Gospodarka chińska spowolniła pod koniec ubiegłego roku z powodu problemów z nieruchomościami

Pekin – Budowa i sprzedaż nieruchomości Upadły. Małe firmy zostały zamknięte z powodu rosnących cen i słabej sprzedaży. Obciążone długiem lokalne organy obcinają pensje pracowników rządowych.

Gospodarka chińska znacznie zwolniła w ostatnich miesiącach zeszłego roku, ponieważ działania rządu mające na celu ograniczenie spekulacji na rynku nieruchomości wpłynęły na inne sektory. Blokady i ograniczenia w podróżowaniu w celu kontrolowania wirusa koronowego również zmniejszyły wydatki konsumentów. Surowe ograniczenia dotyczące wszystkiego, od firm internetowych po firmy szkoleniowe, spowodowały fale zwolnień.

Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne poinformowało w poniedziałek, że produkcja gospodarcza od października do grudnia była tylko o 4 procent wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wskazuje to na dalszy spadek 4,9 procent wzrostu W III kwartale od lipca do września.

Światowy popyt na elektronikę użytkową, meble i inne artykuły gospodarstwa domowego podczas epidemii utrzymuje silny eksport, hamując wzrost Chin. W ciągu ostatniego roku rząd przewidywał, że produkcja gospodarcza Chin będzie o 8,1 procent wyższa niż w 2020 roku. Ale większość wzrostu nastąpiła w pierwszej połowie ubiegłego roku.

Obraz gospodarki Chin, głównego motoru światowego wzrostu w ciągu ostatnich kilku lat, zwiększa oczekiwania co do szerszych globalnych perspektyw gospodarczych. Zaczyna zanikać. Co gorsza, wariant wirusa koronowego omigracyjny zaczyna teraz rozprzestrzeniać się w Chinach, co prowadzi do kolejnych ograniczeń w całym kraju i budzi nowe obawy. Zakłócenie łańcuchów dostaw.

Powolna gospodarka wprawia w zakłopotanie chińskich przywódców. Środki, które podjęli, aby zaradzić nierównościom dochodów i kontrolować firmy, są częścią długoterminowego planu ochrony gospodarki i bezpieczeństwa narodowego. Ale, zwłaszcza w roku o nadzwyczajnym znaczeniu politycznym, urzędnicy obawiają się tworzenia krótkoterminowej niestabilności gospodarczej.

W przyszłym miesiącu Chiny będą gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które zwrócą międzynarodową uwagę na wyniki tego kraju. Jesienią oczekuje się, że chiński prezydent Xi Jinping będzie ubiegał się o trzecią pięcioletnią kadencję na konferencji Partii Komunistycznej.

Wzrost w jego kraju spowalnia, popyt jest niski, a zadłużenie wciąż jest na rekordowym poziomie. G stanie przed ogromnymi wyzwaniami ekonomicznymi.

„Obawiam się, że funkcjonowanie i rozwój chińskiej gospodarki będzie stosunkowo trudne przez najbliższe kilka lat” – powiedział Li Daokui, czołowy ekonomista i doradca chińskiego rządu, w przemówieniu pod koniec zeszłego miesiąca. „Patrząc na te pięć lat jako całość, może to być bardzo trudny czas od czasu naszej reformy i jej otwarcia 40 lat temu”.

READ  Inwestorzy tracą nadzieję na szybsze obniżki stóp procentowych w USA w tym roku

Chiny borykają się również z problemem szybkiego starzenia się, co może jeszcze bardziej obciążyć chińską gospodarkę i siłę roboczą. Według Narodowego Urzędu Statystycznego wskaźnik urodzeń w Chinach gwałtownie spadł w zeszłym roku i jest obecnie wyższy niż wskaźnik zgonów.

Ponieważ ceny wielu surowców wzrosły, a epidemia zmusiła niektórych konsumentów do pozostania w domu, upadły miliony prywatnych firm, w większości małych i rodzinnych.

Jest to poważny problem, ponieważ prywatne firmy są podstawą chińskiej gospodarki, odpowiadając za trzy piąte produkcji i cztery piąte miejsc pracy w miastach.

Kang Xing zainwestował większość swoich oszczędności trzy lata temu, aby otworzyć sklep z odzieżą damską w Nanping, mieście nad rzeką w prowincji Fujian w południowo-wschodnich Chinach. Ale rok później, kiedy wybuchła epidemia, liczba klientów drastycznie spadła i nigdy się nie podniosła.

Podobnie jak wiele krajów, Chiny przeszły szeroko zakrojoną zmianę w kierunku zakupów online, co może zmniejszyć liczbę sklepów, wykorzystując mniej pracowników i operując z tańszych magazynów. Pomimo epidemii, pan. Kong utknął płacąc wysokie czynsze za swój sklep. W końcu zamknął ją w czerwcu.

„Nie możemy bez tego żyć” – powiedział.

Inną utrzymującą się trudnością dla małych firm w Chinach są wysokie koszty pożyczania od prywatnych pożyczkodawców przy często dwucyfrowych stopach procentowych.

Chińscy liderzy są świadomi wyzwań stojących przed prywatnymi firmami. Bank centralny podejmuje kroki w celu udzielenia większej ilości kredytów małym firmom kontrolowanym przez państwo bankom komercyjnym w kraju. Premier Lee Hsien Loong obiecał dalsze obniżki podatków i opłat, aby pomóc wielu borykającym się z problemami małym firmom w kraju.

W poniedziałek chiński bank centralny wykonał niewielki ruch, aby obniżyć stopy procentowe, co może pomóc w obniżeniu kosztów odsetkowych mocno zadłużonych deweloperów w tym kraju. Bank centralny obniżył oprocentowanie niektórych rocznych kredytów o jedną dziesiątą punktu procentowego do 2,85 procent.

Budowa i wyposażanie nowych domów stanowi jedną czwartą chińskiej gospodarki. W ciągu ostatnich dwóch dekad ogromne zadłużenie i powszechne spekulacje pomogły Chinom zbudować 140 stóp kwadratowych nowych mieszkań dla każdego mieszkańca miast.

Tej jesieni sektor potknął się. Rząd chce ograniczyć spekulacje i zredukować bańkę, która sprawiła, że ​​nowe domy stały się nieosiągalne dla młodych rodzin.

READ  Amerykański wirus korony: przypadki Covit-19 rosną bardziej niż plany wakacyjne, testy trudne do znalezienia

China Evergrande Group jest największą i najbardziej widoczną z długiej listy deweloperów w Chinach. ma poważne kłopoty finansowe Ostatnio. Inni deweloperzy to Kaisa Group, China Aoyuan Property Group i Fantasia Walczył o zapłatę Inwestorzy w obligacje ostrożnie podchodzą do udzielania pożyczek chińskiemu sektorowi nieruchomości.

Ponieważ firmy z branży nieruchomości starają się zaoszczędzić pieniądze, rozpoczynają mniej projektów budowlanych. I to jest duży problem dla gospodarki. Na przykład cena stalowych prętów zbrojeniowych do betonu w wieżowcach mieszkaniowych spadła o jedną czwartą w październiku i listopadzie, by w grudniu utrzymać się na bardzo niskim poziomie.

Spadek cen mieszkań w małych miejscowościach wpłynął na wartość majątku mieszkańców. Nawet w Szanghaju i Pekinie ceny mieszkań nie wzrosły.

W ostatnich tygodniach pojawiły się słabe sygnały o ponownym wsparciu rządu dla sektora nieruchomości.

READ  Trump wydaje 500 000 $, aby pokonać Briana Kembe

Kryzys finansowy Evergrande jest „sygnałem, że pieniądze są wypychane z rynku nieruchomości na giełdę”, powiedział Hu Jinghui, ekonomista i były szef chińskiego sojuszu agencji nieruchomości, krajowego organu handlowego. „Zasady można rozluźnić, ale nie do przeszłości”.

Recesja na rynku mieszkaniowym dotknęła również samorządy, dla których głównym źródłem dochodów jest sprzedaż ziemi.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że sprzedaż ziemi rządowej każdego roku podnosi około 7 procent rocznej produkcji gospodarczej kraju. Jednak w ostatnich miesiącach deweloperzy ograniczyli zakupy gruntów.

Z powodu głodu dochodów niektóre samorządy zaprzestały zatrudniania i ograniczyły premie i świadczenia. Pracownicy rządowi, Wywołuje powszechne skargi w mediach społecznościowych.

W Hangzhou, stolicy prowincji Zhejiang, skarga pracownika rządu, że jego płaca została obniżona o 25 procent, szybko rozprzestrzeniła się w Internecie. Władze miejskie nie odpowiedziały na prośbę o komentarz. W północnej prowincji Heilongjiang miasto Hekong ogłosiło, że nie będzie już zatrudniać „niskich” pracowników. Urzędnicy korporacji usunęli ogłoszenia z rządowej strony internetowej po tym, jak przykuły one uwagę opinii publicznej.

Niektóre rządy podniosły również opłaty biznesowe, aby zrekompensować niedobór.

Miasto Bazhou w prowincji Hebei nałożyło 11 razy więcej kar na małe firmy od października do grudnia niż w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku. Miasto Pekin zostało skrytykowane za podważanie krajowych wysiłków na rzecz zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy eksport Ustanawia rekordy. Rodziny na całym świecie zareagowały na utknięcie w domu podczas epidemii, wydając mniej na usługi, a teraz więcej na towary konsumpcyjne wytwarzane głównie w chińskich fabrykach.

Niektóre obszary wydatków konsumenckich są bardzo silne, zwłaszcza w sektorze luksusowym, gdzie samochody sportowe i biżuteria dobrze się sprzedają.

Niektórzy spodziewają się, że rząd pozwoli na poważne spowolnienie gospodarcze w tym roku przed Zjazdem Partii Komunistycznej. Ekonomiści oczekują, że rząd złagodzi ograniczenia kredytowe i zwiększy wydatki rządowe.

„Pierwsza połowa roku będzie trudna, ale druga połowa będzie obfitowała w odbicia”, powiedział Xu Ning, zastępca dziekana Shanghai Advanced Institute of Finance.

Li Yu Badania wniosły wkład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *