Türkiye głosuje w kluczowych wyborach, a rządy Erdogana są zrównoważone

  • Sondaże pokazują, że opozycja ma przewagę
  • Wskaźniki wyników mogą pojawić się w niedzielę wieczorem
  • Druga tura odbędzie się 28 maja, jeśli żaden z nich nie zdobędzie więcej niż 50%.
  • Erdogan zostaje wybrany w Stambule, jego rywal Kilicdaroglu w Ankarze

STAMBUŁ (Reuters) – Turcy oddali swoje głosy w decydujących wyborach w niedzielę, aby obalić prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i powstrzymać coraz bardziej autorytarny kurs jego rządu lub zapoczątkować trzecią dekadę jego rządów.

Głosowanie zadecyduje nie tylko o tym, kto stanie na czele Turcji, będącej 85-milionowym członkiem NATO, ale także o tym, jak będzie rządzona, dokąd zmierza jej gospodarka w obliczu pogłębiającego się kryzysu kosztów utrzymania oraz o kształcie jej polityki zagranicznej.

Sondaże dały głównemu rywalowi Erdogana, Kemalowi Kilicdaroglu, który stoi na czele sześciopartyjnego sojuszu, niewielką przewagę, a dwa piątkowe sondaże pokazały, że przekroczył próg 50% potrzebny do całkowitego zwycięstwa. Jeśli żaden z nich nie zdobędzie więcej niż 50% głosów w niedzielę, druga tura odbędzie się 28 maja.

Lokale wyborcze są zamykane w wyborach do nowego parlamentu o godzinie 17:00 (1400 GMT). Tureckie prawo zabrania ogłaszania jakichkolwiek wyników do godziny 21. Do późnej niedzieli może się okazać, czy dojdzie do drugiej tury.

„Postrzegam te wybory jako wybór między demokracją a dyktaturą” – powiedział 64-letni Ahmet Kalkan, głosując w Stambule na Kilicdaroglu, powtarzając słowa krytyków, którzy obawiają się, że Erdogan może rządzić bardziej autorytarnie niż kiedykolwiek, jeśli wygra.

„Wybrałem demokrację i mam nadzieję, że mój kraj wybierze demokrację” – powiedział Kalkan, emerytowany pracownik służby zdrowia.

69-letni Erdogan, weteran wojenny, który odniósł dziesiątki zwycięstw w wyborach, mówi, że szanuje demokrację i zaprzecza, jakoby był dyktatorem.

Mehmet Akif Kahraman, również głosujący w Stambule, pokazuje, że prezydent nadal ma poparcie i powiedział, że Erdogan nadal reprezentuje przyszłość, nawet po dwóch dekadach władzy.

READ  Islandia należy do najbardziej pokojowych krajów na świecie, podczas gdy Stany Zjednoczone zajmują 131. miejsce

„Jeśli Bóg pozwoli, Türkiye będzie przywódcą świata” – powiedział.

Wyborcy w innych częściach kraju również wyrazili swoje poglądy za i przeciw Erdoganowi, polaryzującej postaci, która ma nadzieję przedłużyć swoją kadencję jako najdłużej urzędujący władca od powstania nowoczesnej Turcji 100 lat temu.

Wybory odbywają się trzy miesiące po trzęsieniach ziemi w południowo-wschodniej Turcji, które pochłonęły życie ponad 50 tysięcy osób. Wiele osób w dotkniętych hrabstwach wyraziło złość z powodu powolnej początkowej reakcji rządu, ale niewiele jest dowodów na to, że sprawa zmieniła sposób, w jaki ludzie głosują.

Erdogan podczas głosowania w Stambule uścisnął ręce urzędników wyborczych i rozmawiał z reporterem telewizyjnym w lokalu wyborczym.

„Modlimy się do Pana o lepszą przyszłość dla naszego kraju, naszego narodu i tureckiej demokracji” – powiedział.

Uśmiechnięty Kilicdaroglu, lat 74, głosował w Ankarze i wyszedł przy aplauzie czekającego tłumu.

„Okazuję szczerą miłość i szacunek wszystkim obywatelom, którzy idą do urn i głosują. Wszyscy bardzo tęsknimy za demokracją” – powiedział zgromadzonym mediom.

Głosowanie parlamentarne to zaciekły wyścig między Sojuszem Ludowym złożonym z zakorzenionej w islamie Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Erdoğana, nacjonalistycznej MHP i innych, a Sojuszem Narodowym Kilicdaroglu, składającym się z sześciu partii opozycyjnych, w tym świeckiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), utworzonej przez założyciela Turcji Mustafę Kemala Atatürka.

Misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie monitoruje głosowanie i zapowiedziała, że ​​w poniedziałek wyda wstępne oświadczenie na temat swoich ustaleń.

zmiana lub kontynuacja

Potężny mówca i wybitny aktywista, Erdogan, podczas swojej kampanii wyborczej powstrzymywał wszystko, co mógł. Cieszy się zaciekłą lojalnością Turków, którzy kiedyś czuli się pozbawieni praw w świeckiej Turcji, a jego kariera polityczna przetrwała próbę zamachu stanu w 2016 roku i kilka skandali korupcyjnych.

READ  Śmierć Singapore Airlines: Czy zmiany klimatyczne pogłębiają turbulencje? | Wiadomości lotnicze

Jeśli jednak Turcy obalą Erdogana, stanie się tak głównie dlatego, że ich dobrobyt i zdolność do zaspokojenia podstawowych potrzeb spadną, z inflacją przekraczającą 85% w październiku 2022 r. i upadkiem waluty lira.

Kilicdaroglu obiecuje, że jeśli wygra, powróci do tradycyjnej polityki gospodarczej brutalnej administracji Erdogana.

Kilicdaroglu mówi również, że będzie dążył do przywrócenia Turcji do systemu rządów parlamentarnych, z wykonawczego systemu prezydenckiego Erdogana, przyjętego w referendum w 2017 r. Obiecał również przywrócenie niezawisłości sądownictwa, którą według krytyków Erdogan wykorzystał do stłumienia sprzeciwu. .

Erdoğan mocno kontroluje większość tureckich instytucji oraz margines liberałów i krytyków. Organizacja Human Rights Watch stwierdziła w swoim World Report 2022, że rząd Erdogana od dziesięcioleci przywrócił w Turcji stan praw człowieka.

Wyborcy kurdyjscy, którzy stanowią 15-20% elektoratu, odegrają kluczową rolę, a Sojusz Nation raczej nie zdobędzie samodzielnie większości parlamentarnej.

Prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna nie należy do głównego sojuszu opozycji, ale po represjach wobec jej członków w ostatnich latach stanowczo sprzeciwia się Erdoganowi.

HDP ogłosiła swoje poparcie dla Kilicdaroglu na prezydenta. Startuje w wyborach parlamentarnych pod sztandarem Małej Partii Zielonej Lewicy w związku z pozwem prokuratora wyższego szczebla o zdelegalizowanie HDP ze względu na jej powiązania z bojownikami kurdyjskimi, czemu partia zaprzecza.

Scenariusz: Alexandra Hudson Redakcja: Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *