Biden gości przywódców Azji Południowo-Wschodniej, gdy próbuje skupić się na Chinach

WASZYNGTON – Prezydent Biden w czwartek zaczął gościć przywódców Azji Południowo-Wschodniej w Białym Domu z dwudniową wizytą, przekazując przesłanie solidarności – i mające na celu zapewnienie bastionu przed chińskimi wpływami w regionie – nawet w większości jego administracji. Nadal skupia się na rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Szczyt, który kończy się w piątek, ma na celu omówienie szeregu tematów, w tym handlu, praw człowieka i zmian klimatycznych. Ale jest to również część wysiłków zespołu ds. polityki zagranicznej Bidena, których celem jest podkreślenie jednego z głównych celów prezydenta: utworzenia jednolitego frontu przeciwko Chinom, przy jednoczesnym zwiększeniu projekcji swojej potęgi gospodarczej i militarnej na całym świecie.

Jako kandydat Biden obiecał uczynić z Chin centrum swojej polityki zagranicznej. Zamiast tego, wysoki rangą urzędnik administracji przyznał w tym tygodniu dziennikarzom, że wojna w Europie stworzyła codzienne żądania, które pochłaniały czas i energię prezydenta i jego zespołu.

Jednak urzędnik, który poprosił o anonimowość w celu omówienia przygotowań do szczytu, powiedział, że Biden pozostaje zaniepokojony i koncentruje się na potrzebie zapobieżenia dominacji Chin w regionie Indo-Pacyfiku. Urzędnik powiedział, że spotkanie Bidena i innych światowych przywódców w Waszyngtonie było okazją do wykazania tego zaangażowania.

W czwartek wieczorem Biały Dom ogłosił nowe inwestycje o wartości około 150 milionów dolarów w regionie w ramach serii porozumień między Stanami Zjednoczonymi a Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Inwestycje amerykańskie obejmują 40 milionów dolarów na projekty czystej energii w Azji Południowo-Wschodniej. Wysoki rangą urzędnik Białego Domu powiedział, że administracja oszacowała, że ​​pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc w zebraniu lub sfinansowaniu do 2 miliardów dolarów na budowę projektów.

Stany Zjednoczone zobowiązały się również do zainwestowania 60 milionów dolarów w rozmieszczenie w regionie dodatkowych zasobów morskich — kierowanych przez Straż Przybrzeżną — oraz przeprowadzenie szkoleń i innych działań we współpracy z innymi krajami, mających na celu egzekwowanie prawa morskiego.

READ  Niemiecka akceptacja chińskiego pakietu COSCO w porcie w Hamburgu wywołuje protest

Departament powiedział, że wyda 15 milionów dolarów na rozszerzenie programów nadzoru zdrowia w Azji Południowo-Wschodniej i lepsze wykrywanie Covid-19 i innych chorób przenoszonych drogą powietrzną w regionie.

Prezydent pojedzie także do Japonii i Korei Południowej w dniach 20-24 maja, podróż, która w dużej mierze skoncentruje się na Chinach. Urzędnicy Białego Domu nie podali szczegółów podróży, ale oczekuje się, że prezydent spotka się z innymi przywódcami innych tak zwanych krajów kwartetu: Australii, Indii i Japonii.

W czwartek przywódcy ASEAN spotkali się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i innymi prawodawcami, a następnie spotkali się w hotelu w Waszyngtonie, aby omówić możliwości biznesowe z Giną Raimondo, sekretarz ds. handlu i dyrektorami z branży amerykańskiej.

Pan Biden powitał przywódców w Białym Domu w czwartek wieczorem krótką ceremonią na South Lawn. Grupa zrobiła zdjęcie przed wejściem do Białego Domu na kolację.

W piątek azjatyccy przywódcy spotkają się z wiceprezydentem Kamalą Harris i sekretarzem stanu Anthonym J. Mrugnij rano, a później z panem Bidenem w Białym Domu. Według urzędnika kierownictwa, grupa omówi możliwości biznesowe; tranzyt przez sporne drogi wodne, w tym przez Morze Południowochińskie; i inne tematy.

Jednym z takich tematów jest prawdopodobnie Myanmar będący członkiem ASEAN, gdzie Daw Aung San Suu Kyi został usunięty ze stanowiska cywilnego przywódcy kraju w zeszłym roku, kiedy zorganizował zamach stanu. Urzędnik administracji powiedział, że Stany Zjednoczone i kraje regionu są skupione na sytuacji i są nią sfrustrowane.

Urzędnik ds. bezpieczeństwa narodowego USA powiedział, że Stany Zjednoczone i inne kraje zgodziły się pozostawić puste krzesło podczas szczytu dla Birmy, aby wyrazić swoją dezaprobatę dla działań wojskowych. Urzędnik powiedział również, że Stany Zjednoczone popierają decyzję ASEAN o zakazie udziału przedstawiciela wojskowego z Myanmaru w szczycie.

Spotkanie ma być również okazją dla pani Harris do zademonstrowania swojego skupienia na regionie. Zeszłego lata przewodniczyła delegacji USA do Azji, wykorzystując przemówienie w Singapurze, by potępić „nielegalne roszczenia” Chin wobec Morza Południowochińskiego, które, jak powiedziała, „podważają porządek oparty na zasadach i zagrażają suwerenności narodów”.

READ  Dziesiątki tysięcy demonstrują w Hamburgu przeciwko skrajnej prawicy w Niemczech

Urzędnik administracji powiedział, że pani Harris planuje wykorzystać piątkowe spotkanie z przywódcami azjatyckimi do skupienia się na działaniach w dziedzinie klimatu, czystej energii i zrównoważonej infrastrukturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *