Baidu przedstawia autonomiczny pojazd bez kierownicy

PEKIN (Reuters) – Chiński gigant wyszukiwarek Baidu zaprezentował w czwartek swój nowy samojezdny samochód ze zdejmowaną kierownicą, z planami wykorzystania go do obsługi robotyki w Chinach w przyszłym roku.

Baidu powiedział w oświadczeniu, że koszt jednostkowy nowego modelu zostanie obniżony do 250 000 juanów (37 031,55 USD), w porównaniu do 480 000 juanów dla poprzedniej generacji.

„Ta ogromna redukcja kosztów umożliwi nam rozmieszczenie dziesiątek tysięcy pojazdów w całych Chinach” – powiedział Robin Li, dyrektor generalny Baidu na konferencji Baidu World. Taksówka dzisiaj.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Nowy pojazd będzie miał autonomiczne funkcje poziomu 4, które nie wymagają interwencji człowieka, z 8 pokrywami i 12 kamerami wzdłuż pojazdu. Lidary to systemy wykrywania, podobne do radarów, które wykorzystują pulsujące światło laserowe zamiast fal radiowych.

Firma nie ujawniła producenta nowego modelu.

Tesla (TSLA.O) Dyrektor generalny Elon Musk powiedział na konferencji z inwestorami w kwietniu, że firma zamierza rozpocząć masową produkcję swojej robotycznej taksówki bez kierownicy i pedałów w 2024 roku i przewidział, że przejażdżka Robotaxy będzie kosztować mniej niż bilet autobusowy.

Alfabet Korporacja (GOOGL.O) Waymo zaprezentowało również w zeszłym roku bezkołową robotykę, mówiąc, że planuje wprowadzić swoje „w pełni autonomiczne pojazdy” w USA w nadchodzących latach.

Jednak producenci samochodów i firmy technologiczne na całym świecie wciąż czekają na gesty organów regulacyjnych, aby wdrożyć takie pojazdy w prawdziwym świecie.

Na konferencji wiceprezes Baidu, Li Chenwu, powiedział, że po zatwierdzeniu przez chińskie władze samochód wyjedzie na drogi bez kierownicy, dodając, że zdolność prowadzenia nowego AV Baidu może dorównać zdolnościom wykwalifikowanego kierowcy z ponad 20-letnim stażem. doświadczenie.

Baidu, który uruchomił założoną w 2017 roku autonomiczną jednostkę napędową Apollo, jest jedną z wielu firm w Chinach, które dążą do urzeczywistnienia powszechnego korzystania z pojazdów autonomicznych.

READ  Firmy czynią rok 2024 rokiem redukcji kosztów

Jednym z jego konkurentów w tej dziedzinie jest Pony.ai, napędzany przez Toyota Motor (7203.T) i WeRide, który otrzymał inwestycję od Nissan Motor (7201.T) Guangzhou Auto Group (601238.SS).

Apollo Go, usługa robotyki Baidu, od czasu jej uruchomienia w 2020 r. napędzała ponad milion osób w 10 chińskich miastach, a Baidu powiedział w kwietniu, że otrzymał zezwolenia na rozmieszczanie bez ludzi robotów do siedzenia kierowcy na otwartych drogach w Pekinie.

(jeden dolar = 6,7510 chińskiego juana)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie Yingji Yang i Brendy Goh Montaż przez Chizuo Nomiyama i Stephena Coatesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *