Türkiye głosuje w kluczowych wyborach, a rządy Erdogana są zrównoważone

  • Sondaże pokazują, że opozycja ma przewagę
  • Wskaźniki wyników mogą pojawić się w niedzielę wieczorem
  • Druga tura odbędzie się 28 maja, jeśli żaden z nich nie zdobędzie więcej niż 50%.
  • Erdogan zostaje wybrany w Stambule, jego rywal Kilicdaroglu w Ankarze

STAMBUŁ (Reuters) – Turcy oddali swoje głosy w decydujących wyborach w niedzielę, aby obalić prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i powstrzymać coraz bardziej autorytarny kurs jego rządu lub zapoczątkować trzecią dekadę jego rządów.

Głosowanie zadecyduje nie tylko o tym, kto stanie na czele Turcji, będącej 85-milionowym członkiem NATO, ale także o tym, jak będzie rządzona, dokąd zmierza jej gospodarka w obliczu pogłębiającego się kryzysu kosztów utrzymania oraz o kształcie jej polityki zagranicznej.

Sondaże dały głównemu rywalowi Erdogana, Kemalowi Kilicdaroglu, który stoi na czele sześciopartyjnego sojuszu, niewielką przewagę, a dwa piątkowe sondaże pokazały, że przekroczył próg 50% potrzebny do całkowitego zwycięstwa. Jeśli żaden z nich nie zdobędzie więcej niż 50% głosów w niedzielę, druga tura odbędzie się 28 maja.

Lokale wyborcze są zamykane w wyborach do nowego parlamentu o godzinie 17:00 (1400 GMT). Tureckie prawo zabrania ogłaszania jakichkolwiek wyników do godziny 21. Do późnej niedzieli może się okazać, czy dojdzie do drugiej tury.

„Postrzegam te wybory jako wybór między demokracją a dyktaturą” – powiedział 64-letni Ahmet Kalkan, głosując w Stambule na Kilicdaroglu, powtarzając słowa krytyków, którzy obawiają się, że Erdogan może rządzić bardziej autorytarnie niż kiedykolwiek, jeśli wygra.

„Wybrałem demokrację i mam nadzieję, że mój kraj wybierze demokrację” – powiedział Kalkan, emerytowany pracownik służby zdrowia.

69-letni Erdogan, weteran wojenny, który odniósł dziesiątki zwycięstw w wyborach, mówi, że szanuje demokrację i zaprzecza, jakoby był dyktatorem.

Mehmet Akif Kahraman, również głosujący w Stambule, pokazuje, że prezydent nadal ma poparcie i powiedział, że Erdogan nadal reprezentuje przyszłość, nawet po dwóch dekadach władzy.

READ  Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

„Jeśli Bóg pozwoli, Türkiye będzie przywódcą świata” – powiedział.

Wyborcy w innych częściach kraju również wyrazili swoje poglądy za i przeciw Erdoganowi, polaryzującej postaci, która ma nadzieję przedłużyć swoją kadencję jako najdłużej urzędujący władca od powstania nowoczesnej Turcji 100 lat temu.

Wybory odbywają się trzy miesiące po trzęsieniach ziemi w południowo-wschodniej Turcji, które pochłonęły życie ponad 50 tysięcy osób. Wiele osób w dotkniętych hrabstwach wyraziło złość z powodu powolnej początkowej reakcji rządu, ale niewiele jest dowodów na to, że sprawa zmieniła sposób, w jaki ludzie głosują.

Erdogan podczas głosowania w Stambule uścisnął ręce urzędników wyborczych i rozmawiał z reporterem telewizyjnym w lokalu wyborczym.

„Modlimy się do Pana o lepszą przyszłość dla naszego kraju, naszego narodu i tureckiej demokracji” – powiedział.

Uśmiechnięty Kilicdaroglu, lat 74, głosował w Ankarze i wyszedł przy aplauzie czekającego tłumu.

„Okazuję szczerą miłość i szacunek wszystkim obywatelom, którzy idą do urn i głosują. Wszyscy bardzo tęsknimy za demokracją” – powiedział zgromadzonym mediom.

Głosowanie parlamentarne to zaciekły wyścig między Sojuszem Ludowym złożonym z zakorzenionej w islamie Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Erdoğana, nacjonalistycznej MHP i innych, a Sojuszem Narodowym Kilicdaroglu, składającym się z sześciu partii opozycyjnych, w tym świeckiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), utworzonej przez założyciela Turcji Mustafę Kemala Atatürka.

Misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie monitoruje głosowanie i zapowiedziała, że ​​w poniedziałek wyda wstępne oświadczenie na temat swoich ustaleń.

zmiana lub kontynuacja

Potężny mówca i wybitny aktywista, Erdogan, podczas swojej kampanii wyborczej powstrzymywał wszystko, co mógł. Cieszy się zaciekłą lojalnością Turków, którzy kiedyś czuli się pozbawieni praw w świeckiej Turcji, a jego kariera polityczna przetrwała próbę zamachu stanu w 2016 roku i kilka skandali korupcyjnych.

READ  Boris Johnson za zastąpienie rządu na Covid WhatsApps

Jeśli jednak Turcy obalą Erdogana, stanie się tak głównie dlatego, że ich dobrobyt i zdolność do zaspokojenia podstawowych potrzeb spadną, z inflacją przekraczającą 85% w październiku 2022 r. i upadkiem waluty lira.

Kilicdaroglu obiecuje, że jeśli wygra, powróci do tradycyjnej polityki gospodarczej brutalnej administracji Erdogana.

Kilicdaroglu mówi również, że będzie dążył do przywrócenia Turcji do systemu rządów parlamentarnych, z wykonawczego systemu prezydenckiego Erdogana, przyjętego w referendum w 2017 r. Obiecał również przywrócenie niezawisłości sądownictwa, którą według krytyków Erdogan wykorzystał do stłumienia sprzeciwu. .

Erdoğan mocno kontroluje większość tureckich instytucji oraz margines liberałów i krytyków. Organizacja Human Rights Watch stwierdziła w swoim World Report 2022, że rząd Erdogana od dziesięcioleci przywrócił w Turcji stan praw człowieka.

Wyborcy kurdyjscy, którzy stanowią 15-20% elektoratu, odegrają kluczową rolę, a Sojusz Nation raczej nie zdobędzie samodzielnie większości parlamentarnej.

Prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna nie należy do głównego sojuszu opozycji, ale po represjach wobec jej członków w ostatnich latach stanowczo sprzeciwia się Erdoganowi.

HDP ogłosiła swoje poparcie dla Kilicdaroglu na prezydenta. Startuje w wyborach parlamentarnych pod sztandarem Małej Partii Zielonej Lewicy w związku z pozwem prokuratora wyższego szczebla o zdelegalizowanie HDP ze względu na jej powiązania z bojownikami kurdyjskimi, czemu partia zaprzecza.

Scenariusz: Alexandra Hudson Redakcja: Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *