Bank of England interweniuje w celu osiągnięcia stabilności finansowej w Wielkiej Brytanii po budżecie Liz Truss

LONDYN – Bank Anglii ogłosił w środę bardzo niezwykłą interwencję na rynku w nadziei na spowolnienie gorączki dumpingu w funtach szterlingach i brytyjskich obligacjach, która rozpoczęła się po tym, jak nowa premier Liz Truss ogłosiła swój główny plan gospodarczy.

Bank centralny powiedział, że tymczasowo kupi brytyjskie obligacje rządowe, co jest znaczącym ruchem po tym, jak rząd ogłosił w piątek swój tak zwany „mini-budżet”.

„Jeśli dysfunkcja na tym rynku będzie się utrzymywać lub pogłębić, pojawi się istotne ryzyko dla stabilności finansowej Wielkiej Brytanii” – powiedział Bank Anglii w oświadczeniu.

Bank powiedział, że zakupy „w celu przywrócenia uporządkowanych warunków rynkowych” będą „realizowane na każdą skalę niezbędną do osiągnięcia tego wyniku”. Powiedziała też, że czas jest ograniczony do dwóch tygodni.

Po obniżkach podatków funt spadł do rekordowego poziomu w stosunku do dolara

Truss, który pracuje dopiero od trzech tygodni, próbuje przekształcić brytyjską gospodarkę odważnymi – niektórzy mogliby powiedzieć ryzykownymi – działaniami, które wystraszyły inwestorów. Truss nie ukrywała swoich poglądów na wolny rynek. Podczas kampanii przywódczej, która miała zastąpić Borisa Johnsona na stanowisku premiera, powiedziała, że ​​od samego początku obniży podatki.

W piątek zrealizował swoją obietnicę, gdy rząd ogłosił ogromne obniżki podatków i duży skok w pożyczkach. W planach jest zniesienie najwyższej stawki podatku dochodowego w wysokości 45 procent dla osób zarabiających powyżej 150 000 funtów oraz zniesienie maksymalnego limitu premii bankowców.

Rynki wydały swój wczesny werdykt: W poniedziałek funt brytyjski spadł do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego, spadając w pewnym momencie nawet do 1,03, po czym nieco odrobił straty. Niektórzy ekonomiści twierdzili, że funt może dorównać dolarowi.

W środę rano funt spadł z powrotem do 1,06, po osiągnięciu 1,08 we wtorek.

READ  Siły rosyjskie wycofują się, by przegrupować się na północ od Bachmuta na Ukrainie | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

„To, w przeciwieństwie do innych niestabilności na rynku, zraniło swoją własną”, powiedział w środę rano Keir Starmer, lider opozycyjnej Partii Pracy. Według niedawnego sondażu YouGov jego partia wzrosła o 17 punktów procentowych. To największy postęp partii w walce z konserwatystami od 2001 roku, kiedy lider Partii Pracy Tony Blair odniósł miażdżące zwycięstwo.

Truss będzie musiała rozpisać wybory powszechne do stycznia 2025 r. i chętnie wciela w życie swoje pomysły dotyczące gospodarki.

We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy wydał rzadką naganę za postępowanie nowego rządu brytyjskiego z polityką gospodarczą.

W niezwykle dosadnym oświadczeniu powiedziała, że ​​„ściśle monitoruje” sytuację w Wielkiej Brytanii, dodając, że plany rządu prawdopodobnie „zwiększą nierówności”. Powiedziała, że ​​nieukierunkowane pakiety fiskalne nie są zalecane w okresie wysokiej inflacji.

Truss i jej doradca Kwasi Quarting bronili swojej wizji gospodarki.

„Są gotowi zaryzykować utratę popularności, ponieważ wierzą, że to zadziała na dłuższą metę” – powiedział Tony Travers, profesor polityki w London School of Economics.

Zauważył, że w przeciwieństwie do niektórych jej poprzedników torysów, w tym Johnsona i Theresy May, poglądy Truss na wolny rynek były krystalicznie jasne. Jej rząd chce „przekształcić Wielką Brytanię w mniej opodatkowaną i bardziej odporną gospodarkę, która konkuruje z wysoko opłacanymi i utalentowanymi pracownikami z Unią Europejską i światem”.

„Czy to zadziała, czy nie, tylko czas pokaże”, powiedział, dodając: „Czy zadziała w krótkim okresie, czas pokaże wkrótce”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *