Biden gości przywódców Azji Południowo-Wschodniej, gdy próbuje skupić się na Chinach

WASZYNGTON – Prezydent Biden w czwartek zaczął gościć przywódców Azji Południowo-Wschodniej w Białym Domu z dwudniową wizytą, przekazując przesłanie solidarności – i mające na celu zapewnienie bastionu przed chińskimi wpływami w regionie – nawet w większości jego administracji. Nadal skupia się na rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Szczyt, który kończy się w piątek, ma na celu omówienie szeregu tematów, w tym handlu, praw człowieka i zmian klimatycznych. Ale jest to również część wysiłków zespołu ds. polityki zagranicznej Bidena, których celem jest podkreślenie jednego z głównych celów prezydenta: utworzenia jednolitego frontu przeciwko Chinom, przy jednoczesnym zwiększeniu projekcji swojej potęgi gospodarczej i militarnej na całym świecie.

Jako kandydat Biden obiecał uczynić z Chin centrum swojej polityki zagranicznej. Zamiast tego, wysoki rangą urzędnik administracji przyznał w tym tygodniu dziennikarzom, że wojna w Europie stworzyła codzienne żądania, które pochłaniały czas i energię prezydenta i jego zespołu.

Jednak urzędnik, który poprosił o anonimowość w celu omówienia przygotowań do szczytu, powiedział, że Biden pozostaje zaniepokojony i koncentruje się na potrzebie zapobieżenia dominacji Chin w regionie Indo-Pacyfiku. Urzędnik powiedział, że spotkanie Bidena i innych światowych przywódców w Waszyngtonie było okazją do wykazania tego zaangażowania.

W czwartek wieczorem Biały Dom ogłosił nowe inwestycje o wartości około 150 milionów dolarów w regionie w ramach serii porozumień między Stanami Zjednoczonymi a Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Inwestycje amerykańskie obejmują 40 milionów dolarów na projekty czystej energii w Azji Południowo-Wschodniej. Wysoki rangą urzędnik Białego Domu powiedział, że administracja oszacowała, że ​​pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc w zebraniu lub sfinansowaniu do 2 miliardów dolarów na budowę projektów.

Stany Zjednoczone zobowiązały się również do zainwestowania 60 milionów dolarów w rozmieszczenie w regionie dodatkowych zasobów morskich — kierowanych przez Straż Przybrzeżną — oraz przeprowadzenie szkoleń i innych działań we współpracy z innymi krajami, mających na celu egzekwowanie prawa morskiego.

READ  Główne miasta Chin zaczynają wyprzedzać Covid, podczas gdy obszary wiejskie przygotowują się na infekcje

Departament powiedział, że wyda 15 milionów dolarów na rozszerzenie programów nadzoru zdrowia w Azji Południowo-Wschodniej i lepsze wykrywanie Covid-19 i innych chorób przenoszonych drogą powietrzną w regionie.

Prezydent pojedzie także do Japonii i Korei Południowej w dniach 20-24 maja, podróż, która w dużej mierze skoncentruje się na Chinach. Urzędnicy Białego Domu nie podali szczegółów podróży, ale oczekuje się, że prezydent spotka się z innymi przywódcami innych tak zwanych krajów kwartetu: Australii, Indii i Japonii.

W czwartek przywódcy ASEAN spotkali się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i innymi prawodawcami, a następnie spotkali się w hotelu w Waszyngtonie, aby omówić możliwości biznesowe z Giną Raimondo, sekretarz ds. handlu i dyrektorami z branży amerykańskiej.

Pan Biden powitał przywódców w Białym Domu w czwartek wieczorem krótką ceremonią na South Lawn. Grupa zrobiła zdjęcie przed wejściem do Białego Domu na kolację.

W piątek azjatyccy przywódcy spotkają się z wiceprezydentem Kamalą Harris i sekretarzem stanu Anthonym J. Mrugnij rano, a później z panem Bidenem w Białym Domu. Według urzędnika kierownictwa, grupa omówi możliwości biznesowe; tranzyt przez sporne drogi wodne, w tym przez Morze Południowochińskie; i inne tematy.

Jednym z takich tematów jest prawdopodobnie Myanmar będący członkiem ASEAN, gdzie Daw Aung San Suu Kyi został usunięty ze stanowiska cywilnego przywódcy kraju w zeszłym roku, kiedy zorganizował zamach stanu. Urzędnik administracji powiedział, że Stany Zjednoczone i kraje regionu są skupione na sytuacji i są nią sfrustrowane.

Urzędnik ds. bezpieczeństwa narodowego USA powiedział, że Stany Zjednoczone i inne kraje zgodziły się pozostawić puste krzesło podczas szczytu dla Birmy, aby wyrazić swoją dezaprobatę dla działań wojskowych. Urzędnik powiedział również, że Stany Zjednoczone popierają decyzję ASEAN o zakazie udziału przedstawiciela wojskowego z Myanmaru w szczycie.

Spotkanie ma być również okazją dla pani Harris do zademonstrowania swojego skupienia na regionie. Zeszłego lata przewodniczyła delegacji USA do Azji, wykorzystując przemówienie w Singapurze, by potępić „nielegalne roszczenia” Chin wobec Morza Południowochińskiego, które, jak powiedziała, „podważają porządek oparty na zasadach i zagrażają suwerenności narodów”.

READ  Zełenski intensyfikuje kampanię antykorupcyjną po odejściu 15 ukraińskich urzędników | Ukraina

Urzędnik administracji powiedział, że pani Harris planuje wykorzystać piątkowe spotkanie z przywódcami azjatyckimi do skupienia się na działaniach w dziedzinie klimatu, czystej energii i zrównoważonej infrastrukturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *