Benjamin Netanjahu „W pobliżu adwokata negocjacji” w sprawie o korupcję | Benjamin Netanjahu

Były premier Izraela Benjamin Netanjahu Mówi się, że jego petycja o proces korupcyjny osiągnęła porozumienie, sygnalizując nieoczekiwany szybki koniec jego burzliwej kariery politycznej i odrodzenie polityki izraelskiej.

izraelski W niedzielę media zdominowały wiadomości o Netanjahu, liderze partii Likud i liderze opozycji. W zeszłym roku został usunięty z 12-letniego rządu, osiągnął zaawansowane negocjacje z Biurem Prokuratora Generalnego.

W zgłoszonym porozumieniu Netanjahu przyzna się do dwóch zarzutów naruszenia zaufania, co skutkuje zawieszeniem kary pozbawienia wolności i kilkumiesięczną karą pozbawienia wolności zamienioną na pomoc społeczną.

Kluczowym elementem nalegania prokuratora generalnego Avichaia Mandelblitta na zarzut moralnego zamieszania jest oficjalne oświadczenie, że Netanjahu chce tego uniknąć, ponieważ może to uniemożliwić mu siedem lat życia politycznego.

Były premier został oskarżony o preferencyjne traktowanie dużej izraelskiej firmy telekomunikacyjnej w zamian za pozytywne artykuły na jej stronie informacyjnej Wala. Oskarża się go w drugiej sprawie o uzyskanie korzystnego ubezpieczenia, a w trzeciej o otrzymanie od bogatych znajomych prezentów o wartości setek tysięcy dolarów.

72-latek odrzucił wezwania do rezygnacji po tym, jak został postawiony w stan oskarżenia w 2019 roku, wykorzystując platformę do nieustannych ataków na organy ścigania, media i sądy za przeprowadzenie przeciwko niemu „polowania na czarownice”.

Proces Netanjahu ma się rozpocząć w 2020 r., kiedy kraj po czterech wyborach pogrąży się w dwuletnim kryzysie politycznym, a wyborcy zwlekają z jego przywództwem i aktem oskarżenia.

Spodziewano się, że pozwy przeciwko niemu będą ciągnęły się latami – ale wydaje się, że komisja prawna byłego premiera zdecydowała się złożyć petycję, ponieważ kadencja prokuratora generalnego Mandela Blitza wygasa w tym miesiącu i jest mało prawdopodobne, aby zastąpił on sprawy Netanjahu. Umowa się kończy.

Emerytowany prezes Sądu Najwyższego Aaron Barak, wieloletni sojusznik Netanjahu, miał działać jako łącznik między byłym premierem a prokuratorami. W rozmowie z serwisem informacyjnym Ynet powiedział o swojej roli w rozmowach: „Moim zdaniem jest to wyjątkowy zarzut i śledztwo, które powoduje podziały w kraju. W celu uzdrowienia tego podziału, pożądaną opcją jest okazja do złożenia wniosku. Stanowisko to jest korzystne i ważne dla Państwa Izrael.

READ  Najważniejsze wydarzenia z Mistrzostw Świata 2022: Belgia pokonała Kanadę 1:0

Ugoda, której Netanjahu był przez wiele lat zakazany w polityce, skutecznie zakończy jego życie.

Wyzwoli to rywalizację liderów Likudu, a jego upadek odbije się echem w nieprzewidywalny sposób. Likud może wszcząć wojnę domową z powodu wyboru nowego fotela, udaremniając próby destabilizacji wielopartyjnego rządu koalicyjnego, który objął urząd w czerwcu ubiegłego roku.

Jeśli jednak partia w pełni zgodzi się z nowym liderem, prawicowe elementy koalicji rządzącej mogą odstąpić od dotychczasowego układu i rozważyć faworyzowanie rządu zgodnego politycznie z nowym przewodniczącym Likudu.

W niedzielę dziennik Yedioth Ahronoth zacytował Likud, który powiedział, że Netanjahu „przełączył się na niski bieg” w ostatnich miesiącach, utrzymując tajne rozmowy ze swoją partią w tajemnicy.

Były premier „był mniej skupiony, mniej skoncentrowany, nie uczestniczył w wielu posiedzeniach plenum Knesetu, odwołał spotkania frakcji. Jego jedynym działaniem było atakowanie starszych członków partii i zamieszczanie dziecinnych filmów na TikToku. przewodzić opozycji.

Netanjahu rozważa również zawarcie umowy w sprawie swoich zarzutów o korupcję Kompromis w procesie o zniesławienie przeciwko jego poprzednikowi Jako premier Ehud Olmert.

Netanjahu zażądał 837 000 szekli (197 000 funtów) odszkodowania od przywódcy Ligud Olmerta w związku z zarzutami, które poczynił w wywiadach, że jego żona Sarah i najstarszy syn Yair – w tym prawicowi cywile – byli chorzy psychicznie.

Sędzia Amit Yariv powiedział na przesłuchaniu w zeszłym tygodniu, że komentarze Olmerta były więcej niż prawdziwe – kompromis dokonany przez rzecznika rodziny Netanjahu był do zaakceptowania, chociaż nic nie wskazywało na to, że Olmert go zaakceptuje.

Z wyjątkiem Netanjahu, Olmert jest jedynym izraelskim premierem, któremu stanął przed sądem w związku z zarzutami korupcyjnymi. Został skazany w 2015 roku i odbył dwie trzecie swojego 27-miesięcznego wyroku za oszustwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *