Badanie wykazało, że cyrkulacja atlantycka zbliża się do „niszczycielskiego” punktu krytycznego Oceany

Badania wykazały, że ruch Oceanu Atlantyckiego zmierza w stronę punktu krytycznego, który stanowi „złą wiadomość dla systemu klimatycznego i ludzkości”.

Naukowcy, którzy przeprowadzili badania, stwierdzili, że byli zszokowani spodziewaną szybkością zapadnięcia się po osiągnięciu tego punktu, chociaż stwierdzili, że nie można jeszcze przewidzieć, jak szybko to nastąpi.

Wykorzystując modele komputerowe i wcześniejsze dane, badacze opracowali wskaźnik wczesnego ostrzegania o załamaniu się Atlantyckiej Cyrkulacji Wywracającej (Amoc), rozległego systemu prądów oceanicznych, który jest kluczowym elementem regulacji globalnego klimatu.

Odkryli, że AMOC jest już na dobrej drodze do gwałtownej transformacji, która nie miała miejsca od ponad 10 000 lat i która będzie miała tragiczne skutki dla dużych części świata.

AMOC, który obejmuje część Prądu Zatokowego i inne silne prądy, to morski przenośnik taśmowy przenoszący ciepło, węgiel i składniki odżywcze z tropików w stronę koła podbiegunowego. Gdzie ochładza się i opada w głębiny oceanu. To ubijanie pomaga rozprowadzać energię po Ziemi i łagodzi skutki globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka.

Rysunek Amoka

Jednak system ulega erozji w wyniku szybszego niż oczekiwano topnienia lodowców i pokryw lodowych Arktyki, wlewania świeżej wody do morza i utrudniania tonięcia bardziej słonych, cieplejszych wód z południa.

Jak wynika z poprzednich badań, które wzbudziły spekulacje na temat zbliżającego się załamania, akcje AMOC spadły o 15% od 1950 r. i znajdują się w najsłabszym punkcie od ponad tysiąca lat.

Jak dotąd nie ma zgody co do tego, jak niebezpieczne jest to zjawisko. W jednym badaniu przeprowadzonym w zeszłym roku, opartym na zmianach temperatury powierzchni morza, Zaznaczył, że punkt zwrotny może nastąpić pomiędzy 2025 a 2095 rokiem. Ale, Brytyjskie Biuro Meteorologiczne stwierdziło, że duże i szybkie zmiany w AMOC są „wyjątkowo mało prawdopodobne”. W 21 wieku.

nowy papier, Opublikowano w Science Advances, wkroczył na nowe szlaki, szukając znaków ostrzegawczych dotyczących poziomów zasolenia w południowej części Oceanu Atlantyckiego, między Kapsztadem a Buenos Aires. Symulując zmiany na przestrzeni 2000 lat w komputerowych modelach globalnego klimatu, odkryła, że ​​powolny spadek może prowadzić do nagłego załamania w ciągu mniej niż 100 lat, z katastrofalnymi konsekwencjami.

READ  Niestabilność na początku Układu Słonecznego – implikacje dla tajemniczej „Planety 9”

Gazeta stwierdziła, że ​​wyniki dostarczyły „jasnej odpowiedzi” na temat tego, czy tak nagła zmiana jest możliwa: „To zła wiadomość dla systemu klimatycznego i ludzkości, ponieważ do tej pory można było pomyśleć, że napiwki AMOC to tylko koncepcja teoretyczna i że napiwki zniknie.” „Po rozważeniu kompletnego systemu grzewczego ze wszystkimi dodatkowymi informacjami zwrotnymi.”

Określiła także niektóre konsekwencje upadku AMOC. Poziom mórz na Oceanie Atlantyckim w niektórych obszarach podniesie się o jeden metr, zatapiając wiele przybrzeżnych miast. W Amazonii odwrócą się pory mokre i suche, potencjalnie powodując, że i tak już wrażliwy las deszczowy przekroczy punkt krytyczny. Temperatury na całym świecie będą się wahać w sposób nieregularny. Na półkuli południowej zrobi się cieplej. Europa znacznie się ochłodzi, a opady zmniejszą się. Choć może to brzmieć atrakcyjnie w porównaniu z obecnym trendem grzewczym, zmiany będą zachodzić dziesięć razy szybciej niż obecnie, przez co adaptacja będzie prawie niemożliwa.

„Zaskoczyło nas tempo, w jakim dochodzi do wyrzucania much” – powiedział główny autor badania, René van Westen z Uniwersytetu w Utrechcie. „To byłoby druzgocące”.

Powiedział, że nie ma jeszcze wystarczających danych, aby określić, czy stanie się to w przyszłym roku, czy w następnym stuleciu, ale kiedy to nastąpi, Nieodwracalne zmiany w ludzkich osiach czasu.

Tymczasem kierunek podróży niewątpliwie zmierza w niepokojącym kierunku.

„Zbliżamy się do tego. To trochę przerażające” – powiedział Van Westen. „Musimy poważnie potraktować zmiany klimatyczne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *