Wybrano wielką ławę przysięgłych w Georgii do postawienia ewentualnych aktów oskarżenia w sprawie wyborczej Trumpa

  • Holly Honderich
  • BBC News, Waszyngton

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Były prezydent ma również dwa dochodzenia karne

W Gruzji zaprzysiężono wielkie jury USA, które ma zdecydować, czy postawić w stan oskarżenia byłego prezydenta Donalda Trumpa i jego współpracowników w związku z próbami sfałszowania wyborów w 2020 roku.

Pan Trump jest objęty dochodzeniem w sprawie wykonywania telefonów do urzędnika wyborczego w Georgii w 2021 r., wywierając na niego presję, aby znalazł tysiące głosów na jego korzyść.

Republikanie zaprzeczyli występkowi.

Prokurator okręgowy hrabstwa Fulton Fannie Wallis, Demokratka, wszczęła dochodzenie na początku 2021 roku.

Wcześniej zaznaczył, że wszelkie zarzuty zostaną postawione w sierpniu.

Centralnym elementem śledztwa jest rozmowa telefoniczna ze stycznia 2021 r. między panem Trumpem a sekretarzem stanu Gruzji Bradem Raffensbergerem, głównym oficerem wyborczym Gruzji, w której ówczesny prezydent zasugerował, że lokalni urzędnicy mogą „znaleźć” ponad 11 000 głosów. Zwycięstwo w stanie Peach.

W nagraniu rozmowy Raffensberger odpowiedział, że decyzje Gruzji były słuszne.

Pan Trump nadal wysuwa bezpodstawne twierdzenia o powszechnych oszustwach wyborczych od miesięcy, odkąd opuścił Biały Dom.

Pan Trump, obecnie faworyt do republikańskiej nominacji prezydenckiej w 2024 r., nadal zaprzecza wynikom wyborów prezydenckich w 2020 r. i nazwał śledztwo w Georgii „politycznym polowaniem na czarownice”, opisując swoją rozmowę z panem Raffensbergerem jako „idealną”.

Wielka ława przysięgłych ma już rozpatrzyć sprawę Georgii. W ciągu sześciu miesięcy ubiegłego roku specjalna wielka ława przysięgłych przesłuchała dziesiątki świadków, ale nie miała uprawnień do postawienia kogokolwiek w stan oskarżenia.

Specjalna wielka ława przysięgłych nie stwierdziła powszechnych oszustw wyborczych w Gruzji, ale zaleciła kilka aktów oskarżenia za domniemane krzywoprzysięstwo.

Ale krótka niezapieczętowana część raportu mówi, że „większość ławy przysięgłych uważa, że ​​krzywoprzysięstwo zostało prawdopodobnie popełnione przez jednego lub więcej świadków zeznających przed nią”.

Odpieczętowane fragmenty nie ujawniają, którzy świadkowie mogli kłamać pod przysięgą.

We wtorek rozpoczyna się nowa kadencja wielkiej ławy przysięgłych w hrabstwie Fulton, które obejmuje większość Atlanty i okolicznych przedmieść.

Wybrano dwa 26-osobowe panele, z których jeden ma zająć się sprawą przeciwko Trumpowi i jego współpracownikom.

Prokurator okręgowy pani Willis i jej zespół muszą przedstawić swoją sprawę jednej z wielkich ław przysięgłych zwołanych we wtorek w celu postawienia zarzutów karnych byłemu prezydentowi.

Pani Wallis napisała w liście do lokalnych urzędników, że ewentualne akty oskarżenia w tej sprawie mogą pojawić się między 11 lipca a 1 września, zbiegając się z ostatnim dwumiesięcznym terminem dla ławy przysięgłych hrabstwa Fulton.

Nakazał także autorowi E. Jeanowi Carrollowi zapłacić miliony dolarów po tym, jak został uznany za odpowiedzialnego za wykorzystywanie seksualne.

Złożył osobny pozew o zniesławienie przeciwko Trumpowi na 10 milionów dolarów.

Departament Sprawiedliwości powiedział wcześniej, że komentarze Trumpa z 2019 r. na temat pani Carroll były chronione, ponieważ był prezydentem.

Ale Departament Sprawiedliwości odwrócił się we wtorek, mówiąc, że były prezydent może zostać pociągnięty do odpowiedzialności w tej sprawie, ponieważ komentarze nie były częścią jego obowiązków służbowych.

W liście skierowanym do sędziego prowadzącego sprawę Departament Sprawiedliwości napisał, że „motywacją pana Trumpa była„ osobista skarga ”wywodząca się z wydarzeń, które miały miejsce kilka lat przed prezydenturą pana Trumpa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *