Bank of America płaci ponad 250 milionów dolarów niezamówionych opłat i innych spraw sądowych

11 lipca (Reuters) – We wtorek Bank of America zgodził się zapłacić 250 mln USD grzywny i odszkodowania w celu uregulowania roszczeń, które bank systematycznie dwukrotnie obciążał klientów, wstrzymywał obiecane przywileje związane z kartami kredytowymi i otwierał rachunki bez zgody klienta.

Bank of America zgodził się zapłacić 100 milionów dolarów odszkodowania poszkodowanym konsumentom i kolejne 150 milionów dolarów kary cywilnej po tym, jak Biuro Ochrony Finansów Konsumentów (CFPB) i Office of the Comptroller of the Currency (OCC) stwierdziły, że bank naruszył szereg przepisów począwszy od 2012 r.

Bank of America zarobił setki milionów dolarów, pobierając wiele opłat od klientów, którzy nie mieli wystarczających środków na swoich rachunkach od lutego 2018 r. do lutego 2022 r. Konsumenci nie mogli rozsądnie oczekiwać ani rozumieć, że tak by zrobili. zostanie obciążony opłatą w wysokości 35 USD za każdym razem, gdy bank odmówi zapłaty za pojedynczą transakcję.

W oświadczeniu Bank of America powiedział, że dobrowolnie wyeliminował lub obniżył garść opłat w zeszłym roku.

CFPB rozprawił się z szeregiem tak zwanych „opłat śmieciowych”, w tym przekroczenia salda i opłatami za niewystarczające środki, które według pożyczkodawców niesprawiedliwie obciążają klientów za usługi bankowe.

„Praktyki te są nielegalne i podważają zaufanie klientów. CFPB Bank położy kres tym praktykom w całym systemie bankowym” – powiedział w oświadczeniu dyrektor CFPB Rohit Chopra.

Według CFPB, pod presją sprzedaży lub poszukiwania premii, pracownicy Bank of America nielegalnie zbliżali się do konsumentów i bez ich wiedzy przypisywali im konta kart kredytowych od co najmniej 2012 roku. Organy regulacyjne stwierdziły, że konta te stanowią „niewielki procent” nowych kont w banku.

Według CFPB bank z siedzibą w Charlotte w Północnej Karolinie nie dostarczył obiecanych nagród pieniężnych i punktów premiowych dziesiątkom tysięcy klientów korzystających z kart kredytowych.

READ  Biden podpisuje wejście w życie zarządzenia wykonawczego w sprawie kompleksowej amerykańskiej ustawy o produkcji chipów

Oprócz zapłacenia grzywny w wysokości 90 mln USD na rzecz CFPB i 60 mln USD na rzecz OCC, bank zgodził się informować organy regulacyjne o postępach w przestrzeganiu przepisów w ciągu roku.

„Dobrowolnie obniżyliśmy opłaty za debet i wyeliminowaliśmy wszystkie opłaty za niewystarczające fundusze w pierwszej połowie 2022 r. W wyniku tych wiodących w branży zmian przychody z tych opłat spadły o ponad 90 procent” – powiedział Bank of America w oświadczeniu.

Demokratyczny senator Sherrod Brown opisał tę sprawę jako przykład amerykańskich banków wypełniających swoje zyski pieniędzmi Amerykanów.

„To tylko najnowsze z długiej listy wyjaśnień, dlaczego nie możemy ufać, że Wall Street postąpi właściwie” – powiedział.

Osobno Merrill Lynch, Pierce, Fenner & Smith, doradca finansowy Bank of America, zgodził się zapłacić 12 milionów dolarów grzywny amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz regulatorowi branży finansowej za niezłożenie setek raportów o podejrzanej działalności z regulatorami od stycznia 2009 do listopada 2019.

Merrill odkrył problem w 2019 roku, zgodnie z nakazem SEC.

„Po wewnętrznym przeglądzie poinformowaliśmy organy regulacyjne o tej sprawie i wzmocniliśmy nasz proces i szkolenia dotyczące tych depozytów” – powiedział bank w oświadczeniu w tej sprawie.

Akcje Bank of America wzrosły o 1,1% do 14:02 ET (1802 GMT), odrabiając straty odnotowane we wczesnych transakcjach.

(Covering) Ramy Ayoub i Chris Prentice; Dodatkowe relacje Saeeda Azhara i Jonathana Stempela; Montaż autorstwa Emmy Romney, Michelle Price, Sharon Singleton i Emilii Sithole Matares

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Chris Prentice informuje o przestępstwach finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii egzekwowania papierów wartościowych. Wcześniej zajmowała się rynkami towarowymi i polityką handlową. Otrzymała nagrody za swoją pracę od Association for the Advancement of Business Writing and Editing oraz Newswomen’s Club of New York.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *