiczną we wczesnych godzinach czwartkowego ranka i spędził ponad 20 godzin na locie po orbicie na pokładzie kapsuły o szerokości 13 stóp, po czym wrócił do atmosfery i zeskoczył ze spadochronem do swojego wodnego lądowania.

Czterej astronauci misji Crew-3 to Raja Chari z NASA, Tom Marshburn i Kayla Baron, a także niemiecki astronauta Matthias Maurer.

Po tym, jak kapsuła wylądowała bezpiecznie, kołysząc się w górę iw dół Zatoki Meksykańskiej u wybrzeży Florydy, Shari powiedziała kontroli misji: „Dzięki, że pozwoliłeś nam latać”. [Crew Dragon] Wytrzymałość w podróży wymuszeń.”

„Nie mogę się doczekać, aby w przyszłości zobaczyć więcej lotów wytrzymałościowych” – powiedział, używając nazwy „Endurance” nadanej kapsule Crew-3. „To była wspaniała podróż. Podobała mi się praca z zespołem NASA i SpaceX. Dziękuję za bezpieczne dowiezienie nas na stację kosmiczną iz powrotem”.

Będzie to oznaczało zakończenie trzeciej misji operacyjnej SpaceX na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którą firma przeprowadziła we współpracy z NASA.

SpaceX miało burzliwy miesiąc działalności. Zaczęło się od wystrzelenia specjalnej misji AX-1 na Międzynarodową Stację Kosmiczną 8 kwietnia, a firma sprowadziła tę załogę do domu dopiero w zeszłym tygodniu. Następnie SpaceX wystrzelił astronautów Crew-4, którzy zastąpią astronautów Crew-3 w załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w ubiegłą środę, po czym natychmiast rozpoczął przygotowania do powrotu Crew-3. Tymczasem rakieta firmy Falcon 9 wystrzeliła satelity na orbitę, w tym partię własnego satelity internetowego Starlink, zaledwie w zeszły piątek.

SpaceX ma już na swoim koncie 17 startów w 2022 roku, co stanowi pierwsze pięć miesięcy najbardziej pracowitego roku w historii SpaceX. I więcej jest w drodze, a dwie kolejne operacje Starlink mają zostać uruchomione w ciągu najbliższych pięciu dni. Pierwszy wystartował w piątek rano, zaledwie pięć godzin po karabinie maszynowym Crew-3.

READ  Nadal istnieją wyzwania związane z wysłaniem astronautów na Księżyc; NASA ponownie przesuwa datę startu

Program Crew Dragon SpaceX miał na celu sprowadzenie astronautów z powrotem do Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy od czasu wycofania programu wahadłowców kosmicznych NASA w 2011 roku, co pozwoliło NASA utrzymać całą stację kosmiczną z własnymi astronautami, a także astronautami z partnerskich agencji kosmicznych, takich jak NASA Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Zanim Crew Dragon wszedł do służby w 2020 roku, NASA polegała na rosyjskim statku kosmicznym Sojuz do przewożenia załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *