Cyclone Mocha: Bangladesz i Mjanma najbardziej ucierpiały w miarę nasilania się burzy

(CNN) – Agencje pomocowe w Bangladeszu i Birmie twierdzą, że są przygotowane na katastrofę i uruchomiły masowe plany awaryjne, gdy potężny cyklon zbliża się do milionów bezbronnych ludzi.

W czwartek rano nad Zatoką Bengalską utworzyła się tropikalna depresja Cyklon Mokka Zintensyfikowany do odpowiednika huraganu atlantyckiego kategorii 5, z utrzymującymi się wiatrami o prędkości 259 kilometrów na godzinę (161 mil na godzinę) i porywami o prędkości 315 km na godzinę (195 mil na godzinę).

Zgodnie z najnowszą aktualizacją Joint Typhoon Warning Center w niedzielę burza przesuwa się na północ z prędkością 20 km (12 mph).

Oczekuje się, że Mocha dotrze na ląd w niedzielne popołudnie czasu lokalnego (wczesna niedziela rano ET), przez stan Rakhine w Birmie i Cox’s Bazar w południowo-wschodnim Bangladeszu, gdzie znajduje się największe miasto świata. obóz uchodźców.

Zewnętrzne pasma już wpłynęły na Mjanmę i Bangladesz, przynosząc deszcze i silne wiatry w regionie. Przewiduje się dalsze pogorszenie warunków sprzyjających osuwiskom, a wraz z nimi zagrożenie powodziami i osunięciami ziemi.

Zespoły ratownicze i ponad 3000 lokalnych wolontariuszy przeszkolonych w zakresie gotowości na wypadek katastrofy i udzielania pierwszej pomocy są trzymane w gotowości w obozach, a krajowy system ostrzegania przed cyklonem jest na miejscu, powiedział szef delegacji IFRC, Sanjeev Kafle. delegacja Bangladeszu.

Coughley powiedział, że 7500 zestawów schronienia, 4000 zestawów higienicznych i 2000 pojemników na wodę jest gotowych do dystrybucji.

cnnpogoda

Cyklon Mokka nasila się w Zatoce Bengalskiej.

Ponadto mobilne zespoły medyczne i dziesiątki karetek pogotowia są gotowe do reagowania na uchodźców i mieszkańców Bangladeszu, a specjalnie wyszkolone zespoły są gotowe do pomocy osobom starszym, dzieciom i niepełnosprawnym, powiedział CNN Arjun Jain, główny koordynator ONZ ds. uchodźców Rohingya w Bangladeszu.

„Spodziewamy się, że ten cyklon będzie miał poważniejszy wpływ niż jakakolwiek inna klęska żywiołowa, z którą musieli się zmierzyć w ciągu ostatnich pięciu lat” – powiedział Jain. „Na tym etapie nie wiemy, gdzie cyklon dotrze na ląd i z jaką intensywnością. Mamy więc nadzieję na najlepsze, ale przygotujmy się na najgorsze.

READ  Wiadomości o wojnie ukraińsko-rosyjskiej na żywo: najnowsze aktualizacje

Powiedział, że rozpoczęto ewakuację ludzi z nisko położonych obszarów lub osób z poważnymi schorzeniami.

W Mjanmie mieszkańcy obszarów przybrzeżnych stanu Arakan i regionu Ayeyarwady ewakuowali się i schronili w szkołach i klasztorach.

Setki wolontariuszy Czerwonego Krzyża są w gotowości, a agencja relokuje osoby znajdujące się w trudnej sytuacji i podnosi świadomość na temat burzy w wioskach i miastach, powiedział Coughley z IFRC.

Ostatnią burzą o podobnej sile, która dotarła na ląd, był tropikalny cyklon Giri w październiku 2010 r. Dotarł na ląd jako huragan kategorii 4 z maksymalnym utrzymującym się wiatrem 250 km / h (155 mil / h).

Giri spowodował śmierć ponad 150 osób i zniszczył około 70% miasta Kyakphyu. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych około 15 000 domów zostało zniszczonych w stanie Rakhine podczas burzy.

Około miliona członków bezpaństwowej społeczności Rohingya, którzy uciekli przed prześladowaniami w sąsiedniej Mjanmie podczas represji wojskowych w 2017 r., mieszka w rozległych i przeludnionych obozach w Cox’s Bazar.

Większość żyje w bambusowych i brezentowych schronieniach położonych na pagórkowatych zboczach narażonych na silne wiatry, deszcze i osunięcia ziemi.

Jain powiedział, że schrony są w stanie wytrzymać wiatr tylko z prędkością 40 km/h (24 mil/h) i spodziewał się, że cyklon Mocha będzie miał znacznie silniejszy podmuch.

„Nisko położone obszary obozów są szybko zalewane, niszcząc obiekty, takie jak schroniska, centra edukacyjne i infrastrukturę, taką jak bambusowe mosty” – powiedział.

Cyklon przyczynia się do już i tak niszczycielskiego roku dla Rohingya, a bez dodatkowych funduszy ze strony społeczności międzynarodowej, powiedział Jain, mogą nie mieć dość środków na odbudowę.

„Na początku tego roku stanęli w obliczu 17% redukcji dostaw żywności z powodu cięć finansowych i spodziewamy się dalszych cięć w ich racjach żywnościowych w nadchodzących miesiącach. 16 000 uchodźców straciło domy w niszczycielskich pożarach w marcu. Teraz muszą radzić sobie z huraganami Niestety, jeśli katastrofa jest poważna, nie mamy nawet funduszy, aby uchodźcy mogli odbudować swoje domy i obiekty” – powiedział.

READ  Niezwykle dobrze zachowana skamielina przedstawia dziobatego ssaka polującego na dinozaura

Istnieją obawy, że 30 000 uchodźców Rohingya jest izolowanych i narażonych na powodzie. Obiekt na wyspie W Zatoce Bengalskiej nazywa się Basan Sar. The — poinformowała agencja ONZ ds. uchodźców Wolontariusze i zespoły medyczne są w gotowości, a dla mieszkańców wyspy przygotowano schroniska przeciw huraganom i posiłki.

Według agencji humanitarnej ONZ w Mjanmie około 6 milionów ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej w stanie Arakan i na północnym zachodzie, a 1,2 miliona zostało przesiedlonych.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat A Siła wzrośnie Cyklony tropikalne, które dotykają kraje w niektórych częściach Azji i Najnowsze badania Przewiduje, że mogą być Podwaja niszczycielską moc W regionie pod koniec w.

Podczas gdy naukowcy wciąż próbują zrozumieć, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na huragany, globalne ocieplenie spowodowane przez człowieka zostało powiązane z potężniejszymi i bardziej niszczycielskimi huraganami.

Cyklony tropikalne (zwane również huraganami, tajfunami i burzami tropikalnymi, w zależności od basenu oceanicznego i intensywności), żywią się ciepłem oceanu. Do rozwoju potrzebują temperatury co najmniej 27 stopni Celsjusza (80 Fahrenheita), a jeśli ocean się ociepli, mogą przyjąć więcej wilgoci.

Temperatura w Zatoce Bengalskiej wynosi obecnie 30 stopni Celsjusza (86 stopni Fahrenheita), o około 2 stopnie Celsjusza (3,6 stopnia Fahrenheita) więcej niż średnia z maja.

Ponieważ kryzys klimatyczny podnosi temperaturę oceanów, które pochłaniają 90% światowego nadmiaru ciepła, stwarza lepsze warunki do nasilania się huraganów.

Cieplejsze oceany zwiększają również ryzyko huraganów Intensyfikuje się szybkoWedług ostatnich badań.

Wywołany zmianą klimatu wzrost poziomu mórz zwiększa ryzyko, pogarszając fale sztormowe z cyklonów tropikalnych i umożliwiając im przemieszczanie się dalej w głąb lądu.

Szczególnie zagrożone są Bangladesz i Mjanma, ponieważ są nisko położone i zamieszkuje je jedna z najbiedniejszych populacji świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *