Ukraina widzi ryzyko wycieku promieniowania w Czarnobylu, widzi MAEA „brak znaczącego wpływu” na bezpieczeństwo

22 listopada 2018 r. w Czarnobylu, pokazując nowy system bezpiecznej obudowy (NSC) na starym sarkofagu zawierającym uszkodzony czwarty reaktor w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie. Zdjęcie wykonane 22 listopada 2018 r. REUTERS / Gleb Garanich / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Siły rosyjskie mają elektrownię atomową w Czarnobylu
  • Ukraina twierdzi, że przerwa w dostawie prądu stanowi zagrożenie dla jej bezpieczeństwa
  • MAEA „Brak większego wpływu na bezpieczeństwo”

LWÓW, Ukraina, 9 marca (Reuters) – Ukraina poinformowała w środę, że istnieje ryzyko wycieku promieniowania z powodu przerwy w dostawie prądu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, ale straż nuklearna ONZ stwierdziła, że ​​„nie ma to większego wpływu na bezpieczeństwo”. . .

Energoatom, państwowa firma jądrowa, poinformowała, że ​​linia wysokiego napięcia została uszkodzona i odcięta od sieci krajowej podczas walk między wojskami ukraińskimi a siłami rosyjskimi okupującymi nieczynną elektrownię. Czytaj więcej

Gdyby wypalone paliwo jądrowe przechowywane w elektrowni, która uległa największej awarii jądrowej na świecie w 1986 r., nie miało mocy chłodzenia, „materiały promieniotwórcze” mogłyby w końcu zostać uwolnione, zagrażając Ukrainie i innym częściom Europy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Minister spraw zagranicznych Dimitrow Kuleba powiedział, że rezerwowe generatory diesla mogą działać tylko przez 48 godzin.

„Potem systemy chłodzenia magazynu wypalonego paliwa jądrowego zostaną zamknięte, eliminując w ten sposób wycieki promieniowania” – powiedział na Twitterze. „Wzywam społeczność międzynarodową do pilnego ugaszenia pożaru w Rosji i umożliwienia jednostkom naprawczym przywrócenia zasilania”.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) powiedziała na Twitterze, że „ten rozwój narusza (a) kluczowe filary bezpieczeństwa w zapewnianiu nieprzerwanego zasilania”, ale „nie widzi w tym zakresie żadnego znaczącego wpływu na bezpieczeństwo MAEA”.

READ  Rosjanie już boją się awansować w Piłohoriwce i nie przedzierają się przez pączki Shivarsky

MAEA ostrzegła we wtorek, że systemy monitorowania jądrowego w zakładach odpadów radioaktywnych w Czarnobylu przestały wysyłać dane. Czytaj więcej

Elektrownia w Czarnobylu, wciąż radioaktywna, znajduje się 100 km (62 mil) od Kijowa. Czwarty reaktor eksplodował podczas testu bezpieczeństwa w kwietniu 1986 r., rozsyłając chmury promieniowania na większą część Europy.

Ekspert jądrowy posiadający wiedzę na temat struktury elektrowni powiedział, że sytuacja jest powodem do niepokoju, a ważnym pytaniem było, jak szybko można przywrócić elektryczność.

„Przerwa w dostawie prądu jest bardzo niebezpieczna dla elektrowni jądrowych” – powiedział, dodając, że nie ma uprawnień do publicznego wypowiadania się o sytuacji.

„Woda w magazynie elektrowni wyparuje, co doprowadzi do narażenia na zużyte pręty paliwowe. Mogą one ostatecznie stopić się i doprowadzić do znacznych emisji promieniowania”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Napisane przez Alessandrę Prentice i Timothy Heritage; Edytowanie przez Jonathana Odyssey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *